Fit HubSağlıkDüzenli Olarak Sirkeli Su İçmek Zayıflatır mı?

Düzenli Olarak Sirkeli Su İçmek Zayıflatır mı?

Sirkenin, özellikle elma sirkesinin sağlık üzerinde birçok yararı bulunmaktadır ve bu nedenle uzun süredir her türlü alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesi, şekeri alkole dönüştürmek için kesilmiş veya ezilmiş ve maya ile birleştirilen elmadan elde edilir. Daha sonra da alkolün asetik aside fermente edilmesi için bakteriler eklenir. Oldukça düşük kalorili olan elma sirkesi, genel olarak sağlığa iyi gelen amino asitler ve antioksidanların yanı sıra potasyum içerir. Ayrıca vücutta gelişen toksinleri ve zararlı bakterileri dezenfekte etme özelliğine de sahiptir. Yapılan bazı çalışmalar, sirke tüketiminin kilo verme sürecinde yardımcı rol oynadığını da ortaya koymaktadır.(1) Sirke içerisinde bulunan asetik asit, göbek yağlarını azaltır ve vücutta yağ birikiminin önüne geçer. Dolayısıyla sirkeyi zayıflamak için bir destek olarak görebilirsiniz.

Sirke Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

elma-sirkesi-yararlari

Sirkenin kilo vermeye yardımcı olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Buna yukarıda da bahsedildiği üzere sirkenin içerisindeki asetik asidin neden olduğu düşünülmektedir. Peki kilo vermeye yardımcı olan sirke bunu nasıl gerçekleştirir:

1.Sirke Düşük Kalorilidir

100 gram elma sirkesi yaklaşık 22 kalori içerir, bu da sirkenin kilo kaybını hızlandırabilecek düşük kalorili bir içecek olduğu anlamına gelir. Sirkeli su içmenin faydaları oldukça fazladır. Bir bardak suya bir çorba kaşığı sirke eklemek ve sabah ilk iş olarak bunu tüketmek göbek yağlarını yakmaya yardımcı olabilir.(2)

Yağ Yakımına Yardımcı Olacak En Etkili Takviyeler için tıklayın!

2.Sirke Yağların Depolanmasını Engelleyebilir

Bir süre önce yayınlanan bir araştırmaya göre, sirkenin ana bileşeni olan asetik asidin hayvanlarla gerçekleştirilen çalışmalarda yağ birikimini baskıladığı bulunmuştur. Araştırmacıların Japon obezler ile yaptığı iki taraflı bilinmeyen bir inceleme, günlük elma sirkesi alımının obeziteyi azaltarak metabolik sendromun önlenmesine destek olduğunu göstermektedir.

3.Sirke Uzun Süre Doygunluk Hissi Sağlar

doygun-hissetmek

Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, sirkede bulunan asetik asidin size daha uzun süre doygunluk hissi verdiği ve bu sayede aşırı yemekten kaçınmanızı sağladığı bulunmuştur. Bu durum, daha az kalori tüketmenizi ve dolayısıyla kilo vermenizi sağlar. Dolayısıyla sirkeli su ile zayıflama mümkündür.

4.Sirke Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Yapılan çalışmalar elma sirkesinin, özellikle karbonhidrat açısından yüksek bir öğün tükettikten sonra, kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Stabilize kan şekeri seviyeleri, sağlıklı ve etkili bir kilo kaybı sağlamak için oldukça önemlidir.

Elma Sirkesi Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

sirkeli-su-zayiflama

  • Düzenli olarak sirke içerken, mümkünse hiçbir zaman sirkeyi yalnız başına tüketmeyin. Bunun yerine çok aşırı miktarda asit tüketmediğinizden emin olmak için çözeltiyi suda seyreltin ve sirkeli su olarak tüketin.(3)
  • Kilo kaybını teşvik etmek için sirkeyi zeytinyağı ile birlikte sos olarak kullanarak salatalarınıza katabilirsiniz.
  • Sirkeyi günde iki ya da üç defa tüketmek en iyi seçenektir ve eğer sirkeli su içecekseniz yemeklerden önce tüketimi en uygun zamandır.
  • Sirkenin kullanımı genellikle güvenli olsa da, aşırı kullanım sirkenin yüksek oranda asidik olması nedeniyle iyi etkileri tersine çevirebilir. Sık sık veya çok miktarda elma sirkeli su içerseniz boğazını tahriş olabilir.

Son olarak sirkeli su içmek kilo verme sürecinde oldukça etkilidir ve bu, çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. Fakat yine de zayıflamak için sirkeli su tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca her zaman olduğu gibi tek başına sirkeli su içmek kilo verdirmez. Kilo vermek için bu süreci sağlıklı beslenme ve egzersiz ile desteklenmeniz gerekmektedir.

Elme Sirkesiyle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun..

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!