Fit HubAntrenmanDaha Ağır Deadlift Yapın

Daha Ağır Deadlift Yapın

Bu ilginç tekniği rutininize dahil ederek deadlift’inizi geliştirin…

Çeyrek asır önce, elastik taytlar en çok tercih edilen antrenman kıyafetleriydi. Tony Little zamanında bunun sebebinin, geleneksel esneme hareketleriyle beraber, yıldızların performans artırma ve sakatlığı önleme sırrı olduğunu açıklamıştı.

1990’larda, araştırmalar geleneksel ısınma konusunda bu şaşmaz varsayımı sorgulamaya başladı ve devam eden yıllarda yapılan araştırmaların sonuçları tekrarla şunu gösterdi: geleneksel esneme hareketlerinden sonra kuvvet üretimi azalıyor ve patlayıcı kuvvet zayıflıyordu.

Bugün, kuvveti ve patlayıcı gücü artırdığı kabul edilen ve tercih edilen ısınma tekniği ise hareketli esneme. Olaya farklı bir açıdan bakacak olursanız, güç isteyen herhangi bir aktiviteden önce yapılacak geleneksel esneme egzersizlerinin kuvvetinizi artırma şansı doğuracağını söyleseydik ne düşünürdünüz?

Birkaç yıl önce, çalıştığım atletlerin zıplama yeteneklerini deneyerek test ediyordum. Bu denemelerden çıkardığım sonuç şuydu: Kalçadaki fleksör (bükücü) kasları geleneksel esnemeyle hazırlayarak zıplama yeteneklerini artırabiliyorlardı. Peki bu mantıklı mı?

Elbette. İşte nedeni…

Dikey zıplama yaparken, güç arka kirişlerden geliyor. Fleksör kaslar ise kalça kaslarıyla antagonist çalışıyorlar(yani dikey zıplama yeteneğinize karşı). Eğer fleksör kasları zayıflatabilirseniz, daha yükseğe zıplama ihtimali ortaya çıkıyor; yani direnç azalmış oluyor.

Bunun üzerine, deadlift egzersizi için de aynı tekniğin işimize yarayabileceğini düşündüm. Arka diz kirişleriniz, deadlift yaparken, tıpkı dikey zıplama egzersizinde olduğu gibi fleksör kaslarınız tarafında dirence maruz kalır. Direnci aynı şekilde zayıflatabilirsiniz.

Yaptığım denemeler olumlu sonuçlar verdi. Sizde bir sonraki deadlift egzersizi yapacağınız zaman, geleneksel esnemeyle fleksör kaslarınızı 2-3 set ve her set 60 saniye sürecek şekilde ısıtın ve anında deadlift performansınızı geliştirin.

Hazırlayan: Josh Bryant

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!