Fit HubFitnessBench Press Yaparken Tutuş Şekliniz Çok Önemli!

Bench Press Yaparken Tutuş Şekliniz Çok Önemli!

Göğsün üst kısmı pek çok kişi için zayıf bir bölgedir. Bu da incline press ve incline flye egzersizlerinin göğüs antrenmanınızın temel unsurları olmasını gerektirir. Yine de incline press ve flye’ların üst pektoralleri ne derece hedef aldığına dair yapılan araştırmalar henüz kesin değildir.

Bench Press Tutuşu İle İlgili Araştırmalar

Avustralyalı araştırmacıların The Journal of Strength & Conditioning Research dergisine yaptıkları açıklamaya göre, ağırlık çalışan denekler, incline press (45 derece yukarı eğimli sehpada press) yaptıklarında, üst göğsün bu harekete katılımı, flat bench press’teki (düz sehpada press) katılımına kıyasla sadece %5 daha fazladır. Benzer şekilde, Wayne State College’da (Nebraska) yapılan bir çalışmada, incline press’te üst pektorallerin katılımı, decline press’e (aşağı eğimli sehpada) kıyasla daha fazla olduğu görülmüş.

Image result for bench press grip

Peki, bu durumda ne yapmalı?

Kanadalı araştırmacılar, ağırlık çalışan deneyimli sporcuların, reverse grip (ters tutuş) bench press ve standard grip (standart tutuş) bench press çalışmaları sırasında, reverse grip grubunda üst pektoral katılımının %30 daha yüksek çıktığını tespit etmişler. Bir diğer çalışma, close grip (dar tutuş) bench press’in (yaklaşık omuz genişliği kadar), standart wide grip (geniş tutuş) press’e oranla %30 daha fazla miktarda üst göğüs kası çalıştırdığını ortaya koymuş. Incline press çalışmalarınızda barı tutuş şeklinizi çeşitlendirmeyi ve göğüs idmanınıza reverse grip bench press’ler ve close grip bench press’ler ilave etmeyi deneyin.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!