Fit HubBeslenmeMetabolizmanızı Hızlandıracak Yağ Yakıcı 5 Beslenme Önerisi

Metabolizmanızı Hızlandıracak Yağ Yakıcı 5 Beslenme Önerisi

Genetiğinizin metabolizma performansınızı belirlediği bir gerçektir ancak doğru yiyeceklerle beslenerek metabolizmanızın vitesini yükseltmesini sağlayabilirsiniz.

Yağ Yakıcı Besinler

İşte size yağ yakıcı sistemlerinizi devreye sokacak “bir tutam” besinin listesi. Diyetinize bu gıdaları ekleyerek ve sadık kalarak göbek eritme sürecini hızlandırın ve karın kaslarınızı ortaya çıkarın.

Esmer Pirinç

brown-rice_0

Esmer pirinç tam tahıllı bir besindir; tam tahıllı yiyecekler yıkılması, işlenmiş tahıllardan daha fazla efor gerektirir. Böylece daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Esmer pirinç, beyaz pirincin aksine, kabuğundan ve kepeğinden ayrılmamıştır. Böylece doğal olarak tüm tahılları barındırır. Ayrıca protein, tiyamin (B1 vitamini), kalsiyum, magnezyum, lif ve potasyum içeriğiyle beslenme düzeninizde mutlaka bulunması gerekir. Esmer pirinç zayıflama döneminizde sizi tok tutar ve kilo verme konusunda yardımcı olur.

Yumurta Beyazı

egg-whites

Beslenme planınızın bir başka temel taşı olması gereken yumurta beyazı, protein bakımından çok zengindir ve kalorisi düşüktür. Ayrıca kolesterol ya da yağ içermez. Bir diğer özelliği de dallı zincirli amino asitler bakımından zengin olmasıdır ki bu metabolizmanızın canlanmasını sağlar. Ayrıca içerdiği riboflavin (B2 Vitamini) sayesinde vücudunuzun daha fazla karbonhidrat, yağ ve protein kullanmasını sağlar.

Tavuk Göğsü

grilled-chicken-potatoes-green-beans

Tavuk yağsız bir ettir, yağsız etler demir bakımından zengindir. 3-4 servis demirce zengin gıdayla beslenmek demir eksikliğini engeller. Demir eksikliği metabolizma hızını düşüren bir problemdir. Ayrıca tavuk çok az yağ ve bol miktarda protein içerir. Eğer kaslarınıza daha fazla kütle eklemek istiyorsanız, ızgara tavuk size çok yardımcı olacaktır. Stresli misiniz? Tavuk yiyin! Tavuk içerdiği B5 vitamini sayesinde sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Kırmızı Biber

pepper-steak-recipe_0

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik öğretim üyesi Scott Isaacs, “Kırmızı biber, metabolizmanızın hızını yükselten bir kimyasal olan kapsaisin içerir,” diyor. Kapsaisin ayrıca kan şekerini ve kolesterolü düşürür. Yüksek kan basıncının düşmesine yardımcı olur ve endorfin, serotonin gibi depresyon ve ruh halinizi kontrol eden beyin kimyasallarının salgılanmasını tetikler. Eğer bunlar sizi tatmin etmediyse, kırmızı biber ayrıca iştahınızı kontrol altına alır, sağlıksız aşermelerinizin önüne geçer ve hatta seks performansınızı yükseltir. Dr. Isaacs bahsettiğimiz faydalardan yararlanmak için her gün bir öğününüze 1 yemek kaşığı çekilmiş kırmızı biber atmanızı öneriyor. Yağ yakıcı yiyecekler ve zayıflama yöntemleri söz konusu olduğunda diyet yemekleri kırmızı biber ile tatlandırılmak her zaman işe yarar diyet hilesi olarak değerlendirilebilir.

Su

water-workout

Son olarak susuz kalmayın! Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, su tüketiminin, sağlık bir insanda metabolizma hızını %30’a kadar artırdığı belirlendi. Kilo vermenin yolları hakkında derinlemesine araştırma yaparken en temel olanı unutmayın.  Yeterince su içmek vücudun sıvı dengesini ayarlamasına yardımcı oluyor bu da hazmı ve besin yapıtaşlarının vücutta taşınmasını kolaylaştırıyor. Dahası, su içmek o çok zorlandığınız son tekrarı yapabilmenizi sağlayabiliyor. Spor salonunda terlediğinizde su kaybedersiniz. Eğer kaslarınıza yeterince su ulaşmazsa yorulurlar. Kaslarınıza yeterince suyun ulaştığından emin olun ve antrenmanınızı tamamlayabilmek için fazladan enerjiye kavuşun!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!