Fit HubAntrenmanUygulayabileceğiniz En Berbat 6 Egzersiz Yöntemi

Uygulayabileceğiniz En Berbat 6 Egzersiz Yöntemi

Yazan İpek Şen Köktuna

“En iyi egzersiz”, arama motorlarında en çok aratılanlar listesine ilk sıralardan giren kelimelerin başında gelir. Ancak ben size çok fazla merak etmediğiniz bir şeyi, egzersiz yapmanın en kötü yolunu anlatacağım.

Öncelikle tanrılar tarafından bize bahşedilmiş, mükemmel bir egzersiz yoktur. Başarılı bir egzersiz gerçekleştirmek her gün çalışmanız gerektiği ya da sizi hayallerinizdeki fiziğe kavuşturacak genel geçer bir antrenmana sahip olduğunuz anlamına gelmez. Sadece akıllıca çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Kısacası ne ekerseniz, onu biçersiniz.

Eğer illa bir tanım isterseniz, en iyi egzersiz sistemi sürdürülebilir egzersiz sistemidir denilebilir. Bir başka deyişle, sizi imkânlarınız ve ayırabileceğiniz zaman doğrultusunda hedefinize ulaştıracak egzersiz, en iyi egzersizdir. Haliyle bu kavram kişiden kişiye, hedefe, zamana, imkanlara ve seviyenize göre değişiklik gösterir. Fakat “en kötü egzersiz” herkes için aynıdır ve aşağıda sıralayacağım yanlışları içerir.

1)Maymun İştahlı Olmak

Sürdüremeyeceğiniz bir sisteme başlamak egzersiz yapmanın en kötü yoludur. Çünkü motivasyonunuzu hızla kaybetmenize neden olur. Standartlarınızı zorlayan bir egzersiz yüzünden tekrar antrenman yapmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle egzersiz tercihinizde sürdürülebilirlik mottosu size yol göstermeli.

2)Bedel Ödemek

Egzersizi yediklerinizin cezası olarak yapıyorsanız da antrenmanınızdan verim almayı beklememelisiniz. Sporu hayatınızda bu şekilde kodlarsanız salona gitmek sizin için bedel ödemekten farksız olur.

3)Egoist Olmak

Yaptığınız antrenmanlarda egonuzu formun üzerinde tutarsanız kötü bir egzersiz yapıyorsunuz demektir. Antrenmanlarınız sırasında ne kadar ağırlık kaldırdığınız önemli değildir. Önemli olan egzersizleri doğru formda yapmak ve doğru kaslarınızı aktive edecek şekilde hareketlerinize odaklanmanızdır. Yaptığınız spor ne olursa olsun, eğer doğru formda gerçekleştirilmiyorsa verim alamazsınız. Üstelik sakatlanma riskinizi de arttırmış olursunuz.

4)Kendini Tanımamak

Bir başkasının fiziğine bakarak onun yaptığı egzersiz programını uygulamaya çalışmak yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Hatta egzersiz yapmanın en kötü yolu budur bile diyebiliriz. Egzersiz biçimi sizin seviyenize göre değişkenlik gösterir. Fiziğini beğendiğiniz kişinin o fiziğe ne kadar sürede, hangi antrenmanlarla ve hangi genetik yapı ile ulaştığını bilemezsiniz. Dolayısıyla kimsenin fiziğine bakıp antrenmanlarını uygulamaya çalışmamalısınız. Her şeyden önce kendinizi tanımalısınız. Gücünüzü, sınırlarınızı, yapınızı, imkanlarınızı bilmeli ve bu özelliklerinizi en iyi şekilde kullanabileceğiniz bir program oluşturmalısınız.

5)Kas Kayırmak

Ne kadar güçlü olduğunuz konusunda kendinize dürüst olun. Kaslarınızın kaldıramayacağı ağırlıkların altına girmeye çalışmanın ya da yüksek yoğunluklu antrenmanlar yaparak bedeninizin sınırlarını yok yere zorlamayın. Her şey sırayla. Önce kaslarınızı, tüm bedeninizi güçlendirmeniz lazım. Tüm kas gruplarına ayrı ayrı zaman ayırın. Kaslarınız güçlendikçe şekillenecektir de.

Vücudunuzu şekillendirecek kaslara sahip olmanın püf noktalarını “Kadınlar İçin Kas Rehberi” yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

6)Yanlış Beslenmek

Beslenmenize dikkat etmediğiniz sürece, yaptığınız egzersiz ne kadar muhteşem olursa olsun, bir fark yaratamazsınız. Yediğimiz yiyecekler nasıl göründüğümüz ve hissettiğimiz konusunda hayati bir rol oynarlar. Yani söylenenler doğru; ne yerseniz osunuzdur! Düzenli egzersiz önemlidir. Ancak beslenme, kondisyonumuz üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Düzgün beslenmediğiniz sürece tüm antrenmanlar verimsiz olacaktır. Unutmayın, gıdaları ilacınız olarak kullanmak başarılı bir antrenmanın kapılarını açar.

Antrenmanlarınızın verimliliğini doğru beslenmenin gücü ile arttırmak istiyorsanız “Gerçekçi Diyet Programı Rehberiniz” yazısına göz atabilirsiniz.

Kötü haber! Maalesef zaman ayırmadan, emek vermeden, biraz ter dökmeden ve gerektiği kadar sabretmeden sizi hedeflerinize götürecek sihirli bir egzersiz sistemi yoktur ve emek harcamadığınız, iyi planlanmamış tüm egzersizler kötü egzersizlerdir.  

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!