Fit HubYaşamMr. Olympia 2019'a Doğru

Mr. Olympia 2019’a Doğru

Yazan Shawn Ray

Vücut geliştirme dünyasının efsanevi isimlerinin yıl boyunca verdikleri emeklerin karşılığını almak için jüri önünde tüm kozlarını paylaşacağı Mr. Olympia yarışmasına doğru geri saymaya başladık.

Shawn Roden galibiyetini tekrarlamak, Brandon Curry ise tarihe geçecek bir tahttan etme olayına imza atmaya çalışadursun, bu yılki Mr. O’da hiç beklenmedik etkilere yaratabilecek altı yarışmacı daha var. Olası şampiyonlara dikkat kesilmeniz için kendilerini önden tanıtalım istedik.

Steve Kuclo

Olympia devresinin genç prolarından Kuclo 2019 Arnold Klasikte umulanı beceremedi ve altıncı geldi ama yine de gelişmiş görünüyordu. İlk 10’dan düşeceğini sanmıyorum ancak eğer doğru gelişme gösterir – yani göğsü biraz büyütür, sırtı da biraz parçalarsa – ve beslenmesini de doğru ayara alabilir ise ilk altıya girip birçok insanları şaşırtabilecek çapta bir atlet.

Nathan De Asha

Nathan De Asha bir süredir zaten gözde bir atlet. Lou Ferrigno Legacy Pro 2016’yı alan De Asha buradaki tüm adamlardan daha çok potansiyele sahip; ama o sırtı biraz kalınlaştırması şart! Kolları, göğsü, bacakları ve omuzları Olympia seviyesinde. Eğer beslenmesini de eksiksiz takip edebilirse ilk altıya kesin girecektir. De Asha göz ardı edemeyeceğiniz bir adam. Sırada kendini belli etmeyi biliyor.

Juan Morel

Daha önceleri Mr. O konuşmalarında geçen ve Arnold Klasik Brezilya’nın en yeni şampiyonu Juan Morel hakkında konuşalım biraz. 1,80 m boyuyla vücut geliştirme dünyasının en uzun atletlerinden Juan aslında hep göz önünde oldu. Artık yok dediğiniz anda birden peyda oldu. Bir yıl önce bacaklarını geliştiremedi diye Juan’ı gözden çıkarmıştım. Sırtı da yeterince kalın ve parçalı değildi ama âlemin en iri kollarının çifti onda diyebiliriz. Bacaklarındaki zayıflığı saklamayı biliyor aslında, özellikle de yan göğüs pozunda. Brezilya’dan alnının akıyla çıktı ve Olympia mevzuunda adı geçmezse olmazdı. Eğer o kondisyonda karşımıza çıkarsa ilk altıya girer. Juan’ın meselesi kondisyon tabii çünkü boyu ve ağırlığı taşıması zor çapta. Eğer kondisyonunu geliştiremezse bir tehdit sayılmaz. Ama sahneye fiziği iyi şekilde çıkarsa diğer adamlarla aynı ayarda diyebiliriz. Ancak soru şu: Nisandan Eylüle zirve fizikte kalabilecek mi? Zor ve uzun bir yol bu. Ama daha önce bunu başarmıştı. Yine yapabilir.

Luke Sandoe

Sandoe bu yıl Arnold Klasikte üçüncü oldu. Potansiyeli bol ve Josh Lenartowicz gibi birkaç ismi Mart ayında alaşağı etmişliği var. Gelişmeyi sürdürürse o orta karın bölgesine biraz dikkat etmesi gerekiyor. Jüri orta karın bölgesindeki kontrolsüzlükten rahatsız olurlar. Sandoe pozlar arasında gevşiyor bir de. Eğer şu andaki yolda ilerlerse kolları, bacakları, quadları ve kondisyonu onu ilk altıya sokabilir. Üstelik İngiliz, o yüzden Las Vegas’a erken gelip burada da biraz çalışabilir.

Akim Williams

Williams yıllardır profesyonel ama genç yarışmacıların hepsinden daha çok kası var. Ama ayrıntı eksik, hatta hiç olmadı ama bu durum yarışmada çok büyük bir eksi demek. Olympia sahnesine çıkmak için 4-6 kilo vermesi lazım. Hiçbir yarışmaya çıkmayan ama Williams kadar kası olan Victor Richards’ı anımsatıyor. Williams’ın potansiyeli var ve bence Eylül ayında sahneden iyi bir sıralamayla inebilir.  

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!