Fit HubAntrenmanCrossFit Yapanların Düştüğü 5 Büyük Hata

CrossFit Yapanların Düştüğü 5 Büyük Hata

CrossFit tutkunlarının bir kısmının izlediği yanlış yollar yavaş yavaş sakatlığa ve olumsuz sonuçlara götürüyor…
Son yıllarda birçok çevre tarafından eleştirilen CrossFit’e gönül verenlerin yaptıkları çılgınca ve hatta tehlikeli egzersizler YouTube videolarında sık sık karşımıza çıkıyor. CrossFit herkese göre değildir ancak yapmak hoşunuza gidiyorsa, birkaç temel unsuru içselleştirerek sakatlıktan kaçınabilirsiniz.

İşte yaygın 5 CrossFit hatası ve çözümü:

1) Sayıları Takip Etmemek

Bir CrossFit’çiye “sayı takıntılısın” diyecek olursanız muhtemelen iltifat olarak göreceklerdir. CrossFit’çiler kendilerini atlet olarak görürler ama atletler gibi süreçlerini takip etmezler. Yaptıkları egzersizlerin sonunda aynada kendilerini daha iyi hissederler. 100 tekrar bench press ya da squat yapabilirler ancak tek amaç aynadaki görüntü olmamalıdır.

Çözüm: Yaptığınız tekrar sayılarını ve süreleri kaydedin ve amacınıza giden yolda rehber olarak kullanın.

2) Aşırı Tekrar Yapmak


Özellikle yeni başlayanlar için çok yüksek tekrarlarla olimpik kaldırışlar yapmak çok tehlikeli olabilir ve sakatlığa sebep olabilir. Faydalı acı ve zararlı acı arasında fark vardır. CrossFit’te süreler önemlidir. Zamana karşı yarışırken yapabileceğiniz kadar tekrar yapmaya çalışırken kendizi sakatlayabilirsiniz.

Çözüm: Akıllıca davranın ve hafif ağırlıklarla başlayın, ulaşabileceğiniz tekrar sayısı için endişelenmektense mükemmel tekniğe ulaşmaya çalışın. Faydalı ve zararlı acı arasındaki farkı önemseyin.

3) Yetersiz Antrenörlerle Çalışmak

CrossFit egzersiz sıraları ve formları ile olimpik kaldırma tekniklerini anlatmak için iki günlük bir seminer sunar. CrossFit birinci seviye sertifika semineri gayet bilgilendirici olmasına rağmen, yalnızca 15 saatlik bir kurstan oluşur ve bu sertifikayı alarak eğitmenlik yapmaya başlarsınız. Yalnızca 15 saat ders aldığı için birinden antrenman tavsiyeleri almak ne kadar mantıklıdır?

Çözüm: Tecrübeli ve ne yaptığını bilen, kalifiye eğitmenler ile çalışarak temel olimpik kaldırma tekniklerini doğru şekilde öğrenin. Destekli egzersizler yapın ve serbest ağırlıklar ile yardım alarak çalışın. WOD esnasında doğru çizgide kalmanızı sağlayacak eğitmenler ve antrenman partnerleri edinmeye kesinlikle özen gösterin.

4) Kötü Formda Egzersiz Yapmak

CrossFit jimnastiğe çok benzer. Bunun sebebi her iki spor dalı da vücudun belirli bir şekilde ve boşlukta kontrollü olarak hareket etmesini gerektirir. Birçok CrossFit’çi özellike kipping pull-yaparken momentumunu kullanır ve tüm dikkatlerini yapacakları tekrar sayısına verirler. Bu esnada pull-up formuna özen gösterilmez. Kipping hareketinin ileri seviye olduğunu söylemelerine rağmen, ilerlemeyi ve gelişmeyi sağlayan asıl unsurun doğru şekilde uygulama yapmak olduğu unutulmamalıdır.

Çözüm: Standart pull-up’ta ustalaşarak kipping için yeterince güçlü olduğunuzdan emin olun.

5) Sakatlık Algısı

Birçok CrossFit’çi sakatlıkları ilerleme olarak algılayabiliyor. Sakatlıkları ne kadar güçlü ve kararlı bir yapıya sahip olduklarının bir işareti gibi görebiliyorlar. Amacınıza giden yolda zararlı bir düşünce yapısıdır.

Çözüm: Sakatlıklardan kaçınmak adına, döngünüzü tamamlayamayacak bile olsanız doğru formda ve kontrollü bir şekilde antrenman yapın. Bir spor salonunda başınıza gelebilecek en kötü şeyin ciddi bir sakatlık geçirmek olduğunu unutmayın!

Hazırlayan: James Rackover

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!