Fit HubBeslenmeKas Gelişimi Açısından En Faydalı Protein Tozunu Bilim Açıklıyor!

Kas Gelişimi Açısından En Faydalı Protein Tozunu Bilim Açıklıyor!

Diğer proteinler Whey’in tahtını sallamaya başladı ve biz de bu konuda bilim ne diyor sorusunun cevabını aramaya koyulduk.

Whey proteininin tahtı sallanıyor. Bilim bize farklı tür proteinleri birlikte kullanmanın kas gelişimi açısından daha etkili bir yol olduğunu söylüyor.

Yeni protein formları hakkında araştırmalar devam ederken farklı protein türlerine daha yakından bir bakış atmaya karar verdik ve fitness camiasında yayılmakta olan efsanelerin foyasını çıkarmaya karar verdik. Sadece değişik türdeki proteinleri değil aynı zamanda Whey proteinine bağlı kalmak yerine farklı proteinlerin birleşiminden oluşan bir karışımdan nasıl daha çok yarar alabileceğinize araştırmaya koyulduk.

Başlıca Üç Protein Çeşidi

1. Whey                                    

Vücut tarafından en hızlı emilen ve genellikle antrenman sonrası yenilemeyi desteklemek için kullanılan bir protein çeşididir. Hemen emildiği için kısa sürede kas sentezini destekler ki bu da aslında çok da uygun bir protein kaynağı olamayabileceğini gösteriyor.

Piyasadaki en iyi ürünlere şu içeriğimizden bakabilirsiniz:

Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 6 Protein Tozu

2. Kasein

Kasein proteini, Vücut tarafından yavaşça sindirildiği ve beş ve yedi saat boyunca amino asitlerin yenileme ve büyümeyi desteklediği için yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir.

3. Soya Proteini

Soya’nın kesin olmayan araştırmalara göre estrojen salınımını desteklediği için kötü bir ünü var. Gerçekte soya proteini çok çeşitli amino asitler içerir ve whey ve kasein gibi diğer proteinlerin aksine bunları daha uygun bir aralıkta vücuda yayarak kas gelişimini destekler.

Protein Tozu türleri arasında seçim yapmadan önce “Protein Tozu Çeşitleri Arasında En Doğru Seçim Hangisi?”makalemize mutlaka göz atın!

Protein Karışımı mı, Whey mi?

Whey’den Yedi Kat Daha Etkili

Protein sentezi hakkında yeni araştırmalar sürekli yayınlanmakta ve son yayınlanan çalışma dikkatimizi çekti doğrusu. Journal of Applied Physiology’de yayınlanan bir araştırma saf whey proteini ile whey, kasein ve soya proeteininden oluşan bir karışım arasındaki anabolik tepkiyi karşılaştırdı. Araştırmaya göre karışım, saf whey proteinine göre yedi kat daha fazla anabolik bir tepki gösterdi. Bunun nedeni kasein, soy ve whey proteinlerinin yavaş, orta ve hızlı seviyedeki farklı sindirim hızlarının daha uzun bir anabolik aralık oluşturması.

Bilimsel Bilgi: Hızlı, orta ve yavaş salınan proteinlerden oluşan bir karışım, whey proteinine kıyasla vücuttaki anabolik süreci daha uzun süre tutuyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!