Fit HubFitnessÇantanızda Asla Ağırlık Yapmayan Hayat Kurtarıcı 8 Fitness Ekipmanı

Çantanızda Asla Ağırlık Yapmayan Hayat Kurtarıcı 8 Fitness Ekipmanı

Sporu yaşam biçimi olarak benimsemiş herkesin belirli bir rutini, alışkanlığı ve asla vazgeçemediği ekipmanları vardır. Yine de pek çok fitness sever için alışkanlıklara aşırı bağlılık yeni deneyimlerin kapısına kilit vurabilir. Egzersizinizi yaparken sadece gittiğiniz salonun size sunduklarına bağlı kalmanıza gerek yok. Spor çantanızda her daim bulundurabileceğiniz fitness ekipmanları ile dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde kaliteli bir antrenman gerçekleştirebilirsiniz.

Roller

Tek başına esneme, kaslarınızın gerginliğini gidermede her zaman yeterli olmayabilir. Adam akıllı bir esneme ve çok daha fazlası için Foam Roller kullanabilirsiniz. Bu köpük silindiri kullanmak, kan akışının düzenli olarak sürdürülmesine yardımcı olarak kas sıkışmalarını engeller. Roller ayrıca egzersiz sonrası ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, kas gerginliğine iyi gelir, atletik performansı arttırır, yaralanmaları önlemeye yardımcı olur, dengeyi geliştirir, kas ağrılarını hafifletir. Üstelik bu harika fitness ekipmanını Bu harika kit parçasını, glute, hamstring, kalf, quad ve latlar dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her kası üzerinde kullanabilirsiniz.

Roller aksesuarını düzgün bir şekilde kullanmak için silindiri, vücut ağırlığınızdan yardım alarak belirli bir kas veya kas grubuna orta derecede basınç uygulayacak şekilde kullanmanız gerekir. Yavaş yavaş yuvarlanmalısınız. İlerlemeniz saniyede bir iki santimden fazla olmamalıdır. Kaskatı kesilmiş ağrılı alanlar bulduğunuzda, birkaç saniye duraklayın ve mümkün olduğunca rahatlayın. Kasın yavaşça açıldığını hissetmeye başlayacaksınız. 5 ila 30 saniye sonra rahatsızlık veya ağrı azalmaya başlayacaktır.

Atlama İpi

Çok az egzersiz atlama ipi gibi kalori yakar. Ortalama bir tempoda bile 3 ila 10 dakikalık bir atlama seansı yaklaşık olarak 15 kalori yakmanızı sağlar. Bu da yarım saat içinde 450 kaloriye veda ettiğiniz anlamına gelir. Yine de atlama ipinin tek alametifarikası kalori yakması değildir. İp egzersizleri size çeviklik ve hız katar, kemiklerinizi sağlamlaştırır. İp atlamak, özellikle alt bacak kaslarının esnekliğini arttırabilir ve bu da alt bacak yaralanmaları riskini azaltır. En önemlisi de uygun fiyatlı ve kolay taşınabilir bir fitness ekipmanı olmasıdır. Bu özellikleri onu açık hava antrenmanları için mükemmel bir seçenek haline getirir. Atlama ipi bir yandan da gerçekten ihtiyacınız duyacağınız tek ev kardiyo ekipmanıdır. Kendiniz için yeterli bir alan bulup zamanlayıcınızı açarak etkili bir antrenman gerçekleştirebilirsiniz.

Direnç Bandı

Direnç bantları özellikle gezgin sporcular ve evde egzersiz yapmak isteyenler için mükemmel ekipmanlardır. Bu basit egzersiz araçları çok yönlüdür, kullanımları rahattır, güvenlidir ve çok çeşitli egzersiz imkanı sunarlar. Direnç bandı egzersizlerinin avantajları hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, onları antrenman rutininize eklemek için o kadar motive olursunuz.

Farklı sertliklerde üretilen direnç ve esneme bantları, her yaş veya fitness seviyesindeki insanlar için uygun bir seçenektir. Basit tasarımlarının sizi aldatmasına izin vermemek gerekir. Direnç bandı egzersizleri şaşırtıcı derecede etkilidir ve geleneksel serbest ağırlıklara göre birçok fayda sağlar. Gücünüzü arttırır, esneklik sağlar, spor yaralanmalara iyi gelir, kemik ve eklem sağlığına pozitif etkileri vardır.

Egzersiz / Yoga Matı

Herhangi bir fitness stüdyosuna gittiyseniz ya da en azından bir egzersiz videosu izlediyseniz, muhtemelen spor yapan hemen herkesin yoga matı kullandığını fark etmişsinizdir. Bunun elbette ki çok önemli sebepleri var.

Yoga matları egzersiz yaparken vücudunuzu korur, yumuşak bir yüzeyi her daim yanınızda taşımanıza imkan tanıyarak dilediğiniz yeri spor salonuna çevirmenizi sağlar. Fakat durun, dahası da var! mat kullanarak egzersiz yapmak dengenizi geliştirmenize yardımcı olabilir, çeşitli hareketlerde elleriniz veya ayaklarınızın kaymasını engeller. Matlar yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer bir mat üzerinde çalışmıyorsanız hareketler arasında geçiş yaparken vücudunuzu zorlayabilir veya zemine kayabilirsiniz. Mat kullanarak etkili ve konforlu bir egzersiz çıkarırsınız.

Sporcu Atleti

Sağlam bir antrenman söz konusu olduğunda, sahip olmanız gereken en önemli ekipman doğru kıyafettir. Tercih ettiğiniz kıyafet üzerinize oturmalı ama hareket alanı sağlayarak antrenmanınızı desteklemelidir. Eksiksiz bir konfor sağlarken bir yandan da gevşek duruşları ile sporcu atleti modelleri size aradığınız rahatlığı sunan en başarılı modellerdir. Üstelik onca emek harcadığınız kaslarınızı da şık bir şekilde sergilemenizi sağlarlar. Teri emen, hızlı kuruyan, ultra yumuşak kumaşlı sporcu atletlerinin pek çoğu artık son model teknolojilerle profesyonellere özel olarak üretilmektedir.

Ağırlık Kemeri

Ağır egzersizler sırasında sırtınızdaki yükü azaltmak için bir halter kemeri kullanarak belinizin dengesini arttırmak oldukça önemlidir. Bu şekilde karın içi basıncını arttırırsınız. Midenizdeki artan basınç, core bölgenize aşırı baskı oluşmasını engeller ve daha fazla ağırlığı daha güvenli bir şekilde kaldırmanıza yardımcı olur. Ağırlık kemeri kullanmak omurgadaki stresi de azaltır ve dengeler.

Ağırlık kemerinin, omurga fleksiyonunu (omurgada öne doğru bükülme), omurga genişlemesini (omurganın geriye doğru bükülmesi) ve omurganın yanal fleksiyonunu (yanlara esneme) azalttığını; kalça ve dizlerdeki fleksiyon miktarı kalça ve dizlerdeki fleksiyon miktarı ise arttırdığını gösteren çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse ağırlık kemeri, ağırlığı bacaklarınızın desteği ile kaldırmanızı sağlar. Bu ise vücudunuzun ihtiyacı olan biyomekanik konumun ta kendisidir. Deadlift ve halter antrenmanlarınızda vücudunuza olması gereken konumu sağlamada ağırlık kemerinden iyisi yoktur.

Shaker ve Su Matarası

Sadece plastik bir kap gibi görünebilir, ama shaker ve su mataraları fitness tutkunlarının en sadık dostudur. Bir yandan da nankördürler. Çünkü zamanında yıkanmazlarsa, ürettikleri kötü koku ile bir mikrop yuvasına anında dönüşebilirler. Dolayısıyla, kaslarınızı besleyecek protein tozunuzu en kaliteli shaker modeline emanet etmek sağlığınız için oldukça önemlidir. Sızdırma endişesi olmaksızın kullanabileceğiniz dayanıklı tasarımlar konforlu kullanım için idealdir, fakat tercihinizi yaparken materyallere dikkat etmeniz gerekir. %100 paslanmaz çelikten üretilen modeller uzun ömürlü oldukları kadar şık da görünürler. Spor salonunda sağa sola rahatlıkla atabileceğiniz bir partner arıyorsanız, tercihinizi plastik modellerden yana yapabilirsiniz. Fakat, alacağınız su matarasının BPA içermediğinden mutlaka emin olun. Sporcular için özel olarak üretilmiş tasarımlara sahip markalar ihtiyacınız olan en sağlıklı kullanımı size sunacaklardır.

Havlu

Havlu deyip geçmemek gerek. Fitness havlusu mutlaka ama mutlaka spor çantanızda kendisine yer bulması gereken bir üründür. Öncelikle hijyen için gereklidir. Sizden önce koşu bandını, kürek makinesini ya da cable row aletini kaç kişi kullanmıştır, bir düşünsenize! Spor salonları herkesin ter döktüğü ortak kullanım alanlarıdır ve bu nedenle hijyeni her daim ön planda tutmanız gerekir. Ufak bir ter havlusu taşımak ekstra temizlik sağlar. Sizden önceki ve sonraki sporcularla makineler aracılığıyla ter alışverişi yapmanın alemi yok, öyle değil mi?

Fitness havlusu sadece hijyen konusunda avantaj sağlamaz, aynı zamanda döktüğünüz teri silmenizi sağlayarak konforlu bir spor deneyimini mümkün kılar. Elbette ki spor aletlerini silmek için kullandığınız havlu ile terinizi sildiğiniz havlu aynı olmamalı! Tek bir havlu sadece mikropları yaymanıza yardımcı olur. İki farklı havlu ise hijyenik, konforlu ve güvenli bir egzersizin kapılarını açar.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!