Fit HubSağlıkGün Boyunca Sağlıklı ve Aktif Kalmanın Yolları

Gün Boyunca Sağlıklı ve Aktif Kalmanın Yolları

Aktif bir yaşam, birçok alanda insan hayatına katkıları ile öne çıkıyor. Aktif yaşam prensibini benimsemek için zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak gün içinde yapabileceğiniz ufak değişiklikler ve hayatınıza katabileceğiniz bazı yeni alışkanlıklar ile siz de gün boyunca aktif olabilirsiniz!

İşte aktif bir yaşam için yapabilecekleriniz…

Sevdiğiniz Aktiviteleri Planlayın ve Hayata Geçirin

Gün boyu aktif kalmak, sanılanın aksine sadece egzersiz yapmak anlamına gelmez. Gün içerisinde hareket halinde olacağınız aktiviteler seçmek de bu konuda size yardım edebilir. Günlük rutininize kemiklerinizi güçlendiren aktiviteler eklemek, hareket alanınızı artırabilir. Örneğin, çok sevdiğiniz bir cadde ya da sahil kenarına sadece oturmaya değil, yürüyüş yapmaya da gidebilirsiniz.

Gün İçinde Merdivenleri Kullanın

Gün içinde işe giderken veya dışarıya çıkarken asansör kullanmak daha kolay geliyor olabilir. Asansörler henüz icat edilmemişken merdivenler, insanların sıkça kullandığı bir araçtı. Merdivenleri gün içinde daha sık kullanmak, kaslarınızın daha çok çalışmasına ve gün içinde aktif olarak hareket etmenize yardım edebilir. Gün içinde mümkün olduğunca merdiven inip çıkmaya özen göstererek maksimum verimi alabilirsiniz.

Yeterli Miktarda Uyumaya Dikkat Edin

Uyku; sağlıklı bir beden için yemek yemek kadar önemli bir temel ihtiyaçtır. Uyku vücut sistemini yavaşlatır ve vücudun rahatlamasını sağlar. Uyandığınızda kendinizi fiziki açıdan daha güçlü ve enerjik hissetmeniz için uyku düzeninizi oturtmak önemlidir. Her gün yeteri kadar uyumanız aktif bir gün geçirirken daha rahat olmanıza olanak tanır. Genellikle yetişkinler için önerilen ortalama uyku süresi 7-8 saati kapsar.

Uykuya ek destek melatonin takviyelerine de göz atabilirsiniz.

Erken Kalkın

Dengeli bir uyku düzeni oturttuktan sonra uyanma saatinizi erkene almak, aktif olabilmeniz için size daha fazla zaman sunar. Alarmınızı yarım saat erkene almanız bile günü daha verimli geçirmenize yardımcı olabilir. İşe gidecekseniz; kısa sürede hazırlanıp evden çıkmak yerine size kalan yarım saatlik zamanı daha verimli kullanabilirsiniz. Bu yarım saat içinde 15 dakikalık mini bir yoga seansına zaman ayırabilirsiniz veya kısa bir yürüyüş ile güne başlayabilirsiniz.

Sağlıklı ve Çeşitli Beslenin

Gün boyu aktif kalabilmek için size güç verecek besinleri tüketmeniz de önemli. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, beslenmede çeşitliliği sağlamak, özellikle öğün atlamamak, gün içinde daha aktif olmanız ve kendinizi daha dinç hissetmeniz için dikkat edebileceğiniz adımların arasında yer alıyor. İnsan vücuduna enerji sağlayan proteinleri ve karbonhidratları dengeli tüketmek, aktif olmanızı kolaylaştıracaktır.

Farklı Aktiviteler Planlayın

Zaman zaman günlük hayatın rutin işleyişi sizi mutsuz edebilir ve enerjinizi düşürebilir. Bu yüzden daha önce yapmadığınız aktiviteleri deneyimlemek, yeni bir şeyler öğrenmek ve sizi motive edecek farklı aktivitelere başvurmak keyifli olabilir. Bu aktiviteleri hafta içerisinde düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz, aktif kalmanıza yardımcı olabilir.

Evcil Hayvan Sahiplenin

Hayvan sahiplenmenin kişinin aktivite seviyesini artırdığı biliniyor. Köpek gibi bir evcil hayvan edinmek, size dışarı çıkıp aktif olmanız için başka bir neden verecektir. Minik dostunuz her gün en azından kısa bir yürüyüş yapmak için sizi harekete geçirecektir. Kendi başınıza yürümek gibi bir köpeği gezdirmek de her yarım saatlik egzersiz için yaklaşık 200 kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Reklam Aralarında Egzersiz Yapın

En sevdiğiniz diziyi kanepeden seyrederken de aktif kalabileceğinizi biliyor muydunuz? İzlediğiniz dizi ve programların reklam aralarında kısa egzersizler yaparak aktif kalabilirsiniz. Bu hareketlere örnek olarak şınav, mekik, esneme hareketleri örnek gösterilebilir. Her reklam arasında tekrarlayacağınız bu hareketler bütünüyle hareketsiz kalmayı önleyebilir, bu sayede kalori yakımınızı da artırabilirsiniz.

Dans Etkinliği Düzenleyin

Arkadaşlarınızla bir kafede saatlerce oturmak yerine yürüyüş turları ya da dans etkinlikleri düzenlemek gibi aktif bir buluşma ayarlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarıda yürüyüş yapmayı veya bir yoga dersi ve çay randevusunu birleştirerek birbirinizi motive etmeyi düşünebilirsiniz. Bu sadece daha aktif olabileceğiniz hayatınıza eğlence de ekleyebilirsiniz.

İşe Bisiklet ile Gidin

Ofisiniz evinize çok uzak değilse, arabayla veya toplu taşıma araçlarıyla gitmek yerine bisiklete binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu aktivite günlük olarak egzersiz yapmanıza da yardımcı olurken aynı zamanda gün içinde hareket seviyenizi de artırabilir. Özellikle bahar ve yaz aylarında bisiklete binmeyi tercih ederek gün içinde daha az kapalı alanda kalabilir ve daha fazla oksijen alabilirsiniz.

Aktif bir hayata motive edecek spor kıyafetleri için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!