Fit HubSağlıkDiş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer diş ağrısı problemi yaşıyorsanız, öncelikle rahatsızlığın kökeninde ne olduğunu anlamak önemlidir. Buradan hareket ederek, herhangi bir bir acıyı, şişmeyi veya diğer semptomları en iyi nasıl giderebileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Düzenli olarak tuzlu suyla ağzınızı çalkalamak ya da soğuk kompres uygulamak hafif derecedeki tahriş ve diş ağrısına çözüm olabilir.(2) Ayrıca aşağıda yer alan yöntemler de ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak daha ciddi durumlarda bir diş hekiminin müdahale etmesi daha yerinde olacaktır. Özellikle ağrı ve diğer belirtiler birkaç günden daha uzun sürerse, kesinlikle dişçinize görünün. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya bitkisel içeriklerden etkilenebilecek herhangi bir tıbbi durumunuz bulunuyorsa, aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce yine mutlaka diş hekiminize danışmalısınız. Diş ağrısı için aşağıdaki yöntemleri kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

1.Tuzlu Su

tuzlu-su

Birçok insan için, tuzlu su ile ağız çalkalama yöntemi etkili bir tedavi yöntemidir Tuzlu su, doğal bir dezenfektandır ve dişleriniz arasında sıkışabilecek yiyecek parçacıklarını ve döküntüleri gevşetmeye yardımcı olabilir. Bir diş ağrısını tuzlu su ile tedavi etmek, aynı zamanda diş eti iltihabı sorununu azaltmaya ve var olan ağız yaralarını iyileştirmeye destek olur.(1) Bu tedavi yöntemi için bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuzu karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

2.Oksijenli Su

Oksijenli su ile ağız çalkalama, ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bakterileri öldürmeye destek olmasının yanı sıra oksijenli su plağı azaltabilir ve diş eti kanaması problemini iyileştirebilir. Bu tedavi yöntemini uygulamadan önce oksijenli suyu uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Bunu yapmak için, % 3 oksijenli su ile normal suyu karıştırın ve gargara yapın. Bu suyu yutmamaya dikkat edin.

3.Soğuk Kompres

dis-agrisi-soguk-kompres

Özellikle geçirdiğiniz herhangi bir travma diş ağrınıza neden olduysa, yaşadığınız acıyı hafifletmek için soğuk kompres kullanabilirsiniz. Soğuk kompres uygulamak, bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olur, bu da acının şiddetini azaltır. Ayrıca soğuk, diş iltihabı  ve oluşan şişliği azaltabilir. Bu tedavi yöntemini uygularken ağrının olduğu bölgeye bir seferde 20 dakika boyunca havluya sarılmış bir buz torbası tutun. Aynı işlemi birkaç saatte bir tekrar edebilirsiniz.

4.Naneli Poşet Çay

Naneli poşet çaylar, ağrıları hafifletmek ve hassas diş etlerini rahatlatmak için kullanılabilir.(2) Bu tedavi yöntemi için, kullanılmış bir poşet çayın etkilenen bölgeye uygulamadan önce soğumasına izin verin. Fakat poşetin az da olsa sıcaklığını koruması gereklidir. Aslında bu yöntemi ağrıyan bölgeyi ısıtmak yerine serinletmek için de kullanabilirsiniz. Bunun için de kullanılmış poşet çayı birkaç dakika dondurucuda bekletin, sonrasında poşeti ağrıyan bölgeye yerleştirin.

5.Sarımsak

sarimsak-ve-dis-agrisi

Sarımsak binlerce yıldır tıbbi özellikleri ile tanınmış ve bu doğrultuda kullanılmıştır. Sarımsak, diş taşı ve diş plağına neden olan zararlı bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda ağrı kesici olarak da etkisini gösterebilir. Bu tedavi yöntemi için, bir diş sarımsağı macun kıvamına gelene kadar ezin. İsterseniz içine bir miktar tuz da ekleyebilirsiniz. Sonrasında bunu ağrıyan bölgeye uygulayın. Alternatif olarak benzer etkileri elde etmek için bir diş taze sarımsağı yavaş yavaş çiğneyebilirsiniz.

6.Vanilya Özü

Vanilya özü, alkol içerir ve bu alkol acıyı gidermeye yardımcı olabilir. Vanilya ekstraktının antioksidan özellikleri kanıtlanmıştır ve bu yüzden etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem için, parmağınıza ya da bir parça pamuğa vanilya özü dökün ve doğrudan ağrıyan bölgeye günde birkaç defa uygulayın.

7.Karanfil

karanfil-dis-agrisi

Karanfil, tarihte diş ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır, çünkü özellikle karanfil yağı ağrıyı etkili bir şekilde uyuşturabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Karanfil yağı doğal bir antiseptik olan öjenol içerir. Bu tedavi yöntemi için bir parça pamuğun üzerine az miktarda karanfil yağı dökün ve etkilenen bölgeye uygulayın. Karanfil yağını zeytinyağı ya da su gibi taşıyıcılarla seyreltebilirsiniz. Bunu günde birkaç defa tekrarlayın.(1) Ek olarak küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsiniz.

8.Kekik

Kekik, diş ağrılarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu tedavi yöntemi için, birkaç damla kekik yağı ile birlikte bir miktar suyu bir parça pamuğa sürün. Kekik yağını su ile seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Alternatif olarak küçük bir bardak suya bir damla yağ ekleyip gargara yapabilirsiniz.

Ayrıca diş bakımna önem veriyorsanız ve diş ağrısına yakalanmak istemiyorsanız Diş Ağrısı İçin Kullanmanız Gereken 5 Takviye makalesini okuyabilirsiniz.

Şiddetli Diş Ağrısı Çekiyorsanız Diş Hekiminize Mutlaka Görünün

dis-hekimi

Diş ağrınız şiddetli veya daha ciddi bir durumun sonucu ise, en kısa sürede diş hekimine gitmeniz gerekir, böylece en uygun şekilde tedaviyi sürdürebilirsiniz. Birçok diş ağrısı tıbbi müdahale gerektirir. Bir diş hekimi görene kadar, bahsedilen yöntemler size yardımcı olabilir. Fakat aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, diş hekimine gitmekte zaman kaybetmeyin. Bu belirtiler:

  • ateş
  • nefes alma veya yutma zorluğu
  • bir veya iki günden fazla süren genel ağrı
  • şişkinlik
  • ısırdığında ağrı
  • anormal kırmızı dişetleri
  • irin olabilmektedir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!