Fit HubFitnessFitness Hedeflerine Ulaşmanın Sırrı

Fitness Hedeflerine Ulaşmanın Sırrı

Kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun planı yaratmak için bu adımları uygulayın…

1. BAŞLANGIÇ NOKTANIZI UNUTMAYIN

Navigasyona yeni bir hedef girdiğinizde iki seçeneğiniz olur. Ya bir başlangıç noktası girersiniz ya da bulunduğunuz noktadan başlar. Bu basit adımları uygulamazsanız, sizin navigasyonunuz çalışmaz. Aynısı sağlık hedefleriniz için de geçerlidir. Şu an da gözleriniz parlıyor olabilir ancak nereden başlayacağını bilmeyen birçok insan ofisime geliyor. Nereden başladığınızı bilmezseniz, yani vücut yağı, yağsız kas kütlesi, kütle ya da gelişim sürecinizi ölçmenize yardım edecek herhangi bir ölçü olmadan, hedefinize gidip gitmediğinizi nasıl bilebilirsiniz ?

2. KESİN VE GERÇEKÇİ HEDEFLER KOYUN

“Kilo vermek istiyorum”, “karın kası istiyorum” ya da “şekle girmek istiyorum”. Bu kadar belirsiz hedefler olmaz. Kilo vermek mi? Kilo vermek kolaydır, ancak yağ yakmak için bir planınız olmalıdır. Şekle mi girmek istiyorsun? Yuvarlan o zaman.

Kesin Hedef Örnekleri:

  • 5 hafta içinde toplam vücut yağının %5’ini eriteceğim.
  • 3 ay içinde 2,5 kg. kas kütlesi kazanmak istiyorum.
  • Bir ayda kol ölçümü 2,5 cm. geliştirmek istiyorum.
  • Vertical Jump hareketinde 5 cm. daha yukarıya zıplamak istiyorum.

Şu an da yapmanız gereken bildiğiniz her şeyi ölçmektir. Hepsini ölçün ve kendinize hedef koyun. Kendinize karşı dürüst olun. Bir ayda 10 kilo vermek, söylerken kolay ancak birçok yönden sağlığınıza zararlı ve imkansız bir olaydır. O yüzden dürüst ve gerçekçi hedef koyun ve sonuna kadar gidin.

3. BİR PLAN YAPIN

Basit bir planda zaman çizelgesi olmalıdır. Bir tarihten başlatın ve belirli periyotlara sahip bir bitiş tarihi belirleyin. Bu periyotları, kendi vücudunuza tanıdığınız süreye göre belirleyeceksiniz. 6 ay zaman vermeniz, 6 antrenman programı anlamına gelir. Metabolizmanızı yüksek tutmak ve böbreküstü bezlerinde bitkinliği önlemek için, hipertrofi dönemleri ve yağ yakma döngülerini sıra ile uygulayın. Aynısı diyetiniz için de geçerli. Yüksek kalori haftası ve düşük kalori haftasını sıra ile yapın, yüksek karbonhidrat/düşük yağ haftalarını da yüksek yağ/düşük karbonhidrat haftaları ile değişin. Birçok permütasyon mümkün burada ve işte bu noktada deneme-yanılma devreye giriyor. Sık sık ölçümler yapın ve notlar alın. İşe yarayan egzersizlere sadık kalın ve işe yaramayanları programınızdan çıkartın.

4. KENDİ MESELENİZ OLSUN

Ne zaman birileri yeni bir yaşam tarzı belirlese, etrafındaki herkes yorum yapmaya ve bir şeyler tavsiye etmeye başlar. Sanki herkes aynı ve herkes aynı şeyleri yapmak zorundaymış gibi. Kendi yaptığınız bir eylem hakkında başkalarını dinlemek ve bunun sizin için en iyi şey olduğuna inanmak, bu sadece sizi yavaşlatır. Başkalarının düşüncelerine kulak asmayın. Kimse “sizi”, sizden daha iyi bilemez.

Hazırlayan: Eric Falstrault

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!