Fit HubFitnessKarbonhidrat Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozu (mass gainer), vücuda kas kütlesi eklenmesine yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve muhtemelen yağ sağlayan bir takviyedir.(1) Kilo alımını arttırmak ve kütle kazanmak için günlük kalori tüketiminizi artırmanız gerekir. Gainer karbonhidrat tozu yüksek kalori içeriri ve kilo almanıza yardımcı olur.

Karbonhidrat Tozu Yararları Nelerdir?

Piyasada birçok protein tozu takviyesi vardır, fakat amacınız kas kütlesi artışı ise başlangıçta karbonhidrat tozu size daha fazla yarar sağlayabilir. Özellikle aşağıda belirtilen durumlarda karbonhidrat tozu kullanmak gerekebilir:

Karbonhidrat Tozu İle Yeterli Miktarda Kalori Alın

karbonhidrat-tozu-alimi

Kas kütlenizin üzerinde daha fazla eklemek için kalori fazlalığı yaratmanız gerekir. Egzersizle veya gün içinde yaktığınız kaloriden en az 300-500 kalori daha fazla almalısınız ve bunu günlük rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz. Kas kütlesi kazanmaya çalıştığınız halde herhangi bir kilo ve kas artışı görmediyseniz muhtemelen kalori fazlalığınız yoktur.(1) Fazlalık olmadan kütle kazanmak mümkün değildir. Gainer karbonhidrat tozu ile hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz kalori fazlalığını yaratabilirsiniz. Yemeklerle yeterince kalori alamadığınızda kilo almak için karbonhidrat tozu size yardımcı olur.

Karbonhidratlar hakkında bilmediklerinizi öğrenmek için “Karbonhidrat Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Bilgi” yazısına göz atabilirsiniz.

Karbonhidrat Tozu Kaliteli Makrobesinler Tüketmenize Yardımcı Olur

Kalori fazlasına ulaşmaya çalışırken, doğru kalitede makrobesin tüketmek önemlidir. Kalori fazlası yaratmak için ne istersen onu yeme durumuna atıfta bulunan “kirli beslenme” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Örneğin kızarmış tavuk tüketmek kalori alımınızı artırabilir, ancak aynı zamanda fazla miktarda yağ tüketmenize de neden olur. Mass gainer karbonhidrat tozu, içeriğindeki maddelerin belli olması ve genellikle çok fazla yağ içermemesi ile ihtiyaç duyduğunuz kaliteli makrobesinleri sağlar.

Karbonhidrat Tozu İhtiyaç Duyduğunuz Vitamin ve Mineralleri Almanıza Yardımcı Olur

karbonhidrat-tozu-kilo-alma

Protein karbonhidrat gibi kütle kazanmaya çalışırken almanız gereken makrobesinleri tüketmek bazen zor olabilir. Karbonhidrat tozu ile bu makrobesinleri yeterli miktarda ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Ayrıca bulk döneminde vücuda ihtiyaç duyduğu lif, vitamin ve mineralleri sağlamak için yeterli meyve ve sebze tüketimi genellikle atlanmaktadır. Karbonhidrat tozlarının birçoğu temel makrobesinlerin yanı sıra belirli vitaminleri, mineralleri ve lif içerir.(2) Bu şekilde ihtiyaç duyulan diğer besin maddeleri de vücuda alınmış olur.

Karbonhidrat Tozu Yağsız Kaslanmanızı Sağlar

Yağsız kaslanma bulk döneminde aşırı kalori fazlalığı yaratmak yerine daha ılımlı bir kalori fazlalığı yaratarak kütle kazanma anlamına gelir. Her iki durumda da kütle kazanmanız mümkündür, ancak kazandığınız kas oranı değişecektir. Karbonhidrat tozu kullanmak, içeriğinde protein, karbonhidrat ve yağ miktarları belli olduğu ve ölçülebildiği için porsiyonlarınızı ve tükettiklerini kolayca takip etmenize yardımcı olur.(1) Fakat öğünlerin içeriğinde ne kadar makro olduğunu çözmek ve bunu sürekli takip etmek oldukça zorlayıcıdır. Bundan dolayı karbonhidrat tozuyla gereğinden aşırı fazla kalori tüketmezsiniz ve yağlanma ihtimaliniz düşüktür.

Karbonhidrat Tozu Ne Zaman Tüketilir?

mass-gainer-tuketimi

Toz karbonhidrat kullanımının temel amacı alınan kaloriyi artırmak ve bu şekilde büyümeyi teşvik etmektir. Özellikle sabahları karbonhidrat toz alımı, gün içinde size iyi hissettirecek ve aldığınız kalori miktarını günün başında belli bir düzeye taşımanızı sağlayacaktır. Bu şekilde gün boyunca sürekli olarak kalori almak konusunda endişeleriniz biraz olsun azalır. Karbonhidrat tozu yüksek oranda kalori tükettiğiniz bir egzersizin hemen sonrasında da alınabilir. Kas onarımı ve büyümesine katkıda bulunacak yüksek miktarda protein içerği sunan karbonhidrat tozu vücudunuzun ana enerji kaynağı olan karbonhidratın da geri kazanılmasına yardımcı olur.(1)

Kilo aldırıcı karbonhidrat tozu kullanmak günlük kalori alımınızı artırmanızı sağlar ve kütlenizi artımaya yardımcı olur. Fakat diğer takviyeler gibi bu karbonhidrat tozu takviyesi de kullanırken sıkı ve düzenli bir şekilde antrenan yapmanız gerekir. Aksi takdirde gereksiz çok sayıda kalori tüketirsiniz ve vücut yağ oranınız artar.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!