Fit HubFitnessEşsiz Antrenman Tekniğiyle Hala "Kral"

Eşsiz Antrenman Tekniğiyle Hala “Kral”

58 yaşındaki vücut geliştirmeci Ron King, sıradışı yöntemlerle sonuç almaya devam ediyor…

Geçen Cumartesi sabahı, M&F Antrenman Direktörü Sean Hyson ve ben, Kaliforniya’daki Gold’s Gym’de antrenman yapıyorduk. Smith makinesinde bench press yapan, arkadaşım Ron King’i işaret ettim. 58 yaşında olmasına rağmen, fiziği profile tamamen uyuyordu ve muhtemelen 40 yaş üstü kategorisinde yayınladığımız en iyi fiziğe sahip vücut geliştirmeci. 1.70 m boyu ile 80 kg.’dan ağır olması imkansız olan bu adamın vücudunun tüm ayrıntıları adeta yontulmuş gibi mükemmel şekilliydi. Eğer onun gibi görünsem, kendime “amacıma ulaştım” derdim.

“Ne yapıyor da böyle olabiliyor?” diye sordu Sean. Sırrı neydi gerçekten? Göz ucuyla baktığınızda, Smith makinesinde “yanlış bir şekilde” bench press yapıyor gibi görünüyordu. Acemi bir antrenör bile yaptığı hareketi kötü form olarak yorumlardı. Gözlerinde şüphe ve şok karışımı bakışları olan Sean’a döndüm ve “Biliyorum,” dedim. Evim gibi hissettiğim Gold’s Gym’de 7 senedir Ron’u bu şekilde antrenman yaparken gördüğümü söyledim.

Ron’un formu hemen hemen her egzersizde aynıydı. Pull-up’ları kısa, balistik itmelerdi. Dumbbell Curl tekrarları hırçın dalgalar gibiydi. Hatta onca yıl antrenman yaparken gördüğüm Ron’un tek bir tekrarı bile kitaplarda yazan doğru formda yaptığını görmedim. Yine de aldığı sonuçlar göz ardı edilemezdi—bir ebru sanatçısının elinden çıkmış gibiydi.

O halde Ron gibi antrenman yapılmalı mı? Hayır. Uzmanların tavsiye ettiği, efektif ve güvenli form bu değil. Ancak herkesin farklı bir şekilde gelişebileceğine ve her bünyedeki kasın uyarılara farklı tepkiler verebileceğine inanıyorum. Burdan çıkardığınız yorum “Ron’un tekniğiyle antrenman yapmalıyız” düşüncesi olmamalıdır. Ancak herkesin kendine uyan farklı bir antrenman stili olabileceğinin farkında olmaktır önemli olan.

Hazırlayan: Shawn Perine, Baş Editör

1 Yorum

  1. Kesinlikle katılıyorum ve spor salonunda insanların yanına gidip de o hareket öyle yapılmaz böyle yapılır diyerek ahkam kesenlere de ayar oluyorum.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!