Fit HubBeslenmeKış Mevsiminde İdeal Kiloda Kalmanın 6 Yolu

Kış Mevsiminde İdeal Kiloda Kalmanın 6 Yolu

Kış aylarında soğuk havanın da etkisiyle kalori tüketiminde bir artış yaşanır. Bu aylarda yağ oranınızı arttırmadan ideal kilonuzu nasıl koruyabileceğinizi anlatıyoruz.

Yazan: Charlotte Martin, Diyetisyen

Doğadaki canlılar hayatta kalmak için kış aylarında ağırlıklarını arttırır. İnsanlar da bu aylarda kilo almaya meyilli olur. Bunun nedeni kapalı ortamlarda vakit geçirip kalori alımımızı arttırmak olabilir. Kış aylarında yağ tabakamızın artması aslında doğamız gereği gerçekleşen bir şey. Soğuk havalar daha çok yemek yememize neden olur. Ayrıca kış geldiğinde insanlar eskisi gibi aktif de değillerdir. Kilo almalarının bir nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Peki, kış aylarında ideal kilonuzu korumak ne yapmalısınız? Çözüm çok basit. Spor salonu randevularınızı aksatmayarak, takviye alımlarınıza dikkat ederek ve aşağıdaki önerilerimizi okuyarak kış aylarında ideal kilonuzu korumanız mümkün.

1. Aktif Kalın

rope-climbing

Günlerin kısaldığı ve havaların soğuduğu kış aylarında spor salonlarına uğramak zordur. Bu aylarda ideal kilonuzdan uzaklaşarak kilo almanızı tetikleyen bir başka etken de mutfak ziyaretlerinize karşı koyamamanızdır. Ancak kışın olabildiğince aktif kalmalısınız. Spor salonuna gitmek dışında da kalori yakabileceğinizi unutmayın. Kapalı spor salonlarında basketbol ya da futbol gibi takım sporlarına zaman ayırabilir ya da örneğin düzenli olarak yapacağınız yürüyüş ve asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi aktivitelerle ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

2. Mevsim Sebzeleri Tüketin

winter veggies ile ilgili görsel sonucu

Kış aylarında mevsim sebzelerini bolca tüketmek ideal kilonuzu koruma yolunda size önemli katkı sağlayacaktır. Kış sebzelerini hacim kazanmak ve lif alımınızı artırmak için tüketin. Örneğin şehriyeli tavuk çorbanıza patates küpleri ve doğranmış kıvırcık lahana ekleyebilirsiniz. Bir başka önerimiz daha var; patates kızartması yerine kızarmış turp dilimlerini deneyin.

3. Yemeklerinizde Değişiklikler Yapın

screenshot_2

Kış yemeklerinin kalorisi çoktur ve bu yüzden ideal kiloda kalmak zorlaşır. Sabah kahvaltınızdan tutun akşam yediğiniz yemeklere kadar her şey kış aylarında yüksek kalorili içeriklerle hazırlanır. Ama sevdiğiniz kış yemeklerinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Onları fazla yağ, krema ve şekerden arındırarak sağlıklı hale dönüştürebilirsiniz. Örneğin kremalı sos yapımında krema ve mayonez yerine süzme yoğurt kullanabilirsiniz. Sıcak çikolata ya da aromalı latte hazırlarken badem sütünü deneyebilirsiniz. Hamur işlerinde kullanılan şeker ve tereyağı/sıvı yağının bir kısmını elma püresiyle değiştirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, kış yemeklerinin kalori oranını artırmaksızın tatlandırmak için baharat ve çeşitli otlar kullanabilirsiniz.

4. Planınız Olsun

buffalo-wings

Kış aylarında insanlar genelde vakitlerini evde geçirirler. Evde sevdiğiniz bir filmi izlerken ya da arkadaşlar arasında ev ziyaretleri yaptığınızda aşırı kalori almanız kaçınılmazdır. Bol kalorili yemeklerin tüketildiği bu dönemde ideal kilonuzu korumak için planlı davranmalısınız. Örneğin hem protein hem lif oranı yüksek bir atıştırmalığı ana eğlencenizden 1-2 saat öncesinden tüketebilirsiniz. Böylelikle bol kalorili yemeklerin olduğu ortamlarda daha az yersiniz.

Sonrasında ise kendinizi biraz da olsa ödüllendirebilirsiniz çünkü araştırmalar kendinizi çok sıkmanız halinde aşırı yeme olasılığınızın tetiklenebileceğini göstermektedir. Bu arada porsiyonlarınızı kontrol altında tutmak için küçük tabaklar kullanmayı unutmayın. Son söz; arkadaş ziyaretlerinizde sohbete ve arkadaşlarınıza odaklanın, yemeklere değil.

5. Mutfağınızı Düzenleyin

kitchen

Kış aylarında kilo almamak için mutfağınızı da gözden geçirmelisiniz. Alışverişe çıkmadan önce bir listeniz olsun. Böylelikle sağlıksız ürünleri sepetinize atma olasılığınızı düşürürsünüz. Mutfağınızı sağlıklı atıştırmalıklarla doldurun. Ayrıca meyvelerinizi de göz önünde tutmaya çalışın, böylelikle acıktığınızda uzanabileceğiniz bir şeyler elinizin hemen altında olur. Size başka bir önerimiz de; evde arkadaşlarınıza verdiğiniz ziyafetlerden sonra hazırlanan yiyecekleri onlarla paylaşabilirsiniz. Bol kalorili bu yiyecekler mutfağınızda durdukça onları tüketme olasılığınız yükselir. Son olarak izin gününüzde yemeklerinizi önceden hazırlarsanız hem işinizi kolaylaştırmış olursunuz hem de daha sağlıklı yiyecekler tüketirsiniz.

6. Kayıt Tutun

texting_0

Kış aylarında ideal kilonuzu korumak için bir uygulama aracılığıyla yediklerinizin kaydını tutabilirsiniz. Düzenli kayıt tutmak ideal kiloda kalmak konusunda yardımcı olabilir. İdeal kilonuzu korumak için yapmanız gereken en önemli işlerden biri ağırlığınızı ve ne yediğinizi kayıt altına almaktır. Bu kış döneminde birkaç günde bir kendinizi tartın ve aldığınız sonuçları bir not defterinde ya da uygulamada tutun.

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!