Fit HubBeslenmeGladyatör Gibi Beslen - I

Gladyatör Gibi Beslen – I

Bu tartışmaya açık savaşçı diyeti, düzgün beslenmeyle ilgili her şeye ters düşecek. Fakat sizi şekle de sokacak…

Joe Wuebben

Michael Keck’in arkadaşı onun aklını kaçırdığını zannetmişti. İki hafta sonra katılacağı bir powerlifting müsabakası olduğu halde onun uyguladığı bu sıra dışı savaşçı diyeti genel bilgiye meydan okuyordu. Kahvaltı yapmıyor, antrenmandan önce kuş kadar yiyor, hemen hiç karbonhidrat tüketmiyor ve aç karnına çalışmaya devam ediyordu. Bu kafayla giderse sonunun iyi olmayacağını pek çok kişiden duymuştu bile.
“Hayır,” dedi Keck. “Bu konuda bana güvenin. Güç seviyem hiç olmadığı kadar yüksek.”

Antrenman sonrası ise patlayana kadar yiyor, yatmadan önceki dört saat boyunca protein, yağ, karbonhidrat ne bulursa silip süpürüyordu. Akşamları yediği bu öğünler, gücünü kaybetmeden 110 kiloda müsabakaya katılabilmesi için vermesi gereken son 5 kilodan kurtulmasına yarayacak şekilde tasarlanmış gece öğünleridir.

aaa
RedPointFitness.com adlı web sitesinin sahibi ve eski bir NPC vücut geliştiricisi olan Keck, yarışma öncesi klasik beslenme kurallarını tabi ki gayet iyi bilmekte: Altı birbirine benzer öğün ye ve geceleri karbonhidrattan uzak dur.

Bu savaşçı diyeti ise tam tersi olarak, gündüz küçük öğünler ve akşam ise karbonhidratın serbest olduğu ziyafet çekme esasına dayalıdır, aslında elit bir güç sporcusu (powerlifter) olmak isteyen kişiler için uygun görülen bir davranış tarzı değil.

Fakat tüm bunların ardından ilginç bir gelişme yaşandı: Bu tarz beslenme işe yaradı. Keck, Lexen Xtreme Pro-Am’de 110 kilo klasmanında squat’ta 250 kg, bench press’te 215 kg ve deadlift’te 275 kg ile toplamda 740 kg’a ulaşarak yeni bir International Powerlifting Association standardı belirledi.

Aynı müsabakada yine savaşçı diyetine uyan Keck’in arkadaşı James Petrey, 100 kg klasmanında squat, deadlift ve toplamda IPA rekorlarını kırdı.

“Savaşçı diyetini ilk kez duyduğumda bana komik gelmişti diyor Keck, çünkü bu bize şimdiye kadar söylenen her şeyin tam zıddıydı. Ama inanın bana işe yarıyor.”

SAVAŞÇI MANTALİTESİ

Savaşçı Diyeti, sağlık ve kondisyon uzmanı Ori Hofmekler’in icadıdır. Hofmekler’in ilham kaynağı eski Roma ve Yunan’daki askerlerin fizik yapıları olmuş -işlenmiş yiyeceklerin olmadığı, obezitenin salgın haline gelmediği ve çalışan insanların zayıf ve kaslı olduğu bir döneme ait fizikler.

Hofmekler’in planının temeli gündüz az miktarda –besin zincirinde alt seviyelerde olan şeyleri tüketmek– ve geceleri de çok miktarda yemektir. Avcı toplayıcı insanların yüzyıllarca önce yediği şekilde, gündüz avlanırken aç dururlar ve gece kendilerine ziyafet çekerlerdi. Hofmekler, az yemenin sempatik sinir sistemini uyardığını ve böylece zindelik, enerji ve yağ yakımını arttıran kaç ya da savaş evresini başlattığını iddia etmektedir. Aksine, fazla yemek ise parasempatik sinir sistemini tetiklemekte ve böylece vücut, iyileşme ve büyüme için yiyecekleri sindirmekle meşgulken kendisini rahatlatmaktadır.
aaaa1
Keck ilk şüphelerini zihninden sildikten sonra yarışma öncesi Savaşçı Diyetini nasıl uygulayabileceğini düşünmeye başladı ve bazı değişiklikler yapılması gerektiğini fark etti.

“Ori, maksimum kas kütlesi ya da güçten ziyade daha küçük ve atletik bir “savaşçı” fiziğine
sahip olabilmekle ilgileniyor,” diyor Keck ve ekliyor: “1.78 boyunda 65 kg olmak istiyorsanız bu
harika bir şey ama amacınız daha büyük bir fiziğe sahip olmaksa bazı düzenlemeler yapılması
kaçınılmaz.” M&F

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!