Fit HubAntrenmanProtein Tozu Çeşitleri Arasında En Doğru Seçim Hangisi?

Protein Tozu Çeşitleri Arasında En Doğru Seçim Hangisi?

Protein tozu çeşitleri arasından sizin için en doğru olan seçimi yapmak, kas gelişiminizi hızlandırır ve hedefinize çok daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Spor salonunda geçirdiğiniz süre, kas gelişiminize beklediğiniz katkıyı sağlamıyorsa sorun beslenmenizde olabilir. Bu yazımızda ele alacağımız protein tozu çeşitlerini kullanarak hedeflediğiniz gelişime çok daha hızlı biçimde ulaşmanız mümkün.

Protein Tozu Çeşitleri

Aşağıda en sık tüketilen ve sporcuların protein ihtiyaçlarını karşılayabilen protein tozu seçeneklerini sıraladık.

1. Whey Protein Tozu

Protein tozu çeşitleri

En iyi whey protein tozu çeşitleri izole whey protein ve hidrolize whey protein içerirler. Bunlar en saf protein tozu çeşitleridir ve vücut tarafından hızlıca sindirilir.

Bir diğer protein tozu çeşidi ise konsantre whey proteindir. Konsantre whey protein, izole whey protein ve hidrolize whey proteinden farklı olarak içerisinde karbonhidrat ve yağ barındırır.

En iyi protein tozlarının hangileri olduğunu öğrenmek için “Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En iyi 6 Protein Tozu” yazımıza kesinlikle göz atın!

2. Kazein Protein Tozu

Protein tozu çeşitleri

Kazein proteinin özelliği uzun sürede sindiriliyor olmasıdır. Bu özelliği bakımından, kazein protein tozu genellikle uyumadan hemen önce alınır. Böylece, vücut uyku durumundayken de gerekli protein takviyesini almaya devam eder.

Antrenman sonrasında whey protein ile beraber alınarak, kas gelişimini destekleyici özelliğinden de yararlanılabilir.

3. Yumurta Protein Tozu

Protein tozu çeşitleri

Yumurta beyazından elde edilen yumurta proteini tozu, whey proteine kıyasla daha yavaş sindirilir ama kazeine göre sindirimi daha hızlıdır. Bu açıdan antrenman sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

Yumurta proteini, whey protein ve kazein proteinden oluşan bir içecek vücudunuzu hem hızlı, hem yavaş, hem de orta hızda sindirilen proteinlerle destekleyerek kas dokularınızın gelişmesine yardımcı olacaktır.

4. Et Protein Tozu

Protein tozu çeşitleri

Et protein tozu gerçek biftekten elde edilen bir protein tozudur. Önemli özelliği, biftekte bulunan yağlardan hemen hemen temizlenmiş olması ve vücut tarafından hızlıca sindirilebilir olmasıdır.

Et proteini tozu, sütten elde edilen proteinlere karşı alerjisi olanların veya laktoz gibi maddelere töleransı olanların alternatif olarak kullanabilecekleri önemli bir protein kaynağıdır.

5. Soya Protein Tozu

Protein tozu çeşitleri

Soya proteini orta hızda sindirilen bir proteindir ve nitrik oksit seviyelerinizi destekler. Aynı zamanda büyüme hormonu salınımına ve kasların toparlanmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, soya proteininin erkeklerde testosteron seviyelerini düşürmediğini ve östrojen miktarlarında herhangi bir artışa neden olmadığını göstermiştir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!