Fit HubSağlıkMCT Oil Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

MCT Oil Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı İçeriği ve Başlıkları

 1. MCT Nedir?
 2. Doğal MCT Kaynakları
 3. MCT ile Kilo Vermek

MCT Oil yani, orta zincirli trigliseritlere olan ilgi son birkaç yılda hızla arttı. Bunun pek çok sebebi olabilir. Ancak en önemli sebeplerinden biri, zengin bir gıda kaynağı olan hindistancevizi yağının ne kadar yararlı olduğunun bilimsel çalışmalarca kanıtlanmış olması ve bu yağın kullanım alanının gitgide genişlemesi diyebiliriz.

MCT’lerin kilo kaybına yardımcı olabileceğini düşünülüyor. MCT yağının sporcular ve vücut geliştiriciler arasında zamanla popüler bir takviye haline gelmiş olmasının başlıca sebebi de bu.

MCT’ler fraksiyonlama adı verilen bir süreç yoluyla elde edilirler ve insan yapımıdırlar. Kafanızda pek çok soru olduğunu hisseder gibiyiz. Neyse ki, bu yazımızda MCT’ler hakkında bilmeniz gereken her şeye ulaşabilirsiniz!

MCT Nedir?

MCT’ler hindistancevizi yağı gibi yiyeceklerde bulunan yağlardır. Diğer birçok gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden (LCT) farklı şekilde metabolize edilirler.

Trigliseridler ise, yağ için kullanılan teknik bir terimdir. Trigliseridlerin iki ana amacı vardır; enerji için yakılmak ya da vücut yağı olarak depolanmak. Trigliseritler, kimyasal yapılarına, özellikle de yağ asidi zincirlerinin uzunluğuna göre adlandırılırlar. Tüm trigliseridler bir gliserol molekülü ve üç yağ asidinden oluşur.

Beslenme rutininizdeki yağların çoğu ise, 13-21 karbon içeren uzun zincirli yağ asitlerinden oluşurlar. Kısa zincirli yağ asitleri 6’dan az karbon atomuna sahiptir. Bunun aksine MCT’ler, orta zincirli yağ asitlerine yani 6-12 karbon atomuna sahiptir.

Peki bu ne demek?

Orta Zincirli Trigliseridler Farklı Şekilde Metabolize Edilir

MCT’ler kısa zincirlerle kıyaslandığında daha hızlı parçalanırlar ve vücutta daha hızlı emilirler.

Uzun zincirli yağ asitlerinin aksine, MCT’ler doğrudan karaciğerinize gider ve burada anında enerji kaynağı olarak kullanılır veya ketonlara dönüştürülürler. Ketonlar ise, karaciğer büyük miktarda yağ parçaladığında ortaya çıkan maddelerdir.

Normal yağ asitlerinin aksine, ketonlar kandan beyne geçebilir. Bu, normalde yakıt için glikoz kullanan beyin için alternatif bir enerji kaynağı olur.

Ketonlar sadece vücutta karbonhidrat eksikliği varsa, örneğin keto diyetindeyseniz ortaya çıkar. Onun dışında beyin her zaman ketonlar yerine glikozu yakıt olarak kullanmayı tercih edecektir. MCT’lerde bulunan kaloriler daha verimli bir şekilde enerjiye dönüştürüldüğünden ve vücut tarafından doğla olarak kullanıldığından, yağ olarak depolanma olasılıkları daha düşüktür.

Doğal MCT Kaynakları

MCT alımınızı artırmanın iki ana yolu vardır: Gıda kaynakları ve MCT yağı gibi takviyeler:

Aşağıdaki gıdalar laurik asit de dahil olmak üzere orta zincirli trigliseritlerin en zengin kaynaklarıdır ve MCT’lerin yüzde bileşimi ile birlikte listelenmiştir (1,2):

 • Hindistancevizi yağı: %55
 • Hurma çekirdeği yağı: %54
 • Tam yağlı süt: %9
 • Tereyağı: %8
hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir

MCT’ler daha fazla miktarda laurik asit ve daha az miktarda capra yağ asitlerinden oluşur. Aslında, hindistancevizi yağı yaklaşık %42 laurik asittir, bu da onu bu yağ asidinin en iyi doğal kaynaklarından biri yapar (1).

Sütten elde edilen kaynaklar, hindistan cevizi yağına göre daha yüksek oranda kapra yağ asitleri ve daha düşük laurik asit oranına sahiptir. Sütteki kapra yağ asitleri tüm yağ asitlerinin %4-12’sini ve laurik asitlerin %2-5’ini oluşturur (3).

En Kaliteli Yağ Yakıcılardan Faydalanmak İçin Tıklayın!

MCT ile Kilo Vermek

Araştırmalar karışık sonuçlar ortaya koysa da MCT’lerin kilo vermeye yardımcı olabileceği birkaç yol vardır:

 • MCT’ler, LCT’lerden yaklaşık %10 daha az kaloriye sahiptir. Bununla birlikte, çoğu pişirme yağının hem MCT hem de LCT içerdiğini ve bu durumun herhangi bir kalori farkını ortadan kaldırabileceğini unutmamalısınız (4).
 • Yapılan bir çalışmaya göre, MCT’lerin iştahı azaltmaya ve tokluk duygularını artırmaya yardımcı olan iki Pepti YY ve leptin hormonlarında daha fazla artışa neden olduğu gözlemlenmiştir (5).
 • MCT’lerin LCT’lere göre daha hızlı emildiği ve sindirildiği düşünüldüğünde, vücut yağı olarak depolanmak yerine önce enerji olarak kullanılırlar.
 • Ancak, bu çalışmaların çoğunun küçük örneklem boyutlarına sahip olduğunu ve fiziksel aktivite ve toplam kalori tüketimi gibi diğer faktörlerin hesaba katılmadığını unutmamalısınız.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!