Fit HubYaşamYaşam Alanınızda Minimalizm Etkisini Hissedin

Yaşam Alanınızda Minimalizm Etkisini Hissedin

Eğer evdeyseniz öncelikle etrafınıza bakının. Nereden aldığınızı bile hatırlamadığınız biblolar, sırf ayıp olmasın diye sakladığınız hediye vazo ya da indirimde diye aldığınız ama aslında içinize sinmeyen tablolar… Tüm bunlar gerçekten lazım mı yoksa bazılarını ortadan kaldırabilir misiniz?

Artık pek çok evde; düzenli ve dağınıklıktan uzak bir yaşamın canlandırıcı bir yolu olarak minimalist dekor tercih ediliyor. Nereden başlayacağınıza emin değilseniz, aşağıdaki önerilere kulak verin.

Fazlalıkları Kaldırın

İşin belki de en zor kısmı fazlalıkları ortadan kaldırmak. Özellikle kıyafetler ve eskiden moda olan parçaların günümüzde tekrar rağbet görmesi işleri karıştırabiliyor. İleride tekrar moda olur diye düşünerek tuttuğunuz her şeye bir göz atın. Gardırobunuzda sadece kesinlikle giyeceğiniz kıyafetleri tutun. Geri kalanlar arasından ise seçim yapın. Küçük ya da büyük gelen ama kullanılabilir durumda olanları, bağışlayın. İleride giyme potansiyelinizin olduğu kıyafetleri ise vakumlu torbalara yerleştirerek saklayın.

Evinize yeni bir şey aldığınızda, eski bir şeyi de ortadan kaldırın. “Bir içeri, bir dışarı” kuralını uygulayın. Bu kurala sadık kaldığınızda, evde gereksiz bir kalabalık oluşturmasınız. Koleksiyoncu iseniz bundan tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz, ancak istifçi zihniyetten uzak durun.

Şık Bir Şekilde Saklayın

Dağınıklığı temizlediniz ve “bir içeri, bir dışarı” kuralını uyguladınız ancak hala etrafta duran eşyalar var. Göz önünde olması gerekmeyen eşyalarınızı (yedek ampüller, kablolar, piller gibi) şık bir sepet ya da kutu içine yerleştirin. Böylece temiz bir görünüm elde edersiniz ve kaosun içeride kalmasına izin verirsiniz.

Açık Tonları Tercih Edin

Duvar rengi olarak; beyaz, krem, gri ve bej tonlarının tümü idealdir. Çünkü gözü yormazlar.  Ancak evinizin hastane gibi görünmemesi için eşyalarınızda sadece bu renklere sadık kalmayın. Sarı alt tonlar beyaz boyaya daha sıcak bir görünüm verirken mavi alt tonlar daha canlı bir görünüm verir. Duvarlarınız gibi, evinizdeki zemin de alanınızı aydınlatmaya ve açmaya yardımcı olabilir. Ev zemininizde daha açık renkleri tercih edebilirsiniz. Bitkiler, yastıklar ve ahşap objelerle farklı dokular ekleyebilirsiniz.

Farklı Dokuları Benzer Renklerde Kullanın

Nötr tonlara sahip bir oda soğuk hissettirebilir. Konfor faktörünü de öne çıkarmak için örme örtüler, yumuşak kilimler ve kadife kumaşlar kullanabilirsiniz. Bu konuda aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Ancak bu tarz eşyalarda aynı ton ailesinden renkler kullandığınız sürece dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

İllüzyon Yaratın

Aynalar küçük alanı daha geniş göstermekle kalmaz, aynı zamanda basit, işlevsel ve şık oldukları için sade bir dekor için de doğru bir seçimdir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!