Fit HubBeslenmeIntermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti) Nedir?

Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti) Nedir?

Yazı İçeriği:

  1. IF diyeti nedir?
  2. IF diyeti yağ yakımı ve kilo kaybında nasıl çalışır?
  3. IF diyeti uygularken neler dikkat edilmeli?
  4. Kimler IF diyeti yapabilir?

Günümüzde en çok konuşulan popüler diyetlerden birisi “Intermittent Fasting”. Türkçe çevirisi ise “Aralıklı Oruç”, kilo verme, yağ yakımı ve kas kazanımını gibi amaçlarla sporcuların da sedanter bireylerin de uygulayabildiği bir beslenme şeklidir. Peki intermettent fasting yani kısaca IF diyeti tam olarak nedir? Gerçekten işlevsel midir? Kimler yapabilir? Hadi bunları konuşalım…

IF diyeti yani “Aralıklı Oruç Diyeti” nedir?

 IF diyeti, bizim geleneksel oruç sistemimize çok benzer. Günün belirli zamanlarında yiyip belirli bir zaman diliminde ise aç kalmayı hedefler. Geleneksel oruçtan farkı, aç kaldığınız zaman dilimlerinde su, çay, soda gibi içecekleri tüketebiliyor oluşunuzdur. IF diyetinin birçok çeşidi vardır: 8 saat yiyip 16 saat aç kalınan, 6 saat yiyip 18 saat aç kalınan ya da 4 saat yiyip 20 saat aç kalınan gibi… bir başka deyişle, intermittent fasting kilo verme sistemi, saatlerini kendimizin belirleyebildiği bir yöntemdir. Mesela 16/8 yöntemini seçtiniz diyelim; yemek yiyeceğiniz 8 saatlik dilimin gündüz, öğlen ya da akşam mı olacağını siz belirleyebiliyorsunuz.

Hızlı yağ yakmak isteyenler için piyasadaki en iyi 5 yağ yakıcı ürünü incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Aralıklı oruç diyeti yağ yakımı ve kilo kaybında nasıl çalışır?

 IF diyetinde kilo verirken temel amaç yağ yakmaktır. Aç kalınan zaman diliminde vücudun yağ yakımına yöneldiği bilinen bir gerçektir. Bu olay, gün içerisinde yemek yediğimiz sekiz saat dışında vücuda yiyecek girmediği için, vücudun enerji ihtiyacını yağ dokusundan karşılamaya çalışmasıyla gerçekleşir. Aynı zamanda vücuda besin girmediğinde vücutta insülin seviyeleri düşer. İnsülin yağ depolanmasını sağlayan bir hormondur. İnsülin azaldığında yağ yakımı da artar. Böylece kilo kaybı ve yağ kaybı sağlanmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti (IF Diyeti) Uygularken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Yemek yediğimiz zaman diliminde ihtiyacımız olan kaloriyi, makro ve mikro nütrientlerimizin tamamı karşılayabilmektir. Bu şekilde olmadığında ciddi rahatsızlıklar ve malnütrisyonla karşılaşabiliriz. Aynı zamanda uzun açlık dönemlerinde özellikle insülin ve kan şekeri değer değişimleri tehlikeli olabilir. Bu nedenle, ikinci dikkat edilmesi gereken nokta bu olmalıdır.  İşte tam olarak bu nedenlerle, Intermittent Fasting diyet listesi uygulamaya karar verdiğinizde, uzman desteği almak çok çok çok önemlidir.

Karın kaslarınızın belirgin olmasına yardımcı olacak yağ yakıcı ürünleri Supplementler.com adresinden satın alabilirsiniz.

Kimler IF diyeti yapabilir?

Aralıklı Oruç diyet listesi söz konusu olduğunda, 16-20 saat civarında uzun süreli açlıklardan bahsettiğimiz için, insülin ve şeker düzeylerinde oynamalar oldukça fazladır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık problemi, özellikle metabolik hastalıklara sahip olan bireylerde, çocuklarda, gebeler ve emziren annelerde bu diyetin kullanılması önerilmez. Bunun dışında özellikle yağ kaybı ile birlikte kas kazanımı sağlamak isteyen sporcuların oldukça sık kullandığını ve olumlu sonuçlar aldığını da biliyoruz.

Dr. Nowzaradan diyeti

Intermittent Fasting ile kilo verenler arasında sedanter dediğimiz hareketsiz ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler de kilo kaybı için kısa dönemlerde IF diyetine başvurabiliyor. Her halükarda bu diyetin, uzun dönem yapılmaması ve mutlaka bir uzman desteğiyle yapılması önerilmektedir.

Aralıklı oruç diyeti, günümüzde araştıranı ve uygulayanı çok fazla olan bir diyet. Ama hakkında net bir şey söyleyebilmek için daha fazla çalışma yapılması da gerekmekte. Uygulamada birçok olumlu etkisini görüyoruz, ancak sonuçta, uzun süreli açlık dönemlerinden bahsediyoruz ve Intermittent Fasting diyet menüsü ile metabolizmada ciddi değişimlere sebebiyet veriyoruz. Dolayısıyla bu diyetin bir uzman kontrolünde yapılmadığı taktirde tehlikeli olabileceğini akıldan çıkarmamak ve bunun bilinci ile Aralıklı Oruç diyetini başlatmak gerek.

Yazan Uzm. Dyt. Elif Şahin

elif şahin

13 günde 9 kilo verdiren İsveç Diyeti yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!