Fit HubYaşamUzmanından Spor Tüyoları

Uzmanından Spor Tüyoları

Spor ve egzersiz vücudun sağlıklı çalışması için elzemdir. Sporu profesyonel anlamda yapan sporcuların yanı sıra sağlıklı ve zinde kalmak için spor bireyler her ne kadar süreçte çok şey öğreniyor olsa da bazı noktalarda kafalarda soru işaretleri kalabilir. Yaptığınız spor her ne olursa olsun, performansınızı en yükseğe çıkarmanıza ve hedefinizden şaşmadan ilerleyebilmenize yardımcı olan tüyo ve tavsiyelere her sporseverin ihtiyacı vardır. Kulak vermek isteyeceğiniz tüyoların bilir bir kişiden gelmesi ya da en azından spor ile ilgili sağlam bir geçmişi olan bir kişiden gelmesini de arzu edersiniz diye düşünüyoruz. Hatta ve hatta aklınızdaki soruların, öyle her yerde kesin bir cevabını bulamayacağınız daha spesifik sorular olduğunu konusundaysa eminiz. Bu nedenle sizin için birkaç bilir kişiyi köşeye sıkıştırdık ve aklınıza takılmış olacağını düşündüğümüz birkaç sorunun cevabını aldık.

Hazırsanız, soruyoruz…

Soru

Basketbolda daha iyi olabilmek için spor programıma hangi hareketi eklemeliyim?

Cevap

Basketbol iyi kondisyon, koordinasyon ve patlayıcı güç gerektiren bir spordur. Tüm bunları toptan halleden egzersiz ip atlamaktır. Çok fazla para harcamadan temin edebileceğiniz atlama ipiyle istediğiniz her yerde antrenman yapabilirsiniz. İstikrarlı şekilde uygularsanız dayanıklılığınızın, çevikliğinizin ve ayak süratinizin ciddi derecede geliştiğini göreceksiniz. [Etkili ip atlama antrenmanları için muscleandfitness.com.tr adresini ziyaret edin.]

Rich Stoner

ABD’deki Elite Basketball Training salonunun sahibidir.

Soru

Snowboard sezonunu sakatlanmadan geçirmek için antrenman programımda ne gibi değişiklikler yapmalıyım?

C: Snowboard yapanların en sık sakatlandıkları yerler el bileği, ayak bileği, bel, omuz ve boyundur. Squat, lunge, kabloyla ya da bantla dönme egzersizleri (yüksek ve alçak açılardan), şınav (farklı el pozisyonlarıyla) ve dip gibi kuvvet hareketleriyle hazırlanmanızda fayda var. El bileği, ayak bileği ve kol çevirme, kalça açma egzersizleri ve boyun döndürme gibi hareket kabiliyeti/esneklik hareketlerini de öneririm. Tahta ya da BOSU topu üstünde denge çalışmaları da vücudunuzu kara daha iyi hazırlayacaktır.

Rocky Snyder

ABD’deki Rocky’s Fitness Center salonunun CEO’su ve sahibidir.

Soru

Tatlıya hayır diyemiyorum. “Baklavalarımı” kaybetmek zorunda kalmadan tatlı iştahımı nasıl köreltebilirim?

C: Doğal şeker içeren yiyecekler tatlı iştahınızı köreltirken vücudunuza sağlıklı besin ve lif takviyesi de yapar. Kuruyemiş, hurma ve dondurulmuş meyve yiyebilirsiniz mesela. Canınız çikolata çektiğinde fıstık ezmeli ve muzlu smoothie’nize kakao ilave edebilir ya da %70 kakao bitter çikolata yiyebilirsiniz. Bitter çikolata daha doyurucu ve düşük şekerli bir alternatiftir.

Amanda Barnes

Beslenme koçudur. (amandabarnesrdn.com)

Soru

Özel bir buluşmadan önce üst vücudumu kısa sürede şişirecek çabuk bir antrenman için ne önerirsiniz?

C: Kadınların radarına anında girecek iki kasa odaklanın: kol ve göğüs. Geniş şınavla başlayıp sonra curl yapın. Bunlardan sonra yıldız şınav çekin. Maksimum gerilim için 3-1-0-1 temposunda çalışın: üç saniye indirme, bir saniye duraklama, hızlıca kaldırma ve tepe noktada iki saniye duraklama. Set aralarında 30-60 saniye dinlenip toplamda beş tur tamamlayın. Baklavaları cilalamamak için de biraz crunch yapın. Buluşmaya hazırsınız!

Soru

Antrenmandan önce yiyebileceğim en iyi atıştırmalıklar nelerdir?

C: Kahve. Uzun bir seansı en iyi fitilleyen şeylerden biri de sade kahvedir. İkinci alternatifiniz protein içeceği olabilir. Kaldırmaya başlamadan bir saat kadar önce protein almakta yarar var. Üçüncü seçeneğiniz muz olsun. Muz çok iyi bir karbonhidrat kaynağıdır (30 gram). Son olarak yumuşak şeker! Saf şeker olduklarından iyi enerji sağlarlar.

Jeb Stuart Johnston

ABD’deki Brooklyn Strong şirketinin sahibidir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!