Fit HubFitnessSpor Hataları: İyi Curling Yapamamanızın 5 Sebebi

Spor Hataları: İyi Curling Yapamamanızın 5 Sebebi

Yazan Matt Pudvah

Güzel bir sporcu vücudunda en çok ilgi çeken kas biceps kaslarıdır. Üstelik biceps kasları kolay gelişen kas gruplarından biridir. Ancak sürekli gelişimini sağlayabilmek de bir o kadar zordur. Bu kasların küçüklüğü sebebiyle, aldıkları formu koruyabilmeleri için tutarlı olmak gerekir.

Söz konusu biceps kası olduğunda akla ilk gelen egzersizlerin başında pek tabi curling gelir. Biceps hareketleri arasında en bilineni olan curling egzersizini yaparken barı ya da dambılı eline alırsın, omuzlarını ayarlarsın ve ağırlığı çene yüksekliğine kaldırırsın. “Bundan daha basit bir egzersiz olabilir mi?” diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz. Sakın öyle düşünmeyin! Çünkü ‘doğru’ curling hareketini gerçekleştirebilmek pek de kolay değildir ve yaygın olarak yapılan pek çok hata, biceps kaslarını geliştirmede yavaşlamayı beraberinde getirir, hatta sırt ve dirsekleri incitebilir.

Siz de curl egzersizi sırasında hata yapıyor olabilirsiniz. Kollarınızı dağ zirvesi gibi büyütmek istiyorsanız aman bu hatalara düşmeyiniz!

Karşınızda, yapıyor olabileceğiniz 5 hata. Anlatması bizden, düzeltmesi sizden…

Curling Hataları

1- Barı Çok Sert Sıkıyorsunuz

Kaldırırken barı sıkıca tutmak isteyebilirsiniz ama barı aşırı sert sıkıyorsanız vücudunuz ön kollar gibi diğer kasları devreye sokarak eksik bir şeyi telafi etmeye çalışıyor demektir. Bu da biceps üstündeki baskıdan çalar ve eğer bu hata uzun süre devam ederse tenis dirseği gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

2- Açıları ve Barları İhmal Ediyorsunuz

Farklı barlar ve dar ve geniş açılarla ya da preacher sehpasında çalışarak biceps’in uzun ve kısa başlarını aynı anda çalıştırabilirsiniz.

3- Sırtınızı Kamburlaştırıyorsunuz

Her tekrarda sırtınızı kamburlaştırmak ağırlığı kaldırmak için biceps kaslarınızı değil başka kaslarınızı kullanıyorsunuz demektir. Belinizi de incinme riski altına alıyorsunuz. Bunu düzeltmek için ya bir ayak önde öteki arkada çalışın ya da duvara yaslanın.

4- Eksantriği Önemsemiyorsunuz

Eğer yüksek ağırlıklar kaldırdıktan sonra kollarınızı birden aşağı bırakıyorsanız tekrarın yarısını heba ediyorsunuz demektir. Tepe noktada kasılmayı 1 saniye tuttuktan sonra ağırlığı üç saniyede indirin. Böylece kasların baskı altındaki zamanını uzatarak kas liflerini daha çok parçalarsınız.

5- Tek Seferde Tek Kolla Çalışmıyorsunuz

Tek seferde tek kolla curling yapmak farkında olmadığınız dengesizlikleri ortadan kaldırır. Şu hareketi deneyin: Bir dambılı orta-curling’de tutup diğer kolla 8-10 tekrar yapın. 3-4 set tamamlayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!