Fit HubBeslenmeBeta-Alanin

Beta-Alanin

Beta-alanin almak için başka nedenler de var…

Dr. Tabatha Elliott

Büyük olasılıkla sürekli olarak beta-alanin’in yararlarından söz etmemizden bıktınız; örneğin araştırmalara göre gücü ve dayanıklılığı arttırıyor, kas gelişimine yardımcı oluyor, yorgunluğu azaltıyor. Beta-alanin’in yararları hakkında araştırma üstüne araştırma yayınlanırken biz ne yapabiliriz ki?!

Araştırma:

Oklahoma Üniversitesi’nde (Norman) yapılan yeni bir araştırmada, 46 erkeğe 6 hafta boyunca haftada üç kez tekrarlanan yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) programının her birinden sonra beta-alanin ya da plasebo (etkisiz madde) verildi. 2009 yılında, Journal of the International Society of Sports Nutrition dergisi, beta-alanin alan grubun aerobik kapasitesinin plasebo grubundakinden fazla olduğu ve plasebo grubunun kas kütlesinde artış görülmezken, beta-alanin grubunun sadece bu antrenman programını uygulayarak yaklaşık 1 kilo kas kazandığını yayımladı.

Sonuçlar:

Araştırmacılar, beta-alanin alan deneklerin, plasebo grubuna oranla daha yoğun çalışabildiklerini, bunun da büyük olasılıkla aerobik kapasitenin ve kas kazanımının artmasını sağladığını belirttiler.

Dozaj:

Antrenman öncesi ve sonrasında içtiğiniz shake’lere 1,5-3 gram beta-alanin ekleyin. Böylece daha yoğun antrenman yapabilir ve kas gelişiminizi arttırabilirsiniz. Kreatin’de olduğu gibi beta-alanin’de de daha hızlı sonuca ulaşmak istiyorsanız, yaklaşık 3 hafta boyunca antrenman öncesi ve sonrasında 3-5 gram yükleme yapın. Daha sonra sürekli aynı saatte 1,5-3 gram alarak koruma programı uygulayın.

Referans: A.E. Smith et al., “Effects of beta-alanine supplementation and high-intensity interval training on endurance performance and body composition in men; a double-blind trial,” Journal of the International Society of Sports Nutrition, 6:5, 2009.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!