Fit HubAntrenmanRoman Chair Twist

Roman Chair Twist

Karın kaslarınızı sıkı çalıştırmanız gerek. İşte bunun için gereken çok önemli bir egzersiz.
Yazı: Joe Wuebben
Yirmi yıl önce ortaya çıkan yaygın karın egzersizlerinin pek taraftarı değiliz ve Bosu toplarından da pek haz etmediğimiz için bahsetmiyoruz. Asıl sorun karın çalışmanın çok kolay olduğu düşüncesidir. Bu saf düşünce, çakma uzmanların bizlere situp yerine crunch yapmamız gerektiğini söylemeleriyle yayılmaya başladı. Ardından crunch’ın yerine de plank’ı getirdiler. Ya şimdi? Hepten bırakalım mı?
Bu zırvaları dikkate almayarak hiçbir zaman eskimeyecek eski usul söylemleri tekrar edeceğiz: Bir egzersiz ne kadar zorsa o kadar etkilidir. Mesela Roman chair twist…

Nasıl Yapılır:

  • Roman chair aparatı, glute-ham bench ya da back extension bench kullanın. Ayaklarınızın ön kısmını ped’in altında sabitleyin ve bench’e oturun, bir ağırlık plakasını kol uzunluğu mesafesinde tutun. Karın kaslarınızı kasarak arkaya yaslanın ve merkez bölgenizin harekete tümüyle dahil olmasını sağlayın. Bir o yana bir bu yana dönün.
  • Roman chair, sıkı çalışmanın esas kabul edildiği Venice’deki Gold’s Gym gibi yerlerin değişmez egzersizidir. Sizin de kısa sürede öğreneceğiniz gibi Roman chair’de yapılan egzersizler zeminde ya da makinede yapılanlar gibi hafif değildir (eğer alt sırtınızda sorun varsa yapmayın). Üst vücudunuzu destekleyen bir şey olmadığı için merkez bölgenizi sürekli sabit tutmanız gerekir, bu yüzden de karın, oblik ve alt sırt bölgesinde çalışan kas miktarı artar. Zordur ama karın kaslarını çalıştırmak istiyorsanız zorluktan şikayet etmeyeceksiniz. Bu gayretlerinizin karşılığını mutlaka alırsınız.

Eski Usül Karın Antrenmanı

İşte Arnold’un 70’li yıllarda yaptığı antrenmanlara yaraşır bir karın programı. Doğru yapın ve hayal ettiğiniz karın kaslarına sahip olun.

rct1

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!