Fit HubBeslenmeGladyatör Gibi Beslen - II

Gladyatör Gibi Beslen – II

Bu tartışmaya açık savaşçı diyeti, düzgün beslenmeyle ilgili her şeye ters düşecek. Fakat sizi şekle de sokacak…

Joe Wuebben

PLANDA DEĞİŞİKLİK

Hofmekler, geceleri “istenildiği kadar” yenilmesini tavsiye ediyor, ne kadar yemeniz gerektiği kararını vücudunuza bırakıyor. Ailenizin hayatta kalması için ava çıktığınızda sadece gerektiği kadar yersiniz diyor. Yalnız günümüzde yiyecek her zaman elimizin altında ve çoğu kişi dilediği gibi kendi beslenmesini düzenleyebilecek imkanlara sahip.

“İstediğin kadar yeme tekniği anormal bir iştaha sahip ya da kendi başına bıraksanız ancak kuş kadar yiyecek birine denk gelene kadar gayet güzel işler,” diyor Keck. “Söz konusu iki durumda da bu teknikle başınız epey ağrıyacak Savaşçı diyeti, hem demektir. İşte o noktada temel ilkelere uymanın çoğu kişi için yapılacak en uygun şey olduğunu anladım.”

İş ortağı Saxon Koger ve kısa süre önce vefat eden Wesley Silveira’nın da yardımıyla Keck, “yenilenmiş-modifiye edilmiş” savaşçı diyetini ortaya koydu. Bu yenilenmiş versiyonunda özel makrobesin tavsiyeleri, antrenmanlar civarında daha fazla protein ve karbonhidrat, zayıf öğünlerinize BCAA desteğiyle vücudunuzun anabolik evresi korunmuş ve doyma hissi daha da arttırılmıştır.

Keck, yenilenmiş planının, vücudun yeniden şekillendirilmesi için (yağ yakarken kas yapmak için) tasarlandığını söylüyor. “Yeni kas kütlesi kazanımında işe yarıyor,” diyor. 115 kilodan daha ağır birisi aşırı beslenme evresinde yeterli yiyeceği tüketmekte zorlanabilir.”

Keck’in yağ yakma planında, yoğurt, yağsız protein kaynakları ve diğer kolayca sindirilen besinler, antrenman sonrasına kadar süren az beslenilen evredeki besinlerin büyük bölümünü teşkil etmektedir, karbonhidrat bu noktada aşırı düşük seviyede tutulur. Kütle kazanımı ve yeniden yapılanma döneminde ise karbonhidrat tüketimi biraz daha yüksektir ama hala düşük seviyede sayılır. Keck bunun antrenman performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını söylüyor. “Bu planın en iyi yönlerinden biri de ağırlık kaldırmak için size sunduğu enerjinin muazzam miktarda olmasıdır.

bbSempatik sinir sisteminin kaç ya da savaş evresine geçersiniz ve tüm gün boyunca az yemek de sizi sürekli bu evrede tutar– bu durum ağırlık çalışmak için birebirdir.”

Gerçek beslenme ve karbonhidrat tüketimi antrenmandan sonra olur. Antrenman sonrası öğün genelde standarttır ama yaklaşık bir saat sonra, bol miktarda protein, yağ (fındık, fıstık, doğrudan elde edilen yağ), yulaf ve esmer pirinç şeklinde tüketilen kompleks karbonhidratları içeren, ana yemeğe ya da diğer bir deyişle “ziyafete” sıra gelir. Aşırı beslenme evresi anormal miktarda besin içerdiğinden hem Hofmekler’in hem de Keck’in savaşçı diyeti versiyonları tüm besinlerin tüketilmesini dört saatlik bir zamana yayar.

“Antrenmandan sonra vücudunuz sünger gibi olur ve o an her şeyi emmeye hazırdır,” diyor Keck. “Aşırı beslenme evresinin başında yiyebildiğiniz kadar yemeye gayret edin ama tekrar yemek için birkaç saat beklemeniz gerekiyorsa o da olur.”

SAVAŞÇI MANTIĞI

Savaşçı diyeti her ne kadar kas dostu olsa da şüphe duymanız gayet normaldir. Uyandıktan sonraki 2-3 saat içinde Keck’in yenmemesi gerektiğini söylediği kahvaltıyı ele alın –bu ilke Hofmekler’in öğretilerine de uymaktadır.

“Eğer hemen kahvaltı yapmadıysanız gün ilerlerken insülin hassasiyetiniz de artmaya devam eder,” diyor Keck. “Yemek için ne kadar beklerseniz -özellikle de yağ yakmak için-, o kadar iyidir. Antrenman öncesi öğününe kadar gerçek proteine ihtiyacınız yoktur çünkü kaslarınızın insüline hassas halde kalması gerekir böylece sonunda karbonhidrat tükettiğinizde ani bir artış elde edersiniz. Üstelik büyüme hormonu seviyeniz geceleri ve sabahları zirvededir ve vücudun geceleri yağ asitlerini yakıt olarak yakmak gibi bir eğilimi vardır.

bb1

Yemek bunu sona erdirebilir dolayısıyla yemekten uzak durarak bu sürecin daha uzun sürmesini sağlayabilirsiniz.”

Geceleri aşırı beslenmek yağ yakmayla tezat teşkil ediyor gibi görünebilir ama Keck bunun böyle olmadığı konusunda bizlere garanti veriyor. “Kilo vermeye çabalayan insanlarda gördüğüm en büyük sorun kalori tüketimini birden kestiklerinde ortaya çıkmaktadır,” diyor. “Beş kilo verirler ve ardından her şey durur. Kaloriyi tekrar kesip üç kilo daha verirler ve yine gelişme durur. Bunu yapmaya devam ederseniz metabolizmanız kötü etkilenir. Yağ yakarken bile kaslarınızın yakıta ihtiyacı vardır.” M&F

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!