Fit HubFitnessHızlı Sindirilen Karbonhidratların Önemi Nedir?

Hızlı Sindirilen Karbonhidratların Önemi Nedir?

Şekerli yiyecekler kaldırma performansınıza katkı yapabilir mi?

Hazırlayan: M&F Editörleri

Daha önce maraton koşucularını yarıştan hemen önce esneme egzersizi esnasında ayıcıklı jelibon yerken ya da atletleri büyük bir yarışmadan önce şeker yüklemesi yaparken görmüşsünüzdür. Eğer temiz yiyorsanız, doğru şekilde yapıldığı müddetçe basit karbonhidratlardan yararlanabilirsiniz. Beslenme konusunda, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler veya kinoa gibi düşük glisemik indeksli karbonhidratlar giderek popülerleşiyor. Sebebi ise düşük Gİ karbonhidratların, kanın şeker seviyesinde dalgalanmalara sebep olarak vücudunuzu düzenlemesidir. Ancak bu durum diyet listenizde bulunmayan hızlı sindirilen karbonhidratlarla değişebilir. Çünkü bu karbonhidratlar da kaldırma kuvveti açısından aynı faydayı sağlayabiliyor.

Yeni başlayanlar için ağırlık kaldırarak genel performansınızı artırmanızda ve pump etkisi elde etmenizde kilit rolü insülinin oynadığını belirtelim. İnsülin pankreas tarafından üretilir ve salgılanır. Buradan kan dolaşımına katılır ve kas dokunuza kadar gelir. Kas liflerinizin insülin reseptörleri uyarılır ve insülin reseptöre yerleştiği an kas hücreleriniz glikoz ve diğer yapıtaşlarını tutmaya başlar. Bu da kas proteini sentezleyecek biyokimyasal reaksiyonları tetikler. Bu yüzden amacınız antrenman esnasında insülin seviyenizi üst düzeyde tutmak olmalıdır. Spor salonuna giderken yiyeceğiniz birkaç şekerleme insülin seviyenizi artırır. Bu da genel antrenman performansınızı ciddi anlamda etkiler.

PERFORMANS

weightlifting_3
Antrenmanınızdan 15 ila 30 dakika önce birkaç jelibon ya da şekerleme tüketebilirsiniz. Kaslarınızın yakıta ihtiyacı vardır ve ortalama bir vücut geliştirmeci bir antrenmanda 50 gram karbonhidrat harcar. Eğer glikojen seviyeniz yeterince yüksek değilse, performansınız düşer ve antrenman esnasında bitkinlik hissedersiniz.

PUMP ETKİSİ

bodybuilder-flexing-9-ways-prime-pump
Şaşırtıcı şekilde az bilinen bir gerçek de şudur: Yoğun bir antrenman esnasında insülin pump etkisi yaratabilir. Ufak çaplı bir insülin bombardımanı, birkaç şekerleme ile sağlanabilir. Bu hızlı sindirilen karbonhidratlar kan dolaşımına direk katılır ve emilerek insülin seviyesini artırır. İnsülin kan dolaşımına katıldığında kan damarlarınız genişler. Bu da daha iyi kan dolaşımı sağlar ve zorlanan kaslarınıza daha çok kan pompalanmasını ve daha fazla besin taşınmasını sağlar.

İlginç gerçek: Bazı profesyonel vücut geliştirmeciler yarışma günlerinde daha damarlı bir görünüme kavuşmak için bu şekerlemelerden yemektedirler!

TOPARLANMA
rest-gym-recovery-muscle-promo
Yorucu bir antrenmandan sonra kaslarınızın depolarını tekrar doldurmaya ihtiyacı vardır ve bunun için sadece protein yetmez. Karbonhidratlar da kaslarınızın iyileşmesinde rol oynar. Şekerlemeler bu karbonhidratları hızlı bir şekilde kaslarınıza sağlayabilirler. Hızlı sindirilen karbonhidratlar oldukları için şekerlemeler, insülin salgılatarak glikojen depolarınızın dolmasını sağlar.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!