Fit HubAntrenmanSpor Mahkemesi : Incline Dumbbell Curl mü, Preacher Curl mü?

Spor Mahkemesi : Incline Dumbbell Curl mü, Preacher Curl mü?

Daha büyük ve belirgin bicepsler için hangi curl hareketi daha iyidir?

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Savunma: Ağırlık çalışanlar daha büyük bicepslere sahip olabilmek için onlarca yıldır preacher curl’ler yapmışlardır.

İddia: Incline dumbbell curl, bicepsleri geliştirmek için preacher curl’den daha etkin bir egzersizdir.

BULGULAR

  • smBicepsler iki kısımdan oluşur. Uzun bölge bicepsin dış kısmını ve biceps çıkıntısının önemli bir bölümünü oluşturur. Kısa bölge ise iç bicepsi oluşturur.
  • Incline dumbbell curl’ü yaptığınız zaman, kollarınız vücudunuzun arkasına doğru hareket eder, kolun bu hareket mesafesinde bicepsin uzun bölgesi fazlaca esner. Bir kasa ağırlık bindirmeden önce esnetirseniz, o kas daha büyük bir güçle kasılıp karşılık verebilir ve bu tüm egzersiz boyunca yükün çoğunu alır. Bicepsin uzun bölgesi, biceps çıkıntısının en büyük bölümünü oluşturduğundan, incline dumbbell curl, bicepsi büyütmek için çok etkin bir egzersizdir.
  • Preacher curl’ü uyguladığınızda, kollarınız vücudunuzun önünde hareket eder. Bu durum, bicepsinizin uzun bölgesinde yani en büyük kısmında gevşemeye yol açar ki, bu da egzersiz boyunca bu bölgeyi bicepsin zayıf bölgesi yapar. Bu nedenle, bicepsin kısa bölgesi, preacher curl’ün uygulanması sırasında en fazla yükü üstlenir. Bu da preacher curl’ü bicepsin tepesini geliştirmek için zayıf, ama iç bicepsi geliştirmek için iyi bir egzersiz kılar.

 

KARAR

INCLINE DUMBBELL CURL

Uzun bölge bicepsin önemli bölümünü oluşturduğuna ve incline dumbbell curl uzun bölgeyi daha iyi çalıştırdığına göre, bicepsi büyütmek için en iyi egzersiz incline dumbbell curl’dür.

HÜKÜM

Her ne kadar bicepsinizin şekli genetiğinizle ilintili olsa da, onu daha dikkat çekici kılmak için daha fazla geliştirmek istersiniz. Bicepsi büyütmeye daha fazla odaklanmak için, antrenmanınıza incline dumbbell curl’ü dahil edin. Bu egzersizi çalışmanızın erken safhasında yapın, mesela en başta ya da temel kütle geliştirici egzersiz olan –barbell curl- den hemen sonra. Elbette ki, daha dengeli bir biceps gelişimi için, kısa bölgeyi de çalıştırmak üzere programınıza preacher curl’ü de dahil etmelisiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!