Fit HubBeslenmeZMA ve Arjinin Takviyeleri Birlikte Kullanılabilir mi?

ZMA ve Arjinin Takviyeleri Birlikte Kullanılabilir mi?

SORU:

ZMA ve arjinin takviyeleri kullanıyorum. M&F’in bir makalesinde yatmadan önce de arjinin alınmasının tavsiye edildiğini okudum. Hem arjinin hem de ZMA’nın tek olarak ve yatmadan 30-60 dakika önce kullanılması önerildiği için ikisini de yatmadan önce ayrı ayrı nasıl kullanabilirim?

CEVAP:

ZMA ve arjinin’i birbirlerini kötü yönde etkileyeceklerinden korkmadan rahatlıkla birlikte kullanabilirsiniz. Evet, ikisi de aç karnına kullanıldığında daha etkilidir. ZMA’yı aç karnına almanızı öneriyoruz çünkü bazı besinler onun sindirimine engel olmaktadır.

ZMA’nın ana maddeleri olan çinko ve magnezyum yiyecekle alınırsa iyi sindirilemezler, özellikle de kalsiyum içeriyorsa. Kalsiyum, çinko ve magnezyumun bağırsaklar tarafından emilmesini güçleştirir. Çinko ve bakır da benzer şekilde birbirlerine engel olurlar. Tam tahıllı ekmek, gevrek, bakla ve başka ürünlerde bulunan fosforlu bileşikler olan phytate’ler çinko emilimini azaltır.

Arjinin gibi amino asitler bağırsaklarda sindirilmek için birbirleriyle rekabet ederler fakat arjinin çinko ve magnezyumla sorun yaşamaz. O yüzden en iyisi arjinin’i diğer amino asitlerle değil bu mineraller ile birlikte kullanmaktır. Aksine arjinin ve ZMA’yı birlikte kullanmak, arjinin’in vücutta ürettiği, nitrik oksit sayesinde etkilerini de arttırır ve çinkonun görevini yapabilmesi için serbest kalmasına yardımcı olur.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!