Fit HubFitnessTüm Zamanların En İyi 16 Fiziği

Tüm Zamanların En İyi 16 Fiziği

Sizin için gördüğümüz tüm zamanların en iyi 16 fiziğini seçtik…

En iyilerin en iyilerini belirlemek için bir liste hazırladık. Bize göre tüm zamanların en iyi 8 vücut geliştirmecisi ve fizik yarışmacıları ile en iyi fiziğe sahip 8 ünlüyü belirledik. Bir zamanlar Sindirella’yı yaşayan isimler sahne ışıklarına giden yolu spor salonlarındaki sıkı çalışmalarda buldular. Sizce hangisi tahtın sahibi olmalı, seçiminizi yapın!

Bob_Paris-content2BOB PARIS

Eğer simetri ve estetik açıdan Zane ile yarışacak bir vücut geliştirmeci varsa, bu isim Bob Paris olurdu. En iyi derecesinin 1984 yılındaki 7.’lik olması bizce pek adil değil.

 

 

STEVE REEVES

Eğer Steve Reeves Herkül gibi filmlerde başrolde oynamasaydı, Schwarzenegger ve Ferrigno gibi adamlar podyumdan ekranlara giden yolda bu kadar başarılı olunabileceğini fark etmeyebilirlerdi. Reeves’in etkileyici görüntüsü ve kaslı yapısı onu vücut geliştirmenin en büyük ikonlarından biri haline getirdi.

 

JEREMY BUENDIA

Jeremy Buendia henüz istediğini alamamış gibi görünse de, Erkek Fizik şampiyonu çok yakında Olympia’da yarışan en büyük tehditlerden biri olabilir.

 

 

LEE HANEY

8 kez Mr. Olympia seçilen (1984-1991) Lee Haney adeta vücut geliştirmenin altın çağından, kas kütlesinin önem kazandığı modern çağa geçişini temsil ediyor. Haney’in fiziği her iki çağ için de en iyi olabilir: iri yapı ve simetrik kaslar.

 

FLEX WHEELER

Ken “Flex” Wheeler geniş bir çevre tarafından Olympia ünvanı kazanamamış en iyi vücut geliştirmeci olarak görülüyor. Kesinlikle katılıyoruz. Wheeler’ın fiziği gerçekten güzellik kavramını yansıtıyordu – kas kütlesi, parçalı yapı ve simetrinin unutulmayacak bir karışımı. 1990’larda vücut geliştirme kavramının beraber anıldığı isimlerden biriydi.

Frank_Zane-contentFRANK ZANE
Fizik açısından kalıtsal yapınızın zıttına gitmek, en iyi olmanızı pek de mümkün kılmıyor, özellikle de sporda. Tom Brady’nin running back yerine quarterback oynamaya karar verdiğini düşünsenize… Ya da Micheal Jordan’ın basketbolu beyzbolu için bıraktığını… Durun bir dakika!
Frank Zane’in vücut geliştirme efsanesi olmasının mantıklı bir açıklamasını düşününce kalıtım aklımıza geliyor. Arnold Schwarzenegger ya da Lou Ferrigno gibi adamlarla mücadele edecek kadar geniş bir yapıyla doğmamıştı. Ancak doğuştan ince bir yapıya sahipti bu yüzden ince görünüşüne sadık kalıp, zamanla genişleyen ancak göz alıcı estetik yapısıyla podyumları zorlamayı tercih etti. Stratejisi sonuç veren ve 1977-79 arasında ardı ardına üç kere Mr. Olympia seçilen Frank Zane, görüntüsü ve anlayışıyla, son yarışmasının üzerinden 30 sene geçmesine rağmen halen kulislerde konuşulmaktadır.
Arnold_contentARNOLD SCHWARZENEGGER
Birçoklarına göre, Arnold Schwarzenegger’in fiziği, zirve yaptığı zamanların üzerinden neredeyse 40 sene geçmesine rağmen bugün bile halen geçilememiştir. 7 kez Mr. Olympia seçilen efsane, büyüklüğü, düzgün şekilli ve parçalı yapıyı muhteşem bir şekilde kombine ediyordu. Muazzam büyüklükteki göğüs kasları ve mükemmel şekildeki biceps’leri, bugünün kas kütlesi canavarları ve gelişmiş egzersiz biliminin kıyaslanamayacağı düzeydeydi. Arnold’ın fiziği neredeyse mit derecede en ideal fizik olarak görülür.

PHIL HEATH

Son 4 yıldır Mr. Olympia’nın zirvesine taht kuran Phil Heath, vücut geliştirme tarihine bakınca, farklı fiziğiyle dikkat çekiyor. Selefleri Jay Cutler ve Ronnie Coleman kadar büyük görünmemesine rağmen, tartışmalı da olsa vücudunu bütün olarak geliştirmiş görünüyor.

 

Greg_PlitGREG PLITT

Yakın zamanda aramızdan ayrılan Plitt (37) çok açık bir şekilde her erkeğin sahip olmak isteyeceği son 10 yılın en kusursuz fiziklerinden birine sahipti. Onu çok özleyeceğiz.

 

 

SYLVESTER STALLONE

Sly, 1982’de çıkan Rocky III filmiyle, fonksiyonel ve parçalı kas yapısıyla çocukların idolü olmuştu. O zamandan bu zamana yaşı hariç hiçbir şey değişmedi. 68 yaşındaki aktör hala yağsız ve halen film çekiyor.

 

 

JOHN CENA

185 cm.’lik boyuna ve 113 kg. ağırlığındaki müthiş yağsız fiziğiyle, 37 yaşındaki WWE yıldız; vücut geliştirme, powerlifting ve NFL arka çizgi oyuncusuluğundan gelen karışımın ürünü. Bu durum M&F ve FLEX kapaklarında sık sık görülmesini açıklıyor.

 

TERRY CREWSTERRY CREWS

Mayıs sayımızın kapak yıldızı, muhtemelen Hollywood’un en etkileyici fiziğine sahip. 40’lı yaşlarının sonlarında olan eski NFL oyuncusu, meşakkatli antrenman programını, yorucu TV ve film çekimlerinin arasına sıkıştırıyor. Son yıllarda “The Expendables 3” ve Brooklyn Nine-Nine’da rol aldı.

 

Jean-Claude_Van-Damme-contentJEAN-CLAUDE VAN DAMME
1988’de vizyona giren Bloodsport filmi, Van Damme’ı Bruce Lee’den sonra hayran kitlesi oluşturan ikinci MMA yıldızı yapmıştı. 54 yaşında olan aktör, hala iyi bir fiziğe sahip ve başrollerde oynamaya devam ediyor.

 

 

Dolph_Lundgren-content

DOLPH LUNDGREN
1985’teki Rocky IV filmindeki “Ivan Drago” rolü, iyi genetiğin, modern teknoloji ve Rus iradesine sahip bir atletin yapabileceklerinin çıtasını çok yükseltmişti. Filmin sonunda Balboa’ya kaybetmesi her ne kadar korkutucu kişiliğine gölge düşürse de, Apollo Creed dövüşü hatıralarımızda halen taze.

 

Dwayne-'The-Rock'_Johnson-contentDWAYNE “THE-ROCK” JOHNSON
The Rock’ın fiziğinin büyüklüğü yıllar içinde çok değişimler gösterse de – 1. Klasman kolej Amerikan futbolcusu ve profesyonel güreş kariyerinin nimetlerinden yararlanarak ortaya çıkardığı fiziği onu Hollywood’un aranan isimlerinden biri yaptı. Değişmeyen tek şey ise insanların Johnson’ın fiziğine olan ilgisiydi. Hangi kadın etkilenmediğini söyleyebilir ki? Ya da bu vücudu istemezdim diyen bir erkek?

 
Jason_Stathom-contentJASON STATHAM
Yıldız aktörün fiziği kullanışlı olduğu kadar da iyi görünüyor. Statham’ın atletik altyapısını MMA ve 12 yıllık İngiliz Ulusal Dalış Takımı kariyeri oluşturuyor.
Hazırlayan: M&F Editörleri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!