Fit HubSağlıkFolik Asit Sperm Sorunlarını Önlüyor

Folik Asit Sperm Sorunlarını Önlüyor

Sperm üretimi konusunda sorun yaşayan erkekler gıda takviyeleri arasından folik asit ile beslenmelerini desteklemeye düşünebilirler. Çünkü yapılan birçok araştırma folik asitin erkekte sperm üretimini ve kaliteyi desteklediğini göstermiştir.

Bugün sizler ile folik asit ve sperm ilişkisini gösteren bazı araştırmaları paylaşacağız. Folik asit hapı kullanımının doğurganlık üzerindeki etkilerinden bahsettikten sonra diğer folik asit faydaları hakkında da bilgiler vereceğiz.

Sperm ve Erkek Doğurganlığı

Kimi zaman doğurganlık ve gebe kalma problemleri erkeklerdeki sperm kalitesi ile ilişkili olabiliyor. Bunun üzerine yıllardır birçok bilimsel çalışma yapılıyor. Hamileliğin başlaması için yumurta ile eşit önem taşıyan spermler kadınlardaki yumurtalardan çok daha farklı bir şekilde gelişiyor.

folik-asit-sperm-sorunlarini-onluyor

Kadınlar vücutlarında yumurtalar ile doğarlar. Ergenlik yıllarını takip ederek gelecek olan regl dönemlerinde döllenmemiş, sağlıksız yumurtalarını atarlar. Yumurta üretimi kadında devam eden bir süreç olmadığı için belirli bir süre sonra ise menopoz dönemine girilir ve kadının yumurtaları da tükenmiş olur. Doğurganlık kadın için menopozdan itibaren sonlanır.

Erkeklerde ise durum böyle değildir. Erkekler her an her saniye sperm üretimine devam ederler. Bu sebeple erkekler hayatlarının sonuna kadar doğurganlıklarını koruyor. Ancak bazen sperm kalitesindeki düşüklük yumurtanın döllenmesini zorlaştırabiliyor. Araştırmacılar da bu durumu çözebilmek için çabalıyor.

Folik asit tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. Aşağıda sperm ve folik asit üzerinde yapılan bazı araştırmaları paylaşıyoruz:

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, folik asit tüketenlerin düşük kromozomlu sperm ya da fazla kromozomlu sperm üretmediğinin gözlemlendiğini açıkladı. Araştırmacılar Human Reproduction dergisinde, sigara içmeyen, sağlıklı 90 erkek denek arasında, beslenmesinde en çok folik asit tüketenlerin düşük kromozomlu sperm ya da fazla kromozomlu sperm üretmediğini gözlemlediklerini açıkladılar. Bu sperm kalitesinin iyi olduğunu gösterir. Erkek spermindeki bu tür kromozom sorunları, hamilelikte düşüğe ya da Down Sendromu’na neden olabiliyor.

folik-asit-sperm-sorunlarini-onluyor

Hollandalı araştırmacıların çalışmasına baktığımızda burada bilim insanlarının sperm sayısına odaklandığını görüyoruz. Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan çalışma, yıl boyunca partnerleri ile korunmasız cinsel ilişkiye girmiş olan düşük sperm sayılı erkekler arasında yapılıyor. Bu deneklere folik asit ve çinko birlikte veriliyor. Bunun sebebi her ikisinin de DNA ve sperm oluşumunda görev alan besinler olması. Hafta boyunca her gün 5 mg folik asit ve 66 mg çinko sülfat alan kişilerin sperm sayılarında çoğalma görülüyor. Ancak sperm sayısı incelemelerinde bu iki gıda takviyesini bir arada almayan kişilerin sperm sayılarında çok önemli bir değişim göstermedikleri gözlemleniyor.

Yine de ilk araştırmanın folik asitin sperm kalitesi ile direkt bağlantısı olduğunu gösteriyor olması mutlu eden bir sonuç.

Folik Asit Nedir?

folik-asit-sperm-sorunlarini-onluyor

B9 vitamini ya da folat olarak da bilinen folik asit özellikle hamilelik döneminde kadınlar için de sıkça tavsiye edilen takviyelerden biridir. Son yıllarda araştırmaların erkek doğurganlığında da etkili olduğunu gördüğü bu ürün, temel olarak DNA ve amino asit sentezine, hücre bölünmesine, kan oluşumuna ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte b grubu vitamini olan folik asit yorgunluk ve bitkinliğin azaltılmasında da rol oynar.

Folik asit eksikliği kansızlık, uyku bozukluğu, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini belli edebilir. Böyle bir eksikliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza danışarak kan tahlili yolu ile folik asit seviyelerinize bakabilirsiniz.

Folik asit fiyatı ve çeşitleri hakkında detaylı bilgi alabilmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kafa Karışıklığını Bitiriyoruz: Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!