Fit HubSağlıkKışı Gribe Yakalanmadan Geçirmenize Yardımcı En İyi 5 Takviye

Kışı Gribe Yakalanmadan Geçirmenize Yardımcı En İyi 5 Takviye

Grip Nedir?

Grip veya influenza, ağırlıklı olarak kış aylarında ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Genellikle, başka bir virüsün neden olduğu bir diğer kış viral hastalığı olan soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır.

Enfekte olmuş bir kişi öksürük, hapşırma ya da oldukça yaygın olan el-ele temas yolu ile grip damlacıklarını başka birine kolaylıkla bulaştırabilir.

Grip virüsü burun, boğaz, sinüs, üst solunum yolları ve akciğerleri enfekte edebilir. Sağlıklı çocuklar, genç yetişkinler ve orta yaşlı insanlar bu hastalığı genellikle hafif bir şekilde atlatır. Bununla birlikte grip yaşlı kişilerin, bebeklerin, yeni yürümeye başlayan çocukların ve belirli koşullar altında olan herhangi bir yaştaki insanların yaşamını tehdit edebilir.

Bu tarz yüksek grip bulaşma riski altında olan kişiler, hastalığın oluşumunu önlemek ve ondan kaçınmak için ellerinden geleni yapmalıdır. Eğer tüm bu çabalara rağmen hastalık komplikasyonları gelişirse kişi, en kısa zamanda tedavi edilmelidir.

Soğuk ve grip mevsiminin hızla yaklaştığı kış aylarına yaklaşmış olmamız ve hatta o aylar içinde yer aldığımız bu dönemde hemen hemen hepimiz bağışıklık sistemi güçlendirme yollarını aramaktayız.

Gribe Ne İyi Gelir?

Herhangi bir ürünün (ilaç, vitamin veya takviye) grip oluşumunu önleyeceğine dair bir garanti olmamakla beraber, diyet takviyelerinin soğuk algınlığı semptomlarıyla karşılaşma olasılığını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair çok fazla destekleyici araştırmalar bulunmaktadır. (1) Gribe karşı vitamin takviyeleri kullanma bağışıklığı güçlendireceğinden grip önleyici etki oluşturabilir.

Bilim adamlarının, gıda takviyelerinin bağışıklık fonksiyonunu nasıl geliştirebileceğine dair bilgileri keşfettiğini düşünmekteyiz. Ancak bu bilgiler doğrultusunda dahi olsa, herhangi bir gıda takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmamanızı öneriririz.

Grip Nasıl Geçer?

Gribi atlatmak adına bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Aklınıza takılan, grip semptomları nasıl azaltılır ya da nasıl geçer? sorularına şu şekilde kısaca cevap verebiliriz:

  • Evde kalıp bol bol dinlenin.
  • Bol sıvı tüketin.
  • Ateşiniz varsa onu düşürmeye çalışın.
  • Öksürük için sıcak bitki çayları için.
  • Buharla nefes almayı deneyin.
  • Buharlı bir banyo yapın.
  • Odanın havalanmasını ve nemlenmesini sağlayın.
  • Boğaz enfeksiyonları için pastil tarzı boğaz ağrısı önleyicileri deneyin. (2)

Bu yazımızda bağışıklığı güçlendirerek soğuk algınlığı ile grip hastalığını önlemenize ve tedavi etmenize yardımcı olacak C vitamini, B vitaminleri, D vitamini ve Çinko gibi bileşenlere sahip takviyelere yer vereceğiz.

1. Redoxon C Vitamini Çinko Efervesan 20 Tablet

soguk-alginligina-yakalanmamak-icin-alinmasi-gereken-takviyeler

Redoxon C vitamini Çinko, suda eriyen efervesan tablet formunda ve bağışıklık sistemininin normal fonksiyonuna katkıda bulunan Çinko, C ve D vitaminlerini içeren bir gıda takviyesidir.

D vitamini ve Çinko, kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Hücre bölünmesinde görev alırlar. Ayrıca çinko saçların, tırnakların ve cildin korunmasına destek olur.

C vitamini ise, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına, normal enerji oluşum metabolizmasına, dişlerin, cildin ve kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan “kollajen” oluşumuna ve yoğun fiziksel egzersiz sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunmaktadır.

Her bir servisinde (1 efervesan tablet), 1000 mg C vitamini, 10 mcg D vitamini ve 10 mg Çinko içeren Redoxon C vitamini Çinko, günlük C ve D vitamini ile Çinko ihtiyacınızın karşılanmasına ve bu bileşenlerin eksikliğinden kaynaklı yaşanan sorunların düzelmesine yardımcı olabilir.

Redoxon ayrıca çocuklar için ürettiği Redoxon Kids 60 Çiğnenebilir Tablet ile çocukların bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıda bulunur. Redoxon Kids çiğnenebilir vitamin ve mineral tabletleri içerisinde C, D vitaminleri ve çinko minerali bulunmaktadır. Tabletler çocukların çiğnemesini keyifli hale getirebilmek için karışık meyve aromasına sahiptir. Gribe karşı vitamin destekleri içerisinde keyifle tüketilen bir üründür.

2. Nature’s Supreme Vitamin B Complex 120 Kapsül

soguk-alginligina-yakalanmamak-icin-alinmasi-gereken-takviyeler

Nature’s Supreme Vitamin B-Complex, ürününün 60 ve 120 bitkisel kapsül seçenekleri mevcuttur. Yüksek verimliliğe sahip dünyaca ünlü pantentli Quali®-Blends ham maddesinden üretilmektedir Enerjinizi düşük hissettiğiniz zamanlarda ve spor için kaslarınızın fazladan enerjiye ihtiyacı olduğu zamanlarda rahatlıkla alınabilecek bir destektir. Hem vejetaryen hem de vegan kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

3. Solgar VM 2000 60 Tablet

soguk-alginligina-yakalanmamak-icin-alinmasi-gereken-takviyeler

Solgar VM 2000 60 Tablet, kompleks bir multivitamin ürünüdür. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarının korunmasına destek olurken, içerdiği ilave bileşenleri bu ürünü, multivitamin kategorisinde bir adım öne çıkarmaktadır. Servis başı fiyatı diğer multivitamin ürünlerine nazaran yüksek olsa da zengin içeriğinden dolayı denenmeye değer bir üründür.

4. Pharmaton 30 Kapsül

soguk-alginligina-yakalanmamak-icin-alinmasi-gereken-takviyeler

Pharmaton, günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamaya destek olabilecek, ayrıca bağışıklık sisteminin işlevini desteklediği ve enerji düzeyini artırmaya yardımcı olduğu iddia edilen Ginseng G115® , multivitamin ve mineral içeren bir gıda takviyesidir.

Pharmaton her bir servisinde (1 kapsül), zihinsel ve fiziksel performansı artırmaya yardımcı olabilecek 11 çeşit vitamin, 6 çeşit mineral ve 2 çeşit ilave bileşen bulundurmaktadır.

5. Nature’s Supreme Multivitamin for Men & for Women 30 Kapsül

soguk-alginligina-yakalanmamak-icin-alinmasi-gereken-takviyeler

Nature’s Supreme Multivitamin for Men: erkekler için özel olarak formüle edilmiş olan Türkiye’nin ilk ve tek zerdeçal (turmerik) bileşeni içeren bir multi-vitamindir.

Toplamda 35 farklı bileşen (14 çeşit vitamin, 9 çeşit mineral, 4 çeşit amino asit içeriği ve 8 çeşit ilave bileşenler) içeren Nature’s Supreme Multivitamin for Men, sahip olduğu amino asit içeriği ve Koenzim Q10, Ginseng ve L-karnitin gibi ilave bileşenler ve “patentli” ham madde içeriği ile kendi kategorisindeki ürünler arasında fark yaratmayı başarmıştır.

Nature’s Supreme Multivitamin for Women: kadınlar için özel olarak formüle edilmiş olan Türkiye’nin ilk ve tek turna yemişi (cranberry) ekstresi bileşeni içeren bir multi-vitamindir.

Toplamda 30 farklı bileşen (14 çeşit vitamin, 10 çeşit mineral ve 6 çeşit ilave bileşen) içeren Nature’s Supreme Multivitamin for Women, sahip olduğu vitamin ve mineral içeriğine Koenzim Q10, Turna yemişi ekstresi gibi önemli ilave bileşenler ve “patentli” ham madde içeriği ile kendi kategorisindeki ürünler arasında fark yaratmayı başarmıştır.

[yasr_overall_rating]

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!