Fit HubTakviyeBCAA Nasıl Ve Ne Zaman Kullanılmalı?

BCAA Nasıl Ve Ne Zaman Kullanılmalı?

BCAA önemli amino asit gruplarındandır. Dallı zincirli yapıda olan BCAA amino asit grubunda lösin, izolösin ve valin amino asitleri yer almaktadır. BCAA Kullanım Şekli ve BCAA Kullanım Zamanı en çok sorulan sorulardandır. BCAA kullanım şekli değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi, hem toz hem de tablet formda bulunabiliyor olmasıdır. Tablet formu sayesinde su yardımıyla tüketilebilir, toz formu sayesinde ise, içeceklerinize ya da protein karışımlarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, kullanım zamanı antrenman öncesi ya da antrenmandan sonrası ya da antrenman sırasında olduğu belirlenmiştir. BCAA Kullanımı Ne İşe Yarar sorusuna birçok cevap verilebilir. Uzun süren antrenmanlarda dayanıklılığı arttırır. Bu sebeple, özellikle aerobik egzersiz ve dayanıklılık gerektiren sporlar yapan insanlar için performansı korumaya yardımcı olur. Ayrıca, yoğun geçen antrenmanlar sırasında gerçekleşen kas yıkımını engellemeye yardımcı olur. Toz formdaki BCAA, bol su ile tüketilmelidir. Tablet formundaki BCAA’lar ise toz formdaki ürünlere nazaran daha az sıklıkla ve sürekli su tüketimi ile alınmalıdır.

Antrenman Öncesi BCAA Kullanımı

Antrenman öncesi kullanılan BCAA takviyesi, gerekli besini sağlamış olacaktır. Özellikle toz haline getirilmiş BCAA’ lar antrenmandan 2 saat önce alındığında önemli derece performans artışı sağlamaktadır. Antrenman yapmadan önce BCAA Kullanım Ölçeği 5 – 10 gr arası olarak değişmektedir. Bu miktarlar kullanım için yeterli olacaktır.

Antrenman Sırasında BCAA Kullanımı

Antrenman esnasında gerçekleştirilen BCAA kullanımı, antrenman süreci boyunca kasların beslenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, antrenman esnasında BCAA kullanmak antrenmanda gerçekleşen yorgunluğu da büyük ölçüde azaltacaktır. BCAA Kullanımı Nasıl Olmalı diye bakıldığında antrenman sırasında en uygun kullanımı toz formudur. Toz formu sayesinde diğer karışımlarınıza ya da içeceklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Antrenman sırasında kullanılacak olan BCAA’ nın 5 gr tüketilmesi önerilmektedir.

Antrenman Sonrası BCAA Kullanımı

Antrenman sonrasında BCAA kullanımı kasların iyileşmesi ve onarımı için oldukça faydalıdır. Zorlu antrenmanlar sırasında kaslar parçalanarak gelişim gösterirler. Bu parçalanmanın en kısa sürede ve en iyi şekilde onarılması gerekmektedir. BCAA’ lar yoğun antrenmanlar sonrasında kas liflerinin iyileşmesine önemli derecede yardımcı olmaktadır. Antrenman sonrasında BCAA kullanımı 5 – 10 gr arasında değişiklik göstermektedir. Bu miktar aralığı kullanım için yeterli olacaktır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!