Fit HubAntrenmanFST - 7 : Hedef Sırt Kasları

FST – 7 : Hedef Sırt Kasları

FST-7 antrenmanları kaslara daha fazla kan pompalamak için yaygın olarak bilinir ve antrenmanınızın sonuna doğru daha fazla yoğunluğa neden olur. Buna benzer yöntemler, vücut geliştirme sporunda uzun yıllar boyunca kullanılmasına rağmen bağ ve liflerin gerilmesi, Hany Rambod’un FST-7 egzersiz tekniği ile mükemmelleştirilmiştir. Birçok profesyonel vücut geliştiricisi, büyüme ve hacim kazanmak için zayıf vücut kısımlarına odaklamak ve kasları ortaya çıkarmak için bu yöntemi kullanır.

Hany Rambod tarafından tasarlanan FST-7 programının sırt antrenmanı oldukça etkilidir ve bu antrenmanı deneyen sporcuların bir çoğu bu programın şimdiye kadar yapmış oldukları en iyi antrenmanlardan biri olduğunu söylemektedir. Ayrıca düzenli olarak yapmak üzere antrenman programlarını FST-7 olarak güncellemişlerdir. Bu antrenmanın amacı latissimus dorsi kaslarını genişletmektir. Eğer sahnede poz verecekseniz ya da aynada sürekli olarak kendi gelişiminizi izliyorsanız kaslarınızın 3 boyutlu görünmesini istersiniz. Geniş lat’ler kaslarınızın 3 boyutlu görünmesini ve üçgen bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Birçok sırt programı ya da sırt hareketleri bulunmasına rağmen duruşunuzu düzeltmek, sırtınızı güçlü, sağlıklı ve dayanıklı tutmak için bu egzersizi kesinlikle denemelisiniz.

FST-7 Ne Anlama Gelir?

Hany’ye göre FST’nin açılımı şu şekildedir:

  • Fascia: Anatomik olarak vücudun kasları, organları ve diğer yumuşak yapılarını bir araya getiren, ayıran ya da birbirine bağlayan lifli bağ dokusu tabakası demektir.
  • Stretch: Uzatmak, genişletmek veya esnetmek anlamına gelir.
  • Training: Bir kişinin genel kabul görmüş bir yeterlilik standardına getirilmesi sürecidir.

Jay Cutler ve Phil Heath’in Antrenörü Hany Rambod’un kaslanmayı hızlandıran benzersiz sistemi hakkında bilmeniz gereken herşey bu yazıda. Bu program tüm hayatınızı değiştirecek. Dikkatle okuyun!

fst-7_07a

Straight-Arm Pulldown

Sırt kasları, hem arkadan hem de önden görülebilen az sayıdaki kaslardandır. Dolayısıyla da tam olarak geliştirilebilmeleri için çok çalışmak gerekir. Rambod, “Bu sırt egzersizleri, sırtı izole şekilde çalıştırmak için çok iyi,” diyor. “Çünkü bunda diğer kas gruplarının hemen hemen hiç yardımı olmuyor. Burada da kablo sürekli bir gerilim sağlıyor ve kulpu farklı şekillerde kullanarak çeşitlilik yaratılabiliyor.”

sırt1

 

 

 

 

 

 

Dikkat edilecek Noktalar

sırt2

 

  • Sırtı iyice germek için başlangıç pozisyonunda göğsünüzü aşağıda tutun.

 

 

 

sırt 3

 

  • Orta noktada sırtınızı yay şeklinde bükün ve bütün işi sırt kaslarınızın yapmasını sağlamak için göğsünüzü ileri çıkarın.

 

 

 

sırt 4

 

  • Egzersizde ipi devreye sokarak, mükemmel bir kasılma için olabildiğince geriye gidebilirsiniz.

 

 

İpuçları

“Bu sırt kası geliştirme hareketiyle triceps’in de çalışması kaçınılmaz ama bar yerine ip kullanırsanız bunu en aza indirebilirsiniz. Hareketin doğru biçimi, kulpları kavisli bir şekilde aşağı çekmektir. Ayrıca elinizin kaymasını önlemek için ipleri düğümlerin üstünden tutmalısınız.”

Sırt kaslarını germek için; öne eğilin, gövdeniz yere 45 derecelik açıda olsun. Bir direğe iki elinizle tutunup kollarınızı önce gerin. Kalçalarınızı çevirerek önce aşağı, sonra ileri çekin.

Alternatif Egzersizler

  • Hammer Strength Row
  • Dumbbell Pullover

İşte FST-7 Programı ile ilgili ana başlıklar ve detaylar:
(detaylar için ilgilendiğiniz başlıklara tıklayınız!)

1) Genel Bilgi
2) Maksimum Büyüme İçin İpuçları
3) Yedi Önemli Hata
4) Hedef: Biceps
5) Hedef: Göğüs
6) Hedef: Deltoidler
7) Hedef: Triceps
8) Hedef: Sırt Kasları
9) Hedef: Ön Bacaklar

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!