Fit HubYaşamInt’l Sports & Wellness Show ile Dünyanın Sporu İstanbul'da

Int’l Sports & Wellness Show ile Dünyanın Sporu İstanbul’da

İstanbul’u spor turizminin başkenti yapmaya hazırlanan Int’l Sports & Wellness Show, uluslararası yüzü ve son tüketiciye hitap eden sosyal bir kaynaşma alanı sunmasıyla Türkiye’de gerçekleştirilecek ilk geniş kapsamlı spor şovu olma özelliğine sahip. Sportif öğelerin tamamını, aklınıza gelebilecek en keyifli versiyonu ile katılımcılarına sunacak olan Int’l Sports & Wellness Show, uluslararası grup fitness markalarının sertifikalı eğitimleri ve sahne performansları ile alanında dünya yıldızı isimleri, birbirinden başarılı birçok yerli ve yabancı eğitmeni biraz eğlence biraz da müzikle harmanlayarak İstanbullulara spor ve eğlence dolu bir üç gün yaşatacak.

Zumba, Les Milss, Kangoo Jump, Cross Fit, Spinning, Hip Hop Dance, Capoeire, Pole Dance, Tırmanış, Bisiklet, Aqua Fitness, Pilates, Yoga, Meditasyon ve daha pek çok sayısız sağlık-spor temasını bulabileceğiniz Int’l Sports & Wellness Show, 15.000 üzerinde ziyaretçi hedefiyle, 27-29 Eylül 2019 tarihlerinde FB Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda katılımcılarını bekliyor olacak.

Int’l Sports & Wellness Show’un sponsorları arasında yer alan Supplementler.com ve Muscle & Fitness olarak, etkinliğin detaylarını Bee2Bee Kurucusu ve Int’l Sports & Wellness Show Organizasyon Genel Koordinatörü Ayçe Karadağ’a sorduk.

Int’l Sports & Wellness Show nedir?

Spor ve fitness markalarının sahne ve performans etkinliklerini, biraz eğlence biraz da müzikle harmanlayarak “show” tadında hayata geçiren bir etkinlik diyebiliriz. Int’l Sports & Wellness Show’un farkı, sadece sporun farklı branşlarını değil eğitim ve eğlence taraflarını da kapsıyor oluşu. Uluslararası şekilde son tüketiciye hitap ediyor olmasıyla ise benzersiz. Tüm bunlar da onu Türkiye’nin ilk spor şovu yapıyor. Sportif ögelerin tümünde dinlenmek, eğlenmek olduğu kadar sosyal bir kaynaşma da vardır. Int’l Sports & Wellness Show da din, dil, ırk, yaş, cinsiyet ya da fiziksel duruma bakılmaksızın her kesimden insanı spor, sağlıklı yaşam ve eğlenceyle buluşturmayı hedefliyor.

Sporun aktif yaşam ve dünya barışına katkı sağlayıcı özelliklerini vurgulamak isteyen Int’l Sports & Wellness Show, bu nedenle 23-30 Eylül Avrupa Spor Haftası kapsamında, Avrupa Komisyonu’nun desteği ile gerçekleşecek. Her kesimden insanı spor, sağlıklı yaşam ve eğlenceyle buluşturmak istiyoruz. Müziğin ritmiyle sporun farklı renklerini deneyimleyeceğiniz kaçırılmayacak bir fırsat bu.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyacak bu organizasyon nasıl ortaya çıktı? Biraz bahseder misiniz?

Türkiye’de spor ve fitness sektörü, geçmişten bugüne daha çok ticari ilişkilerin ön planda olduğu fuarcılık çatısı altında buluşmaya çalıştı, fakat sürdürülebilirliğini sağlanamadı. Biz de Türkiye gibi dinamik ve enerjisini açığa çıkarmayı bekleyen bir ülkede, son tüketiciye hitap eden etkinliklerin büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünerek bu yola çıkmaya karar verdik. İlhamımızı verense sektörün öncülerinden biri olan ve yıllardır Türkiye danışmanlığını yaptığımız Riminiwellness.

Zumba®’nın yaratıcısı Beto Perez davetliler arasında

Bu spor turizmi etkinliğinde İstanbulluları neler bekliyor? Organizasyonda yer alacaklar arasında kimler var?

Bu dev organizasyonla İstanbul’u spor turizminin başkenti yapmaya hazırlanıyoruz. Dolayısıyla uluslararası düzeyde dev markalarla ve isimleri ağırlayacağız. Latin Amerika kökenli ve dünyanın en popüler grup fitness egzersizi Zumba®’nın yaratıcısı Beto Perez, grup fitness egzersizlerini 103 ülkede 30.000’den fazla lokasyonda uygulayan Yeni Zelanda markası Les Mills akla gelen ilk isimler. Bunun yanında, dünyada spor ve fitness adına en yeni, en ilgi çekici etkinlikleri ve workshop’ları Int’l Sports & Wellness Show kapsamında bir araya getireceğiz. Uluslararası grup fitness markalarının sertifikalı eğitimleri, çoğu yabancı eğitmenlerden oluşan sahne performansları olacak.

Ziyaretçiler, farklı sahnelerde tüm gün sürecek Zumba, Les Mills, Strong By Zumba, Aqua Fitness, Kangoo Jumps ve daha birçok grup fitness performansına eşlik edebilecekler. Aqua Time sponsorluğunda etkinliğe özel olarak kurulacak havuzda yeni grup fitness derslerini keşfedip serinleyebilirler. Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenecek basketbol turnuvasına katılabilirler.

Katılımcılar ücretli eğitimlerde, ulusal ve uluslararası sertifikalar; ücretli workshoplarda ise katılım belgeleri alabilecekler. Yani, profesyonel bir spor hayatı düşünüyorlarsa bu etkinliği geleceklerine yatırım olarak da görebilirler. Üstelik eğitimlerimize katılanlardan biz de desteğimizi esirgemeyeceğiz. Sertifika alan katılımcılarımızı kendi oluşturacağımız CV havuzuna alarak kariyer ve iş anlamında destek olup anlaşmalı olduğumuz büyük fitness kulüplerine referansımızla yönlendireceğiz.

Int’l Sports & Wellness Show’un gerçekten de sporun tüm çeşitliliğine sahip bir organizasyon olacağı ortada. Sağlık temalı eğitimlere yer veriyor oluşuyla ayrıca dikkat çekici. Peki, ders verecek eğitmenleri seçerken bu dengeyi nasıl korudunuz? Özellikle yurtdışından gelen eğitimcileri seçerken nelere dikkat ettiniz?

Ülkemizde spor ve sağlık birimleri arasında ciddi bir uçurum söz konusu. Buradan yola çıkarak, 7IMEA ve Palmer & Still paydaşlığında, spor ve sağlığı birlikte ele alabileceğimiz bir eğitim organizasyonu için kolları sıvadık. Araştırmalara göre egzersiz ile bilinen 35 farklı kronik rahatsızlık arasında ciddi bağlantılar var. Geçmişte ya da şimdi spor salonlarında on kişinin beşinde bir sağlık problemi ya da riski mevcut. Peki, sağlık uzmanları egzersiz için kime yönlendirme yapacak? Ya da tedavi sonrasında spor eğitmenleri sağlık uzmanlarıyla nasıl iletişim kuracak, danışanlarını nasıl zarar vermeden ve tedaviye destek olacak şekilde çalıştıracak? Tüm bu soruların cevabı bulmak için farklı alanlarda en iyi spor ve sağlık uzmanlarını bir araya getiren bir platform oluşturmak istedik. Yurt dışı eğitimlerini seçerken ise, spor profesyonellerinin sahada risksiz bir şekilde kullanabileceği, egzersizle bütünleştirebileceği enstrüman ve ekipman yardımlı eğitimleri seçtik. Ayrıca eğitimlerimizin standardizasyonu için TVGFBGF’den akreditasyon aldık.

Eğitim kadromuz, yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere, alanında uzman 32 eğitimciden oluşuyor. Bu 32 eğitimci arasında hekim, fizyoterapist, kayropraktik, osteopat, diyetisyen ve spor akademisyeni var. Amacımız Türkiye’nin en büyük spor ve sağlık entegrasyonunu hayata geçirmek. Bu amaç doğrultusunda da en iyi kadroyu topladığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sporseverler organizasyona nasıl katılım sağlayabilir, herhangi bir kriteriniz var mı?

Burası herkesi kucaklayan bir yer. Sporun birleştirici, iyileştirici gücüne inanarak çıktık yola. 7’den 70’e, spor geçmişi gözetmeden, yeni başlayandan onu bir kariyer olarak düşünene, herkesi en rahat edebilecekleri kıyafetleriyle bekliyoruz. Int’l Sports & Wellness Show, çocuklar için yaratacağımız oyun ve etkinlik alanları sayesinde ailelerin de keyifle katılacağı harika bir hafta sonu aktivitesi olacak. Üç gün sürecek tüm sahne ve performans aktivitelerine katılım biletinize dahil, ilave ücret ödenmiyor.

Son yıllarda spor ve fitness merkezlerine ve etkinliklerine olan ilgi arttı. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Spor, aktif ve sağlıklı yaşam, Türkiye de dahil olmak üzere, şu an tüm dünyanın gündeminde. Günümüzün en büyük sıkıntısı, durağan bir hayat ve sağlıksız beslenme. Bilinçli herkes de bu durumun farkında. Bence bizleri bir araya getiren organizasyonlar, etkinlikler mevcut farkındalıklarımızı ortaya çıkarmak için ideal tetikleyiciler. Sporu yaşam tarzı olarak benimsemek ve aktif yaşamak; sürekli masa başında çalışmaktan, her yere arabayla gitmekten çok daha fazlasını kazandırıyor.

Her kesimden insanı tek bir yerde buluşturmak istememizin, önyargıları ortadan kaldırmayı kolaylaştıran bir etkinlik tasarlamamızın temelinde aktif yaşamdan aldığım ilhamız yatıyor. Aktif yaşamın aktif bir katılımcısı olmak, hepimizin doğrudan bağ kurması için bir fırsat aslında. Bir grup zaten spor yapıyor, diğer bir grup da zaman ve motivasyon yetersizliğinden teşvik edilmeyi bekliyor. Her geçen yıl yeni ve daha farklı fitness antrenmanları ortaya çıkıyor. Her yıl, beraberinde farklı kitlelerin de ilgisini çekebilecek yeni trendler getiriyor. Bu da daha geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor.

Son olarak organizasyon ne zaman ve nerede, onu da hatırlatalım.

27, 28 ve 29 Eylül tarihlerinde İstanbul’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda.

Gelmek isteyenler biletleri nereden alabilirler?

İlgilenenler, www.intsportswellness.com internet adresimizden gerekli bilgilere ulaşabilirler.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!