Fit HubFitnessEn İyi Pre Workout Supplementler

En İyi Pre Workout Supplementler

Pre-Workout Supplementler Nedir Ve İçerikleri Nelerdir?

Pre-workout supplement olarak da bilinen antrenman öncesi takviye ürünleri daha yoğun antrenmanlar çıkarmanıza yardımcı olacak ürünlerdir. Pre workout ürünlerin içerikleri doğal bileşiklerdir ve bu içeriklerin antrenman esnasında enerji ve dayanıklılığınızı desteklemeye yardımcı oldukları bilinmektedir.

Yazan: Jim Stoppani

En İyi Pre-Workout Ürünleri İçin Tıklayın

Pre-Workout Supplementler ve Faydaları

Kas geliştirme söz konusu olduğunda pre-workout supplementler daha önce hiç olmadıkları kadar yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Enerji ve dayanıklılığınızı artırmak, kuvvetinizi desteklemek, kas inşa sürecini harekete geçirmek ve yağ yakmanıza yardımcı olmak için içeriklerle zenginleştirilmişlerdir. Aşağıda pre-workout supplementlerde bulunan maddeleri ve faydalarını okuyabilirsiniz.

Arjinin

arjinin-supplementler

Arjinin, vücut tarafından tek başına üretilemeyen yarı esansiyel kategorisinde bulunan amino asittir. En yaygın pre-workout supplement içeriğidir. Vücut arjinini nitrik oksite (NO) dönüştürür. Nitrik oksit damarları genişletip vücuttaki kan dolaşımını rahatlatır.

Beta Alanin

Beta alanin bir amino asittir. Yoğunluğu yüksek egzersizlerde kas hücreleri içerisinde histidin amino asidi ile birleşip karnosini oluşturur. Karnosin kas kuvveti için önemli bir bileşendir. Ayrıca yoğun egzersizler esnasında kasları hidrojen iyon birikimine karşı korur.

Betain

Betain değişikliğe uğramış bir amino asittir. Kas kuvvetini ve gücünü destekler ve antrenmanlar esnasında yapabileceğiniz tekrar sayısını arttırmanıza yardımcı olabilir.

BCAA

BCAA-supplementler

BCAA dallı zincirli amino asitlerdir. BCAA’lar lösin, izolösin ve valin amino asitlerinden oluşur. Bu saydığımız amino asitler kas gelişimi, enerji artışının sağlanması ve yorgunluğun giderilmesinde etkilidirler. Yağsız kas kütlesini artırmak ve performansını bir üst düzeye taşımak isteyen sporcular tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Kafein

Kafein beyindeki reseptörlere bağlanarak dikkat düzeyinizi yükselten bir maddedir. Bu şekilde sinir aktiviteniz yükselir ve daha az yorgun hissedersiniz. Ayrıca kafein hem uzun süreli dayanıklılık gerektiren antrenmanlarda hem de yüksek yoğunluğa sahip kısa süreli egzersizlerde performansı artımaya yardımcı olur. Fakat aşırı miktarda tüketilmesi uyumayı engelleyebilir.

Citrulline Malat

Citrulline malat, sitrülin adındaki amino asit ve malik asit denilen maddenin bir bileşimidir. Vücudunuzdan amonyağı yok ederek enerji seviyelerinizi yükseltir ki bu durum yorgunluğu geciktirip toparlanma sürecinizi destekler.

Kreatin

kreatin-supplementler

Kreatin antrenman sırasında kasların ihtiyaç duyduğu hızlı enerjiyi sağlar. Ayrıca kaslarınıza daha fazla su çekerek daha dolgun gözükmelerini sağlar. Bu da uzun dönem de daha iyi bir kas gelişimi anlamına gelir. Bu yüzden atletler ve vücut geliştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Gliserol

Gliserol trigliseridlerin (beslenmemizdeki başlıca yağ kaynağı) omurgasını oluşturur. Gliserolün aynı zamanda osmotik özellikleri vardır yani su gibi büyük miktardaki sıvıları kaslarınıza doğru çeker ve tutar.

Taurin

Taurin, kas dayanıklılığınızı ve kuvvetinizi arttıran bir amino asittir. Nitrik oksit üretimini arttırarak kaslara kan akışını hızlandırır. Taurin aynı zamanda kaslarınıza su çekerek daha hacimli görünmelerini sağlar.

Tirosin

Tirosin antrenman esnasında kuvvetinizi destekleyen hormonları ve nörotransmitterleri üreterek enerji seviyenizi, ruh halinizi ve odaklanmanızı geliştiren bir amino asittir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!