Fit HubFitnessKaliteli Antrenman Sırları - IV

Kaliteli Antrenman Sırları – IV

Yazı: Dr. Jim Stoppani ve Eric Velazquez

4. BÖLÜM

Spor salonunda vücudunuzu hırpalamayı yeni bitirdiniz. Güzel. Şimdi ileriye bakmanın zamanı geldi. Vücudunuzun sonraki bir kaç gün gelişmek ve kendini tamir etmek için doğru yakıta ihtiyacı olacak ve bir sonraki ağırlıklarla boğuşma zamanınız gelene kadar tekrar hazır hale gelmek zorundasınız. Bu toparlanma ve hazırlanma süreci işte şimdi başlıyor. Bu antrenman sonrası protokolünü takip ederek sadece bugünkü yıpranmanın ardından vücudunuzun gelişme yeteneğini arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda yarın spor salonuna yapacağınız diğer ziyaret için de hazır hale geleceksiniz.

ANTRENMANDAN HEMEN SONRA

  • iyi420’şer gram whey ve kazein proteini bulunan bir protein içeceği için

Baylor Üniversitesi’nden (Waco, Texas) araştırmacılar, 10 hafta boyunca antrenmandan hemen sonra whey ve kazein proteini tozu tüketen deneklerin, kazein olmadan sadece whey tüketenlere göre kas hacimlerinde ciddi artış tespit ettiklerini ifade etmişlerdir.

  • Esnemeyi sadece antrenmandan sonra yapın

Ağırlık çalışmasından hemen önce esneme yapmak egzersiz sırasında sizi daha zayıf hale getirir. Texas Üniversitesi’nden (Austin) araştırmacılar, egzersizden sonra esneme yapan sporcuların önce yapanlara kıyasla daha esnek olduklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca zaten ısınmış ve yumuşamış bir kası esnetmek daha kolaydır.

 

  • iyi5 100 gram hızlı sindirilen karbonhidrat, 300-500 mg alpha-lipoic acid (ALA) ve 3-5 gram kreatin alın

Saskatchewan Üniversitesi’nde (Kanada) yapılan bir araştırmada, antrenmandan hemen sonra ALA, kreatin ve şeker alan deneklerin sadece kreatin ve şeker alan deneklere göre kas kreatin seviyelerinde ciddi bir artış tespit edilmiştir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!