Fit HubFitnessFitness’ın En iyi 6 Faydasını Bildiğinize Emin misiniz?

Fitness’ın En iyi 6 Faydasını Bildiğinize Emin misiniz?

Fitnessın hayatımıza kattıkları en sevdiğim konulardan biridir. Çünkü fitnessı yaşam tarzı haline getirmek için sonsuz motivasyon kaynağıdır. Bildiğiniz gibi fitness, hem mental hem de fiziksel anlamda sayısız faydaya sahiptir. Ben de antrenman yapmaya başlamanız için en iyi 6 sebebi listeledim. Bu makale ile, sporun tüm seviyesindeki insanlar için —egzersize yeni başlamış olun ya da yıllardır antrenman yapıyor olun, hatta egzersiz yapmaya başlamayı düşünüyor bile olsanız— fitness’ın çok önemli ve faydalı olduğunu göreceksiniz.

Fitness Faydaları:

1. Doğal Testosteron Seviyenizi Ateşler

Egzersiz rutininizde dayanıklılık antrenmanlarına da yer vermeniz çok önemlidir. Kaslarımız gerilim altında kaldıklarında, doğal kas üretici hormonları salgılarlar. Dayanıklılık antrenmanlarının birçok yararından biri de doğal testosteron seviyesini yükseltmesidir. Bilimsel çalışmalar, özellikle birden fazla eklemin dahil olduğu squat, deadlift ve bench press gibi birleşik hareketler başta olmak üzere, genel olarak egzersizlerin doğal testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bahsettiğimiz 3 birleşik egzersiz, birden fazla eklem ve birden fazla kas grubunu çalıştırıp daha fazla kas lifi uyarımını sağlayarak, doğal testosteron seviyesinin yükseltirler. Ayrıca kaslarınıza, daha az tekrarla daha çok direnç uygulamanın, kas gelişimini sağlayan hormon salgısına daha çok etki ettiği belirtilmektedir. Yine de ben her zaman yüksek tekrarlı ve düşük tekrarlı antrenman sistemlerini birleştirmenizi tavsiye ederim. Böylece hem kas geliştiren hormonları yükseltireken, kardiyovasküler sisteminizin dayanıklılığını artırarak, maksimum sonuç alırsınız.

Melih Çöloğlu’nun Favori Birleşik Egzersizleri

(Bu birleşik hareketleri antrenman rutininizde mutlaka bulundurmalısınız.)
-Deadlift
-Squat
-Barbell Bench Press
-Barbell Military Press

2. Kardiyovasküler Faydaları

Eğer antrenman rutininize kardiyovasküler aktiviteyi artıran egzersizler varsa, doğru yoldasınız demektir. Kardiyovasküler aktiviteyi artırmak, daha iyi kan dolaşımı sağlar. Sağlığınızı korumak için, kalbinizin de diğerleri gibi bir kas olduğunu ve düzenli olarak zorlanması gerektiğini unutmamalısınız. Çalışmalar ayrıca kardiyonun, kan şekerini düzenleyerek diyabet riskini azalttığını göstermektedir.

Kardiyonun en güzel yanı metabolizma hızını artırmasıdır. Tüm kardiyo egzersizleri, diyetle beraber, metabolik hızı artırarak daha verimli yağ yakımı sağlar. Ancak kardiyo tekniklerinin arasından bir tanesi, yağ yakımını maksimuma çıkartarak daha çok öne çıkıyor: HIIT, yani yüksek yoğunluklu interval antrenmanları. HIIT, yüksek ve düşük yoğunluklu intervalleri arka arkaya uygulayarak yapılan, ortalama 10-20 dakika süren bir antrenman tekniğidir. HIIT yapmak, antrenmandan sonra bile vücutta daha fazla kalori yakılmasını sağlayan bir sürece girilmesine neden olur. Yakın zamanda HIIT ile ilgili daha ayrıntılı bir makale için beklemede kalın!

3. Daha Özgüvenli, Daha Mutlu

Fitness çalışmalarının dengeli bir şekilde hem fiziksel hem mental gelişme sağladığına inanıyorum. Kariyerimin başlarında, fitness’ın güvenimi artıracağını biliyordum. Ancak, rahat bölgemden çıkıp vücudumun limitlerini zorladığımda ve fiziksel gelişim kaydettiğimde, hem çok iyi görünüyor hem de çok daha iyi hissediyorum. Bu durum yıllar boyunca fizik gelişimimizi sürdürürken motivasyonumuzu yüksek tutmamızı sağlayan harika bir duygudur.
Kardio veya dayanıklılık antrenmanı olsun, egzersiz yapmak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan hormonların salgısını artırır. Böylece depresyona karşı en etkili önlem alınmış olur ve daha yüksek motivasyon sağlanarak daha başarılı olursunuz. Kendini iyi hisseden insanlar, kendine daha çok güvenir ve başarılı olması kolaylaşır.

4. Tüm Spor Branşlarında Daha Yüksek Performans Sağlar

İyi bir kardiyo rutini ile daha güçlü kardiyovasküler bir sistem ve sıkı bir dayanıklılık antrenman programı ile artan gücünüz, tereddütsüz bir şekilde daha iyi bir atlet olmanızı sağlar. İşte bu, futbolcular veya basketbolcular olsun birçok profesyonel atletin dayanıklılık antrenmanları yapmalarının ve kardiyo rutinleri uygulamalarının sebebidir. Böylece daha yüksek performans sergilerler. Hatta kendinizi eğlendirmek ve zihninizi dinlendirmek için spor yapan bir insan olsanız bile, iyi bir kardiyo ve dayanıklılık antrenmanı programı sahada dikkat çekmenizi sağlayacaktır.

5. Kötü Alışkanlıklarınızdan Kolayca Kurtulursunuz

Sigara, alkol veya fast food yemek gibi kötü alışkanlıklar, söz konusu fitness olunca size en çok zarar veren şeylerdir. Bu alışkanlıklar, bırakılması zor bağımlılıklardır. İyi haber ise, iyi ya da kötü tüm alışkanlıkların bırakılmasının zor olmasıdır, fitness dahil. Sağlıklı ve fit bir yaşam tarzı kötü alışkanlarınızın önüne geçmekle kalmaz, sizin için yararlı harika bir alışkanlığa sahip olmanızı ve kısa bir süre içinde sağlıklı bir yaşamın tüm alışkanlıklarınızdan daha güçlü bir bağımlılık olduğunu görürsünüz. Sağlık beslenerek ve egzersiz yaparak her geçen gün daha iyi bir görünür daha iyi hissederiz. Beynimiz daha uzun ve sağlıklı yaşamamızı sağlayacak bu rutini sürekli istemeye başlar. Egzersiz yaptığınızda salgılanan endorfinlerin (iyi hissettiren hormonlar) etkileri tartışmasız muhteşemdir. O halde fitness yaşam tarzını en güçlü alışkanlığınız haline getirerek, tüm kötü alışkanlıklarınıza son verin ve daha iyi bir yaşam sürün.

6. Yaşam Süresi

Egzersiz yapmak şüphesiz ki yaşam sürenizi artırır. Çocukluk yıllarından itibaren herhangi bir egzersiz rutinine başlamanız bu yüzden tavsiye edilir. Ancak hiçbir zaman egzersiz yapmaya başlamak için geç değildir. Yapacağınız antrenmanlar kardiyovasküler sisteminizi daha sağlıklı kılar, daha iyi bir ruh haline girmenize yardımcı olur, olası sakatlıkları ve sağlık problemlerini engeller, daha iyi bir uyku düzeni ile daha iyi kilo kontrolü sağlar ve kemik yoğunluğunu artırır. Tüm bu sebepler daha uzun ve daha sağlıklı, mutlu bir hayat sürmenizin anahtarlarıdır. Elbette hepimiz iyi bir fiziğe sahip olmak isteriz ancak fitness’ın amacı, hem mental hem fiziksel faydalarıyla bundan çok daha ötedir.

Sonuç:

Hepimiz yoğun bir hayat sürüyoruz ve zamanımız kısıtlı. Ancak egzersiz ve fitness’ın yararlarını düşününce, düzenli olarak antrenman yapmanın daha uzun ve daha kaliteli bir hayata sahip olmanızı sağlayacağı aşikardır. İşte bu yüzden egzersiz yapmak hepimiz için öncelik listemizin başlarında bulunmalıdır. Sağlıklı bir hayat yaşamak, hem kendimize hem de ailemizdekilere boynumuzun borcudur. Herkese ısrarla haftada en az 3-4 gün egzersiz yaparak, sağlıklı beslenmeyi ve gerekli takviyeleri kullanmayı tavsiye ediyorum. En iyi sonuçlar için antrenman programınızda hem dayanıklılık hem de kardiyo çalışmalarının bulunduğundan emin olun. Tüm Muscle & Fitness Türkiye okuyucularına, egzersiz dolu sağlıklı bir eylül ayı diliyorum.

Hazırlayan: Melih F. Çöloğlu, İleri Seviye Personal Trainer, Uluslararası Fitness Modeli, Online Trainer, Grenade Atleti

2017’nin Google’da En Çok Aratılan Antrenmanları Arasında Sizin Antrenmanlarınız da Bulunuyor mu?

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!