Fit HubFitnessMotivasyon Artıran 10 Sabah Rutini

Motivasyon Artıran 10 Sabah Rutini

“Sabah insanı” olmasanız bile, özellikle evde olmak zorunda olduğunuz bu süreçte güne başlarken yapabileceğiniz pek çok şey var. İşe yetişmeye çalışırken ya da yoğun geçen bir gecenin sabahına uyanırken bahaneler üretmek çok daha kolay oluyor. Ancak gönüllü karantina günlerinde bir şeyler için bahane yaratma çok daha zor. Tüm sabahlarımızı evde geçiriyoruz ve bu saatler tüm günü lehimize çevirmeyize yardımcı olabilir.

Sabah uyandığınızda yaptığınız her şey günün devamını da etkiler. Sizi bekleyen günü en verimli şekilde geçirebilmek için sabah saatlerini kullanabilirsiniz.

Evinizde verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, güne olabildiğince çabuk başlayın. En başarılı insanların 10 sabah alışkanlığını incelediğimiz bu yazıdadaki önerileri takip edin ve bu sabah alışkanlıklarını benimsemeye çalışın.

İşte başarılı insanların güne başlarken yaptığı ve sizin de motivasyonunuzu artırarak gününüzü verimli halde getirecek 10 şey;

1. Erken Uyanın

Sporda uykunun önemi gözardı edilmemelidir.

Alarmınızı normal saatinizden daha erken uyanacak şekilde ayarlayarak, çalışmaya başlamadan önce yapılacaklar listenizde birçok şeyi başarabilirsiniz. Bu, erken bir başarı duygusu hissetmenizi sağlar ve günün geri kalanının sizin için daha az stresli olmasını sağlayabilir. Gün sonuna yapılacak pek az şeyiniz kaldığı için kendinize vakit ayırabilir. Günlerinizi planladığınız için verimliliğiniz de artacaktır.

2. Egzersiz Yapın

yeni başlayanlar için pilates

Vücudumuzun gün boyunca bizim için çeşitli işlevler yerine getirmesi gerekir, bu yüzden onu gün boyu yapılacak şeylere hazırlanmak için ilk adımı atmalısınız. Bütün gün bir masada oturacaksanız veya ev işleri yapacaksanızsabah egzersiz, bir nevi ısınma görevi üstlenir.

Egzersiz, fiziksel ve zihinsel sağlığın hayati bir parçasıdır. Gününüze başlamadan önce 20-30 dakikalık egzersizler yapmak, vücuda kan pompalamanıza, beyninizin daha iyi çalışmasına ve günün geri kalan aktiviteleri için odaklanıp zinde kalmanıza yardımcı olur.

3. Kahvaltı Yapın

proteinli kahvaltılık

Sağlıklı bir kahvaltı, vücuda dinç kalmak için gerekli besinleri ve enerjiyi sağlar. İyi bir kahvaltı yapmamak, işinizi bitirmek için çok yorgun hissetmenize neden olan bir his yaşamanıza neden olabilir. Gün boyunca konsantrasyonunuzu ve enerjinizi korumanıza yardımcı olmak için kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için genel olarak sağlıklı bir menü planlamalısınız.

4. Biraz Güneşlenin

d-vitamini-eksikligi

Zamanımızın çoğunu evde zaman geçirmek zorunda olduğunuz bir dönemdeyseniz, temiz havaya ve güneşe çıkmak her zamankinden daha önemli ve değerli. Bunun için kendinize biraz zaman ayırın. Gün ışığından alacağımız D vitamini sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük egzersiz rutininiz veya kendiniz için ayırdığınız zaman boyunca az da olsa dışarı çıkmanın yollarını bulmaya çalışın ya da en azından evin balkonunda veya güneş alan bir penceresinin önünde güzel havanın ve güneşin tadını çıkarın.

5. Meditasyon Yapın

meditasyon ile aklınızı eğiterek kilo verin

Başarılı kişiler genelde stresi azaltmak için meditasyon yaparlar. Sabahlar günün en stresli zamanları olabilir. Önümüzdeki gün ve gelecekle ilgili kaygıların akla ilk geldiği saatlar olan sabah saatleri, sabah öfkesi gibi sorunlara sebep olan kortizol seviyelerimizin en yüksek olduğu zamandır. Meditasyon, bu duyguları temizlemenize ve güne sakin bir şekilde başlamak için zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Her sabah olumlu düşüncelerle nefes egzersizleri yaparak ve o günkü başarılarınıza odaklanarak meditasyon yaparsanız, kafanızdakileri hayata geçirme olasılığınız daha yükselecektir.

6. Gününüzü Planlayın

kalca-antrenman-egzersiz

Zamanınızı nasıl harcayacağınıza bir gece önceden veya sabah uyandığınızda karar verebilirsiniz. Yapılacaklar listenizi ve yaklaşan planlarınızı kontrol edin ve gününüz için en önemli eylemlerin neler olduğuna ve ne zaman yapılması gerektiğine karar verin.

Günün her saatinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, günlerinizi önceden planlamanız gerekir. Planlı olmanız ve liste tutmanız 20 farklı şeyi aynı anda hatırlamak zorunda bırakmayacağından zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Bir yapılacaklar listesi kullanırken, belirli görevleri erteleme olasılığınız daha düşük olabilir.

7. Bolca Okuyun

kitap

Gazetenizi okuyun, dergileri okuyun, otobiyografileri okuyun veya zihninizi ve bakış açınızı genişletmek için kullanabileceğiniz her şeyi okuyun. Aslında, günde en az 30 dakika okumaya bakın. Koşu bandında yürürken veya kahvaltı yaparken okuyarak hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Başarılı insanların sabahları rahatlamak için gazete okudukları bilinir. Bazıları haberleri, bazıları spor radyolarını dinler. Dünyada olan her şeye ayak uydurmanın iyi bir yolunu bu şekilde bulurlar.

8. Su İçin

Uyuduğunuz süre boyunca su tüketmediğiniz için, vücudunuz aslında düşündüğünüzden daha susuzdur. Sabah ilk iş olarak bir bardak su içmek fiziksel ve mental olarak sizi çok iyi yönde etkiler.

9. Yaşam Alanınızı Düzenleyin

Her sabah uyandığınızda yatağınızı toplayın, kirli çamaşırları ait olduğu yere koyun. Daha organize bir yaşam alanına geldiğinizde, kişisel başarınız için önemli olan, yapılması gereken tüm küçük şeylere odaklanmanız için size zaman verecek ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

10. Yaptıklarınızı Alışkanlık Haline Getirin

Alışkanlıklar tamamen verimlilikle ilgilidir. Aynı rutinleri günü ve gününde yaparsanız, sadece istediğiniz sonuçları elde etmekle kalmaz, aynı zamanda otomatik hale geldiğinden bu rutini yapmak için daha az zihinsel enerjiyi harcarsınız. Bu zihinsel enerji, hayatınızdaki diğer önemli arayışlar için kullanılabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!