Fit HubBeslenmeSoru&Cevap: Arginin

Soru&Cevap: Arginin

SORU:

Sevgili M&F,

M&F’de arginin’in nitrik oksit (NO) ve büyüme hormonu (GH) seviyesini arttırdığını okudum. Arginin’in dozu ne olmalı ve NO ile GH seviyelerini arttırması için kullanılması gereken en uygun zamanlama nedir?

CEVAP:

Arginin vücutta kolayca NO’ya dönüştüğü için hemen her NO arttırıcının içindeki temel maddedir. Fakat arginin aynı zamanda GH salgılanmasını engelleyen bir hormonun salgılanmasını engelleyerek de GH seviyesini arttırır. Araştırmaya göre, NO seviyesini arttırmak için uygun olan arginin dozu 3-5 gramdır ama bilim insanları GH seviyesini gerektiği gibi arttırmak için 7-9 gram arginin’in gerekli olduğunu söylemektedirler.

Arginin vücutta kolayca NO’ya dönüştüğü için vücudunuzun NO’ya çevirebileceğinden daha fazlasını tüketmeniz gerekecektir. Bu hesaba göre miktar, NO artışı için tavsiye edilen miktarın 4-6 gram fazlasına denk gelmektedir. Sabah kalkınca ilk iş olarak aç karnına ya da gecenin ortasında, antrenmandan 30-60 dakika önce ya da yatmadan 30-60 dakika önce 7-9 gram arginin alabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!