Fit HubYaşamSporda Sürdürülebilirlik ve Önemi

Sporda Sürdürülebilirlik ve Önemi

Globalleşme ile birçok marka günümüzde daha çok üretmeye ve kaynakları tüketmeye devam ediyor. Bu durumda ise artık gelecek nesillere iyi bir dünya bırakabilmek için bazı tercihler yapmak ve yaşam tarzımızı değiştirmek önem kazanmaya başladı. Yaşamımızın her alanında artık doğa dostu olmaya gayret ediyor, sürdürülebilir bir yaşam için çaba sarf ediyoruz. Peki ya spor yaparken sürdürülebilirlik mümkün mü? Elbette ki mümkün. Tıpkı az plastik kullanımına özen gösterdiğimiz gibi spor hayatımızda da değiştirebileceğimiz birtakım adımlar var. Hepsinden önce ise sürdürülebilirlik kavramını anlamak en önemli adım.

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürebilirliğin belirli bir tanımı yok ama kısaca; gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak için bugünden atacağımız bilinçli adımlar olarak tanımlayabiliriz. Bugünün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayıp yarının gençlerine daha iyi bir dünya bırakmak, sürdürülebilirliğin ana hedefidir. Özet olarak bu kavramı kendi içinde de şemalandırabiliriz.

Çevresel sürdürebilirlik: Karbon ayak izimizi azaltacağımız uygulamalar, kaynakların tasarruflu kullanılması, biyoçeşitliliğin korunması ve atık yönetimi gibi uygulamalar, çevresel sürdürülebilirliği sembolize eder.

 Ekonomik sürdürülebilirlik: Kaynakların korunarak ekonomik büyümenin sağlanması ve toplumsal refahın artırılmasını hedefleyen uygulamalar, ekonomik sürdürülebilirliğe örnek gösterilebilir.

Sosyal sürdürülebilirlik: Sosyal adaletin sağlanması, eşitlik, toplumsal cinsiyet eşitliği ve bilinci gibi adımlar ise sosyal anlamda kalkınmaya ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Sporda Sürdürülebilirliğin Adımları

Sürdürülebilirlik sadece şirketlerin veya büyük kuruluşların değil bizim de devam ettirebileceğimiz uygulamalara sahip. Hayatımızın her alanında sürdürülebilir bir dünya için adımlar atarsak gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabiliriz. Spor yaşamımızda sürdürülebilir bir dünya için yapabileceğimiz çok şey var.

Enerjinizi Organik Kaynaklardan Alın

Gıda ürünlerinin üretiminde çoğu zaman sera gazı zararı ortaya çıkıyor. Spor beslenmesinde ise ne yediğimize fazlasıyla dikkat ediyoruz. Besin seçeneklerimizi lokal ve organik besinlerden yana kullanabilirsek, sera gazı emisyonunu düşürmek için önemli bir adım atabiliriz. Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri atıştırmalık olarak tercih ederek paketsiz, doğa dostu beslenme alışkanlıklarına geçiş yapabiliriz. Organik gıdaların faydalarını öğrenmek için tıklayın!

Organik yulaf ezmesi için tıklayın!

Spora Giderken Kullandığınız Ulaşım Araçlarını İyi Seçin

Çoğumuz spor salonlarını kullanıyor ve dışarda spor yapmaktan elbette ki hoşlanıyoruz. Bu adımda ise spor salonlarına nasıl ulaştığınız çok önemli. Günlük rutinin içinde otomobil kullanımı oldukça fazla. Spor gibi ek aktivitelere ulaşım için karbon salınımı en az olan opsiyonları tercih edebilirsiniz. Dahası, size yakın olan bir spor salonunu tercih ederek otomobil kullanmadan da ulaşım sağlayabilir, böylelikle karbon salınımını en aza indirebilirsiniz. Yine de evinizden uzakta bir salona gidiyorsanız, toplu taşıma kullanmak da başka bir seçenek.

Kıyafet ve Ekipmanlarınızı Doğa Dostu Seçin

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber piyasada satın alabileceğiniz doğa dostu bir sürü seçenek var. Spor kıyafetlerinizi ileri kumaş teknolojilerine sahip materyallerden seçebilirsiniz. Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen giysileri satın alabilir, plastik içeren ürünlerden uzak durabilirsiniz. Su matarası kullanmak ve metal formda tercih etmek ilk adımınız olabilir.

Doğa dostu Puma matara için tıklayın!

Besin Takviyesi Kullanıyorsanız Ambalajlarına Dikkat Edin

Eğer besin takviyesi kullanıyorsanız, ambalajlarının geri dönüştürülebilir olmasına dikkat edin. Bunların dışında suda eriyen tabletler plastik bardak kullanımını artırdığı için yutulabilen hap şeklindeki takviyeleri de tercih ederek sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilirsiniz.

Markaların Sürdürülebilirlik Örnekleri

Dünyada ve ülkemizde sporla iç içe olan birçok marka, sürdürülebilir kampanya ve faaliyetleri hayata geçiriyor. Üstelik müşterilerini de bu faaliyetlere ortak ediyor. Sizin de işinize yarayabilecek örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Tchibo: Birlikte Harekete Geçelim

Tchibo markası ile sporu aynı eksene getiren bu kampanya, sürdürülebilirliğin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. “Birlikte Harekete Geçelim” kampanyasında Tchibo, ürünleri yeni malzemelerden değil, geri dönüştürülen malzemelerden üreterek bir koleksiyon yaratıyor. Bu çalışmaların içinde ise spor hayatınızda kullanabileceğiniz ürünler bulunuyor. 13 pet şişeden üretilen deniz ayakkabısı, 18 pet şişeden üretilen kapüşonlu mont ve 14 pet şişeden üretilen spor taytı ürünleri, bu kampanyanın en iyi örneklerinden.

Adidas: Sıfır Atık Teknolojisi

Adidas markasının yeni projesi hayata geçmek üzere. Adidas, sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için %75’i denizdeki atıklardan yapılan spor ayakkabılar üretmeye başladı. Adidas denince ilk akla gelen Stan Smith serisini de sıfır atık teknolojisiyle üreten marka, geçtiğimiz yıl da The Muppets ile iş birliği yapmıştı. Bu projesinde ise reklam kampanyalarında The Muppets’ın bilinen figürü Kermit, küresel ısınma ve iklim değişikliğinde bahsederek toplumu bilinçlendiriyordu.  

Siz de doğa dostu ürünleri tercih edebilir, sürdürülebilir bir dünya için adım atabilirsiniz.

SuCo: Akıllı Köy Projesi

Pet şişeler neredeyse hayatımızın her yerinde ve hammaddesi dünyaya zarar vermeye devam ediyor. Türkiye’de her yıl 3 milyon ton plastik ambalaj üretiliyor ve bir bölümü elbette ki pet şişeler. Tek seferlik kullanıp attığımız pet şişeler yerine sürdürülebilirlik temasını esas alan SuCo suluklarını kullanabilirsiniz. En temel amacı su içme alışkanlıklarını iyileştirmek ve plastik atığını azaltmak olan SuCo, dayanıklı ve sağlam ürünleriyle daha az plastik üretimine katkı sağlıyor. Sadece bir ürünle uzun zaman suyunuzu muhafaza edebilir, pet şişe tüketiminizi azaltabilirsiniz. Ayrıca bu marka, Aquatic SuCo’dan elde ettiği gelirleri Tanzanya’da temiz suya erişimi sağlamayı hedefleyen Akıllı Köy projesine yatırıyor.

Çok daha sağlıklı bir hayat sürmenin 10 yolunu biliyor musunuz?

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!