Fit HubBeslenmeİstediğiniz Kadar Yağ Yakamamanızın 7 Sebebi

İstediğiniz Kadar Yağ Yakamamanızın 7 Sebebi

Kilo kontrolü, öz disiplin gerektiren bir süreç olarak biliniyor. Bu süreçte kilo verme hızı yaş ve metabolizma hızı gibi pek çok faktör nedeniyle kişiden kişiye değişebiliyor. Diyetler, bu süreçte dengeli beslenmenin ve kalori kısıtlamasının önünü açan kapılar olarak sayılıyor ancak bazı insanlar diyet yapsalar bile istedikleri kadar yağ yakamadıkları bir konumda kalabiliyorlar.

Sağlıklı besleniyor ve egzersiz yapıyor ancak kilo veremiyorsanız; bunun birçok nedeni olabilir. Kilo vermeye çalıştığınızda vücudunuz doğası gereği bu duruma karşı koyar ve bu nedenle stratejinizi değiştirmek yardımcı olabilir. İstediğiniz kadar kilo verememenizin yaygın nedenlerini öğrenerek yeni bir strateji oluşturabilirsiniz.

En yaygın nedenlere gelecek olursak…

Farkında Olmadan Fazla Kalori Almak

Kilo vermede sorun yaşayan pek çok kişi istemeden de olsa çok fazla kalori alabiliyor. Bunun sizin için geçerli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak günümüzde gerçekleştirilen çalışmalarda, sürekli olarak insanların kalori alımlarını hafife alma eğiliminde olduklarından da bahsediliyor. Kahve gibi masum görünen içecekler de farkına varmadığınız kalori kaynakları olabilir. Krema, tatlandırıcı ya da şurup içeren kahveniz diyetinize gereksiz kalori eklemekle kalmaz bir müddet sonra açlık hissinizi de artırabilir. Eğer kilo veremiyorsanız, bir süre boyunca yiyeceklerinizi tartmayı ve kalorilerinizi takip etmeyi deneyebilirsiniz.

Besin Dağılımını Dengeli Yapmamak

Her gün yediğiniz yemekleri tabağınıza ne oranda koyduğunuz da kilo vermenizi etkiliyor olabilir. Örneğin; tüm ihtiyacınızı karbonhidratlardan karşılamak, kötü bir tercih olabilir. Aynı durum yağ ve protein için de geçerlidir ve sadece bir tür bileşene bel bağlamak kilo verme sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda kalorileri nasıl bir besin dağılımı ile aldığınız önemlidir. Genellikle kilo vermeye çalışanlar, yağ içeren gıdalar almaktan kaçınır. Ancak vücudumuzun sağlıklı yağa da ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerek. Sağlıklı yağ ve protein içeren bir beslenme biçimi de önemli. Protein, kas miktarının en büyük belirleyicisi olmakla birlikte tok tutuculuğu ile de biliniyor. Özet olarak, gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin dağılımını iyi yaparsanız kilo verme sürecinize olumlu katkılar sağlayabilirsiniz.

Yeterince Egzersiz Yapmamak

Kilo verirken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, ağırlık kaldırmak gibi bir çeşit direnç çalışmalarına zaman ayırmaktır. Egzersiz yapmak, vücut yağınızı azaltmanın yanı sıra kas kütlenizi artırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca; bu durum metabolik yavaşlamayı önlemeye yardımcı olabilir ve vücudunuzun fit kalmasına olanak tanıyabilir. Dolayısıyla kilo vermek istiyorsanız egzersizi de ihmal etmemelisiniz. Kilo verme hedefinize göre sürdürülebilir bir egzersiz türü seçerek en etkili şekilde yağ yakabilirsiniz.

Fazla Alkol Tüketmek

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tek sıvının su olduğunu göz önünde bulundurursak fazla alkol tüketimi vücudunuzu kötü yönde etkileyebilir. Özellikle alkolün sahip olduğu şeker miktarı, kalori açısından kilo kontrolü sürecinizi etkileyebilir. Kahve, çay ve süt gibi içecekleri tercih etmek, kilo vermenizi kolaylaştırabilir. Alkollü içeceklerin kalorisi ise genelde yüksektir ve bu nedenle bedende yağ olarak depolandıkları bilinir. Bu sebeple alkol tüketiminizi azaltmanız önerilir.

Fazla Şekerli İçecek Tüketmek

Alkol gibi şekerli içecekleri de fazla tüketmek, tüm diyet sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Şekerli içecekler, önemli ölçüde kilo aldırıcı maddeler olarak biliniyor ve fazla tüketildiğinde sahip olduğu kaloriler telafi edemeyecek bir konuma gelebiliyor. Kola, gazoz veya içerisinde şeker bulunan diğer tüm meşrubatlar, dengeli beslenmeyi olumsuz etkileyerek istediğiniz kilolara ulaşmanızı engelleyebilir. Bu durumda şekerli içecek tüketiminizi kısıtlamanız işinize yarayabilir. Meyve suları bile çok miktarda tüketilmemesi gereken içeceklerin arasında yer alır. Çünkü tek bir bardak, birkaç parça bütün meyve ile aynı miktarda şeker içerebilir.

Yeterli Miktarda Yemek Yememek

Kilo verme hedefinin üzerine çok fazla düşünerek az kalori tüketmek, normal şartlarda kilo vermenize yardımcı olacak gibi gözüküyor olabilir. Ancak, yeterli miktarda beslenememe, metabolizmanızı düşük kalorilere alıştırmanız anlamına gelecektir. Bu nedenle vücut çok az kalori almaya adapte olduktan sonra, daha fazla yağ yakımı için epey düşük kalorilere ihtiyaç duyabilir. Bu durum sizi daha da az yemek yemeğe iterken aynı zamanda da gerekli vitamin ve minerallerden mahrum kalmanıza neden olabilir. Diyetinize mümkün olan en yüksek kalori miktarında başlamanız, en dengeli olan seçenek olarak biliniyor. Enerji ve hormon seviyeleriniz de bu sayede dengede kalırken daha etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Uykusuz Kalmak

İyi bir uyku, kilonuz kadar fiziksel ve zihinsel sağlığınız için de en önemli faktörlerden biri olarak açıklanıyor. Araştırmalar, kalitesiz uykunun obezite için en büyük risk faktörlerinden biri olduğundan bahsediyor. Buna ek olarak kas toparlanması için de uykuya ihtiyacımız var. Bu faktörleri göz önünde bulundurursak az uyku, kilo verme sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Hem uykusuz kaldığınızda salgılanan bazı hormonların sizi yemek yemeğe yönlendirmesi hem de kas gelişiminin yavaşlaması gibi nedenler ile kilo kontrolü sürecinizi yavaşlatabilirsiniz.

Kilo kontrolü konusunda geliştirilen takviyelere de göz atabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!