Fit HubSağlıkKolajen ve D Vitamini Takviyelerinin Etkisini Artıracak En İyi 2 Vitamin

Kolajen ve D Vitamini Takviyelerinin Etkisini Artıracak En İyi 2 Vitamin

Düzenli olarak D vitamini veya kolajen takviyesi alıyor olabilirsiniz ancak bu vücudunuzun ikisini de verimli bir şekilde kullandığı anlamına gelmez! Bahsedeceğimiz bu basit takviyeleri de alarak her ikisinin de etkinliğini artırabilirsiniz.

Takviyelerinizin üzerindeki etikete bakıp, vücudunuza ne kadar miktarda takviye girdiğini bildiğinizi düşünebilirsiniz. Maalesef bu doğru değil! En iyi koşullarda bile, vücudunuz bir takviyenin %100’ünü asla ememez veya kullanamaz. Ancak, aldığınız takviyeleri etkinleştirmenize, emilimini yükseltmenize yardımcı olacak bazı yollar vardır. Bunlardan biri, kullandığınız takviyeleri işlerini yapmalarına yardımcı olacak başka takviyelerle birlikte tüketmektir.

D Vitaminine Magnezyum Eşlik Etsin

d-vitamini-eksikligi

D vitamini, güçlü kemiklerin korunması ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesi gibi şeylerden sorumlu olan vücutta son derece önemli bir besindir. Birçok kişi için, önerilen günlük kullanım miktarı 600 IU veya yaklaşık 15 mikrogramdır ve bu miktarı elde etmek için D vitamini yüksek gıdaları tüketmeniz veya D vitamini takviyesiyle vücudunuzu desteklemeniz gerekir. Bu vitamin güneş ışığı sayesinde kazanıldığından, özellikle kışın az güneş alan ülkelerde yaşayanlar daha fazla D vitamini takviyesi alırlar. Bununla birlikte D vitamini takviyesi magnezyumla beraber tüketildiğinde, daha etkili hale gelmektedir. Magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum ve klorür gibi vücutta en bol bulunan beş mineralden biridir. Ancak aynı zamanda insanların kronik olarak düşük değerlere sahip olduğu bir mineraldir. Hücre işlevine katkısı büyüktür ve DNA’yı desteklemek için yüzlerce enzimatik reaksiyona yardımcı olur. RNA sentezi, hücre dışı kalsiyum seviyeleri ve en önemlisi vücuttaki D vitamini emilimini düzenler.

D vitamini aldığınızda vücudunuz onu olduğu gibi kullanmaz. Karaciğerde veya böbreklerde aktif formuna hidroksile edilmesi gerekir. Magnezyum, D vitamini bağlayıcı proteinlerde bir ko-faktör olarak kullanılmasının yanı sıra hidroksilasyon sürecinde gerekli olması sayesinde bu aktivasyonda anahtar rol oynar. Magnezyum olmadan D vitamini takviyesi önemli ölçüde yetersiz kalacaktır.

Ayrıca bu takviyeler vücuttaki magnezyumun emilimine yardımcı olur. D vitamini, bağırsaklarda magnezyum emilimini uyarabilir. Bu durumun yanı sıra magnezyum, kemik ve kas işlevini desteklemek gibi sahip olduğu özellikleriyle de destek sağlamış olur.

Ayrılmaz İkili: Kolajen Peptitler ve C Vitamini

vitamin-c-eksikligi

Kolajen takviyesi giderek daha çok popüler hale geliyor. Vücuttaki başka hiçbir protein kolajen kadar bol bulunmaz. Deri, tendonlar, bağlar ve diğer birçok yapıyı bu proteinler oluşturur. Ancak yeterli miktarda kolajene sahip olmak çok da basit değildir.  

Bir protein tükettiğinizde, o protein daha sonra amino asitlerine parçalanır. Vücut çoğu zaman bu amino asitlerin kullanılmasına izin verir. Bu kullanım muhtemelen doku yapımı veya onarımına yöneliktir. Ancak ne yazık ki kolajen sentezi bu kadar basit değildir. Serbest amino asitler ile işleyen kolajen arasında birçok fark vardır. Bu farklardan biri de kolajenin ihtiyaç duyduğu C vitaminidir. C vitamini bağışıklığı destekleyici özelliğinin yanı sıra kolajen sentezinde de önemli rol oynar.

Kolajenin üç boyutlu bir yapı haline gelmesine “prokollajen” denir. Bu durumda kolajenler neredeyse aktiftir. Ancak bu aşamada, kolajenin hidroksilasyondan geçmesi gerekir. Hidroksilasyon, açığa çıkan prolin ve lizin amino asitleri üzerindeki yalnız hidrojenleri hidroksil gruplarıyla değiştirme eylemidir. Hidroksilasyon, kollajene fonksiyonel sarmal yapısını veren glikosilasyon denen sonraki bir aşamaya izin verir. Etrafta C vitamini yoksa hidroksilasyon da yoktur. Hidroksilasyon olmaması glikosilasyon olmadığı anlamına gelir. Glikosilasyon olmaması, etkin kollajen olmadığı anlamına gelir.

C vitamini kollajen sentezi sürecinde tüketildiğinden sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Örneğin, denizciler uzun yolculuklarında C vitamini tüketmezlerse, C vitamini eksikliği nedeniyle kollajen kaybı yaşamaya başlarlar.

Bu durumdan kurtulmak için C vitamini kaynaklarından faydalandığınıza emin olmalısınız. Narenciye, domates, biber ve diğer birçok meyve ve sebzeyi tüketerek, kolajen sentezinizin sorunsuz olarak çalışmasını sağlayabilir, kolajen takviyesinin işlevini artırabilirsiniz!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!