Fit HubKol AntrenmanıKarın Kaslarının ABC'si

Karın Kaslarının ABC’si

Karın kası egzersizleri karın kaslarınızı, sırt kaslarınızı ve pelvisin etrafındaki kaslar da dahil olmak üzere merkez bölgenizdeki tüm kaslarınızı güçlendirir. Güçlü karın kasları, birçok fiziksel aktivite esnasında performansınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olur. Egzersiz yapan herkes düz ve sıkı karın kaslarına sahip olmak için en iyi egzersiz rutinini arar. Güçlü karın kaslarına sahip olmak için yapabileceğiniz birçok egzersiz bulunmaktadır. Tüm bu egzersizleri yaparken derin nefes almayı ve karın kaslarınıza odaklanmayı unutmayın. Eğer bir sırt ağrısı ya da farklı bir bel problemi yaşıyorsanız herhangi bir egzersiz yapmadan önce bir uzman yardımı almanızda yarar var.

Karın Kası Hareketleri Yaparken Dikkatli Olun

karin-kasi-yapma

Güçlü karın kasları, stabilitenizi arttırır, sırt ağrılarını azaltır ve günlük aktiviteler için fonksiyonel gücünüze katkıda bulunur. Bununla birlikte, yanlış tipte karın kası egzersizleri yapmak sakatlıklara, hareket kısıtlılığına, performans veya görünümünüzde herhangi bir gelişme olmamasına sebep olabilir. Bu yüzden karın kaslarınızın nasıl çalıştığını, nasıl doğru antrenman yapacağınızı ve gerçekleştirilecek en iyi karın egzersizlerinin neler olduğunu bilmeniz ve doğru anlamanız çok önemlidir.

Karın Kasları İçin İpuçları

Rektus abdominis, karnın orta kısmındaki büyük kastır. Pelvisin eğimini ve alt omurganın eğriliğini sağlar. Vücudun her iki yanında da içten eğiktir. Bu geniş kas, omurganın döndürülmesine yardımcı olur, karın içindeki basıncı artırır (defekasyon gibi bazı işlevler için gereklidir) ve solunum hareketlerine yardımcı olur. Karnın önünden gövdenin arkasına kadar uzanır. Bu yüzden bu kası çalıştırırken ekstra bir çaba ve özen göstermek gerekir.

Bir hardcore karın kası programı hazırlarken bu üç kuralı dikkate alın:

karin-kaslari-egzersizleri
  • Dengeli bir güç ve gelişim elde edebilmek için abdominal (karın) bölgedeki her farklı bölümü çalıştırmaya uygun bir egzersiz seçin. Karın kası yapma sürecinde bu egzersizleri istikrarlı bir şekilde ve doğru formda uygulayın. Sabırlı olun, unutmayın ki karın kasları çok kısa bir sürede ortaya çıkmaz. Pes etmeyin ve farklı egzersizleri uygulamaya devam edin.
  • Normal bir karın antrenmanı şu sırayı takip etmelidir: Alt karın kasları, üst karın kasları, oblikler ve merkez bölge. Alt karın kasları güç ve gelişim açısından genelde en geride kalan bölgedir, bu nedenle çoğu antrenmana dinlenmiş ve gücünüz yerindeyken alt karın kasları ile başlayın. Merkez bölge egzersizlerini en sonda yapın, çünkü merkez bölge genel kas kuvveti için önemlidir, özellikle de karın egzersizlerinde ihtiyaç duyacağınız kuvvet yönünden. Eğer merkez bölge hareketlerini ilk başta yaparsanız karın kaslarını erkenden yorarsınız ve diğer egzersizler için yeterli gücünüz kalmaz.
  • Eğer belli bir bölümü özellikle daha fazla çalıştırmak istiyorsanız listede onu başa yerleştirin ve o bölüm için iki egzersiz yapın. Örneğin, daha dikkat çekici oblikler için karın antrenmanınızın sırası şu olmalıdır: Alt karın kasları, oblikler, üst karın kasları ve merkez bölge.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!