Fit HubSağlıkKuru Ciltler için Bakım Tüyoları

Kuru Ciltler için Bakım Tüyoları

Her cilt neme ihtiyaç duyar. Ama kuru cilt, yapısı gereği normale kıyasla daha fazla neme ihtiyaç duyabilir. Siz de kuru bir cilde sahipseniz, normal ciltlere göre daha farklı bir bakım stratejisi geliştirerek cildinize ihtiyaç duyduğu nemi kazandırırken, aynı zamanda cilt bakımınızı da zenginleştirebilirsiniz.

Kuru ciltler için bakım adımları, aslında her kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak belli başlı bakım tüyoları her yerde karşımıza çıkıyor ve artık aşinayız. Örneğin; kuru ciltlere sahip insanların nemlendirme etkisi yüksek ürünler kullanarak ciltlerinin nem ve yağ oranını dengede kalmasına yardımcı olması önerilir. Bu ve bunun gibi tüyolar ile cildinizin nem dengesini yeniden sağlamanız mümkün. Daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan tüyolara da göz atabilirsiniz!

Temizleme ile Başlayın

Kuru cilde sahip olun ya da olmayın, her cilt tipi için güne temizlik ile başlamak; gün içerisinde cildinizin daha temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Günlük bakım için ilk olarak cildinizi temizlemekle işe başlayın. Kuru cildiniz için sabun içermeyen ve ciltte peeling etkisi oluşturmayan ürünleri tercih etmeniz, cildinizin daha iyi nemlenmesini sağlayabilir.

Temizlik aşamasında, doğal ve yapay bileşen içermeyen ürünleri kullanmak da cildinize kimyasal maddelerin temas etmesini engelleyerek daha sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Günümüzde temizleme ürünleri genellikle kimyasal birçok maddenin karışımından elde ediliyor ve bu durum doğallıktan uzaklaşmamıza, kimyasal ve yapay bileşenlerin de cildimizi tahrip etmesine olanak tanıyor.

Cilt Bakımınızda Bunları İçeren Ürünlerden Uzak Durun

Kuru bir cildin isteyeceği ve istemeyeceği bileşenlere göz atmamız gerekirse istenmeyenlerin arasında kesinlikle şunlar yer alır: parfüm, kaolin, odun kömürü, salisilik asit ve çay ağacı yağı. Bu maddeler; cildin nem dengesinin korunmasını engelleyebilecek özellikleriyle öne çıkıyor. Dolayısıyla kuru bir cilde sahipseniz bu maddeleri içeren ürünleri tercih etmemeniz daha etkili olabilir.

Kuru Ciltler

Antioksidanlar ve Omega-3’ler İçeren Besinlere Yönelin

Cildiniz kuruduğunda, cilt hücrelerine vücudunuzun onarabileceğinden daha hızlı zarar veren elementlere maruz kaldığınız anlamına gelir. Cildinizin daha sağlıklı ve neme doymuş şekilde görünmesine yardımcı olabilecek bazı yiyecekleri tüketmenin yanı sıra antioksidanlara ve omega-3 kaynaklarına sahip kozmetik ürünlerini tercih ederek cildinizin nem dengesinin korunmasına yardım edebilirsiniz.

Antioksidanlar açısından zengin besinler, toksinlerin neden olduğu hasarı en aza indirmeye olanak tanırken hücrelerinizin yenilenmesine de yardım edebilir. Beslenmenize ekleyebileceğiniz besinlerin arasında ise yaban mersini, domates, havuç, fasulye, bezelye, mercimek ve somon balığı gibi besinler yer alıyor.

Kuru Ciltler

Yoğun Nemlendirici Özelliklere Sahip Yağları Kullanın

Kuru ciltlerin günlük bakım rutininin olmazsa olmazı nemlendiricilere ek olarak, diğer bakım ürünlerinizi de yoğun nemlendirici özelliklere sahip olarak seçerek cildinizin en iyi şekilde nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Buna ek olarak, nemlendirici özelliğe sahip ürünleri seçerken formuna da dikkat etmeniz cildiniz için iyi olabilir. Hassas ve kuru ciltler için krem veya jel formunda tasarlanan ürünler cilt tarafından kolaylıkla emilir ve böylelikle cildin nem dengesi daha kolay sağlanabilir. Kayısı çekirdeği yağı, kuşburnu çekirdeği yağı ve tatlı badem yağı ise yoğun nemlendiren yağların arasında yer alır ve kuru ciltler için önerilir.

Bol Bol Su İçin

Su içmek, hayati faaliyetlerimizi sürdürmemiz için hali hazırda önem taşıyor. Peki, kuru ciltlere fayda sağlıyor mu? Bazı araştırmalara göre evet, sağlıyor. Cildin gerginliği ve sağlığını koruması açısından yeteri kadar su içmek ve dehidre olmayı önlemek cilde iyi bir etki yapabilir. Bunlara ek olarak kahve ve çay gibi cildimizden nemi alan, ödem yapma özelliği bulunan içecekleri de çok tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Kuru Ciltler

Ellerinize Eldiven Takın

Ellerimiz, çevresel tahriş edici maddelerle doğrudan temas eder. Bu maddelerin arasında bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanı gibi kimyasal oranı yüksek ürünler de bulunur. Bu durum ise özellikle ellerin yıpranmasına ve cilt kuruluğuna yol açabilir. Dolayısıyla, ev işi yaparken veya bu maddelere maruz kalacağınız zaman eldiven kullanmak, zararlı maddeler ile cildinizin temasını önleyebilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!