Fit HubSağlıkDiş Apsesi Nedir? Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş Apsesi Nedir? Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesi vücudunuzun her yerinde meydana gelebilecek iltihabi birikimin bir çeşididir. Diğer iltihaplı vakalarda olduğu gibi doğru bir şekilde tedavi edilmediği takdirde daha büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir. Dolayısıyla diş hekimleri ve doktorlar vücudunuzda iltihap değerlerini yükselten ve yayılma riski olan diş iltihabını aksatmadan tedavi etmenizi önerirler.

“En Etkili Antrenman Programı” için tıklayın

Diş sağlığı ve ağız bakımı hakkında sizlerle birçok konuyu paylaşmak istiyoruz. Bu yazımızda diş apsesi nedir ve diş apsesine ne iyi gelir sorularını cevaplandıracağız.

Diş Apsesi Nedir?

Diş etinizde bir süredir hassasiyet yaşıyorsanız ince bir ağrı, sızı, zonklama durumu ya da sıcaklığa karşı hassasiyetiniz varsa bu durum diş apsesi sebebi ile gelişebilir. Birçok kişi başta diş apsesi yani diş iltihabı durumu ile karşılaştığını fark etmez. Bir anda gelişen diş etlerindeki hassasiyet ve ağrı anlık olarak geçebilir ama gittikçe artmaya meyillidir.

dis-apsesi-nedir-dis-apsesine-ne-iyi-gelir

Diş apsesi dişlerde ya da diş etlerinde oluşan bakteriyal bir enfeksiyonun yarattığı irin birikintisidir. İltihaplanan bölgede zonklama ve şişlik oluşmaya başlar. Abse yayıldıkça ya da bulunduğu bölgeye göre zaman zaman kulağa ya da boyuna doğru da ağrı yapabilir. Bu da kişilerde oldukça rahatsız bir durum oluşturur ve genel sağlığı olumsuz etkiler.

İlerleyen diş iltihabı zaman içerisinde önemli bir tehdit haline gelir. Bu iltihap kan yolu ile vücuda yayılabilir. Diş etlerinde ve diş çevresindeki kemik dokularına ulaşabilir. Kötü koku, ateş ve çarpıntı gibi sorunlara yol açabilir. Var olan bir hastalığın seyrini olumsuz olarak etkileyebilir. Vücutta bulunan ve diş apsesi sebebiyle oluşan iltihap miktarı kan testi ile ölçülebilir.

Diş hekimleri 3 farklı diş apsesi olduğunu belirtir. Bunları aşağıda sıralıyoruz:

 • Periapikal apse: Diş kökünün ucunda (apeks) oluşan apse çeşididir.
 • Periodontal apse: Genellikle diş ceplerinin tıkanması ile diş etlerinde ve diş köklerinin yanında oluşan lezyonlardır.
 • Gingival apse: Diş etleri üzerinde oluşan iltihaptır.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişinin karşılaşmış olduğu ve oldukça ağrılı olabilen diş apsesi belirtilerini aşağıda sıralıyoruz: (1)

dis-apsesi-nedir-dis-apsesine-ne-iyi-gelir

 • Şiş ve kırmızı diş etleri
 • Aşırı keskin ve zonklayan ağrılar
 • Yüzde şişlik
 • Şiş bölgede ısı artışı
 • Ağız kokusu
 • Ateş
 • Uykusuzluk ve yatınca ağrının şiddetinin artması
 • Ağzı açmada zorluk çekme
 • Diş ve diş etlerinde sıcak ve soğuğa karşı şiddetli hassasiyet
 • Tat kaybı
 • Diş renginin bozulması ve sararması
 • Çiğnerken ağrı hissetme
 • Çene, boyun ve kulağa doğru ağrı ve zonklama

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş iltihabına ne iyi gelir, evde neler uygulayabilirim diye soruyorsanız ağrınızı kısa süreli hafifletip durumunuzun kötüye gitmesini engelleyebilecek yöntemler olduğunu söylemeliyiz. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri ana tedavinin gerçekleşmesini sağlamaz. Dolayısı ile durumu doktorunuz ile paylaşmanız ve onun uygun gördüğü tedaviye başlamanız sorunun ilerlemeden giderilmesi ve iltihaplı bölgenin arındırılması için önemlidir.

Ayrıca diş sağlığınız için kullanabileceğiniz takviyeler hakkında bilgi sahibi olmak için Diş Ağrısı Çekmek İstemiyorsanız Kullanmanız Gereken 5 Takviye içeriğini okuyabilirsiniz.

Aşağıda diş apsesi belirtilerini hafifletmenize yardımcı olabilecek evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sıralıyoruz:

1. Tuzlu su ile çalkalama: İltihaplı bölgenin hafifçe rahatlaması için tuzlu su kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için yarım tatlı kaşığı tuz ile yarım bardak ılık suyu karıştırın. Daha sonra bu su ile ağzınızı en az 2 dakika boyunca çalkalayın ve suyu tükürün. Günde 3 kere bu yöntemi uygulayın.

2. Karbonat ya da kabartma tozu ile gargara: evde uygulayabileceğiniz diş apsesini hafifletme yöntemlerinden biri de karbonat kullanmaktır. Yarım tatlı kaşığı karbonat ya da kabartma tozunu, bir fiske tuzu ve yarım bardak ılık suyu iyice karıştırın. Bu karışımı bölerek (birkaç seferde) ağzınızı 5 dakika boyunca çalkalayın. Gün içerisinde 2 kere tekrarlayın.

dis-apsesi-nedir-dis-apsesine-ne-iyi-gelir

3. Soğuk kompres: Soğuk kompres birçok iltihaplı bölgeye uygulandığında buradaki belirtilerin ve sızının hafiflemesine yardımcı olur. Soğuk kompres uygulamak için kuru ve ince bir bez ya da havlu içerisine buz doldurun. Buzu ağrının olduğu yüzeye 15 dakika uygulayın. Bu işlemi günde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Sıraladığımız tüm bu yöntemler ana tedavi görevi göremez. Bu sebeple evde uygulayacağınız gargara ve buz kompresin sizi tedavi etmesini ve sorununuzu tamamen çözmesini beklememelisiniz. Eğer dişlerinizde apse var ise bir diş hekimine gitmeniz ve uygun tedaviye hekim ile birlikte başlamanız önemlidir.

Diş hekimi apseyi antibiyotik ya da başka ilaçlar ile kuruttuktan sonra apse oluşumuna neden olan diş çürüğü, diş taşı ya da kist problemlerini tedavi ederek durumun tekrarlamasının önüne geçecek ve sizin diş apsesi probleminizi bitirecektir.

2 YORUMLAR

 1. Hiç ağrı yok ancak şiş var inmek bilmiyor..hastanedeki sıra yüzünden gitmiyorum..özel diş doktoruna gidecem galiba..

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!