Fit HubFitnessGame of Thrones Yıldızı Emilia Clarke'ın Kusursuz Vücudunun Sırları

Game of Thrones Yıldızı Emilia Clarke’ın Kusursuz Vücudunun Sırları

Khaleesi deyince akan sular duruyor değil mi? Game of Thrones’daki mükemmel performansı ile Emilia Clarke yeteneğini tüm dünyaya göstermiş durumda. Dizideki cesur sahneleri ile de sık sık adından söz ettiren “Ejderhaların Annesi” Emilia Clarke’ın kusursuz vücudu ve kıvrımlı hatları da sıkı bir çalışmanın göstergesi. Emilia Clarke’ın antrenörü James Duigan (ayrıca Rita Ora, Rosie Huntington-Whiteley gibi birçok yıldızın spor eğitmeni) yıldızın vücut hatlarını korumak için birlikte hazırlayıp uyguladıkları yöntemleri paylaşıyor.

Daenerys Targaryen Namıdiğer Khaalesi Nasıl Bu Kadar Fit Kalıyor?

Emilia Clarke hem rolleri gereği hem de sağlıklı bir hayat sürebilmek için vücuduna, sporuna ve beslenmesine dikkat eden isimlerden biri. Hayatımıza HBO dizisi Game of Thrones ile girip tüm kalpleri fetheden ünlü isim, çekimler için birçok ülke arasında mekik dokurken, televizyon programlarına sık sık konuk olurken ve dünyaca ünlü dergiler ile binbir tane söyleşi için koşuştururken formunu korumak için oldukça çaba gösteriyor. Emilia Clarke instagram hesabında tüm bu yoğun temposunu takipçileri ile paylaşırken ne ara spor yaptığını merak etmiyor değiliz…

Ancak bu çaba katı kurallara sahip bir diyet planı değil. Antrenörü James Duigan’ın tecrübesi ile Emilia Clarke kendi yoğun programına uyabilecek, yüksek verimli bir plan hazırlamış. James Duigan, basit egzersizler, esnek kurallar ve denge üzerine kurulu olan bu programın amacının, Emilia Clarke’ın kas dayanıklılığını ve gücünü arttırması olduğunu dile getiriyor. Clean and Lean dediği programın kıvrımlı vücut hatları ile zayıflığı ve sağlığı buluşturduğunu söylüyor. Emilia’ya her bakışımızda antrenörünün ne kadar haklı olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz.

Emilia Clarke’ın Fit Vücut Sırları

View this post on Instagram

Emilia ?

A post shared by Game of Thrones (@gameofthronesnotofficial) on

James Duigan, çok katı kuralların yıpratıcı olabileceğine inandığı için Emilia ile onun yoğun çalışma programına da uyacak esnek kurallara sahip bir Clean and Lean programını hazırlamış. Bu programının sırlarını ise aşağıdaki gibi sıralıyor:

1. Bavulunuzu Profesyonelce Hazırlayın

James sadece ünlülerin değil herkesin hayatının yoğun geçtiğine inanıyor. Bu yüzden çantanıza nereye giderseniz gidin bir direnç bandı koyun diyor. Eğer işiniz için seyahat etmeniz gerekiyorsa özellikle direnç bandı ile yapabileceğiniz egzersizleri ağırlıklı olarak çalışmanızı öneriyor. Tüm danışanlarına da direnç bandı taşımalarını tavsiye ettiğini söylüyor. Ona göre bu egzersizler her yerde her an yapılabilir. Şimdi çantanıza bir direnç bandı atma vakti.

2. Diyetlere Bağlanmayın

Size engeller koyan diyetlere James inanmadığını dile getiriyor. “Dışarıda yemek yeme, kalorilerini mümkün oldukça kıs, tek tek kalorilerini hesapla” diyen diyetlerin kalıcı olmadığını ve bir süre sonra uygulanamayacağını söylüyor. Bunun tek sebebi ise sizi strese sokacağına inanması. Bunun yerine kendinizi kısıtlayıcı düşünceleri bırakmanızı ve dengeli gitmeye çalışmanızı öneriyor.

3. Gerçekçi Olun

Zaman zaman aşama aşama gerçekleştirebileceğiniz hedefler koyun diyor James. Gerçekçi hedefler sizi ana hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak olan motive edici hedeflerdir diyor. İster beslenme programı ister antrenman programı hazırlayın ancak her zaman kendinize göre gerçekçi olun.

4. Mutlaka Ama Mutlaka Antrenman Sonrası Soğuma Yapın

Bir sonraki antrenmana daha iyi motive olabilmek için her egzersiz sonrası soğuma egzersizleri yani esneme hareketleri uygulayın. Emilia Clarke’ın antrenörü birlikte çalıştığı herkese bu tavsiyeyi veriyor. Esneme hareketlerinin kaslarınızdaki laktik asitin daha hızlı dağılmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunun altını çiziyor. Bu da kas ağrılarınızın azalmasına yarayacak olduğu için antrenman sonrası esneme fitness planınızın daima bir parçası olmalı.

5. HIIT, Ağırlık, Vücut Ağırlığı ile Hareketin Gücü

View this post on Instagram

Emilia Clarke ?

A post shared by Game of Thrones (@gameofthronesnotofficial) on

Hareket etmenin hem beden hem zihin için ilaç olduğunu söylüyor. James koşu bandında koşmaktan keyif almayanlar için interval egzersizleri öneriyor. Yoga ve pilates için de harika birer egzersiz diye James Duigan vücut ağırlığı kullanarak yapacağınız antrenmanları her an her yerde uygulayabileceğinizi ekliyor. Bu antrenman türlerinin ayrıca dengenizi de geliştireceğini ve size kendinizi daha iyi hissedeceğinizi vurguluyor.

6. Kendinize Karşı Nazik Olun

Kendi moralinizi bozabilecek şekilde spor ya da diyet yapmanızın verimli olabilmesi diye bir kanıya asla inanmıyor. Antrenör, aynı anda hem sağlıklı hem de mutlu olduğunuz vücudun sizin için mükemmel vücut olduğuna inanıyor.

7. Bu Hareketleri Her Zaman Uygulayın

  • Bodyweight squats
  • Push-ups
  • Alternating reverse lunges
  • Plank
  • Skipping/Jumping jacks/Mountain climbers

James yukarıdaki antrenman programını uygulamanızı tavsiye ediyor. Her bir egzersizi 40 saniye yapıp ardından 20 saniye dinlenmenizi ve diğer harekete geçmenizi istiyor. Bu döngüyü 4 kere tekrarladığınızda ise Khaleesi’nin yoğun iş temposunda aralara sıkıştırdığı antrenmanı yapmış oluyorsunuz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!