Fit HubCelebrityDikkat Dibiniz Düşebilir: Tüm Zamanların En Etkileyici 16 Vücudu

Dikkat Dibiniz Düşebilir: Tüm Zamanların En Etkileyici 16 Vücudu

Vücut geliştirme ve fitness artık o kadar yaygınlaştı ki, hepimizin çevresinde düzenli spor yapan birileri var. Fakat bu işi profesyonel olarak yapan kitle henüz çok büyük değil, onca genetik harika arasındaki “en iyi” de kolay kolay değişmiyor. En iyilerin en iyisi olan Phil Heath’i düşünmek bile yeterli. Son 7 senedir Phil Heath’in Mr. Olympia olduğuna bakarsak, dünyanın en iyisi olmak gerçekten kolay değil. En üst düzey noktada bile, tek kişi açık arayla seneler boyu birinci olabiliyor.

Biz de zamanında dünyanın en iyisi olmuş, pek çok yarışma kazanmış, tüm zamanların en iyi 16 vücudunu sizler için derledik.

Bob Paris

Eğer simetri ve estetik konusunda Bob Paris’i zorlayabilecek biri var ise o da Bob Paris’tir. En iyi Mr. Olympia derecesi 1984’teki 7.lik olsa da fiziğinin orantılılığı konusunda diyecek hiçbir şey yok.

Steve Reeves

Steve Reeves gibi isimler “Herkül” gibi filmlerde rol almasaydı, Arnold Schwarzenegger veya Lou Ferrigno bu tip roller alabileceklerini düşünemezlerdi. Bu nedenle Steve Reeves, kesinlikle bu listede olmayı hakediyor.

Jeremy Buendia

Jeremy Buendia henüz hatrı sayılır bir isim haline gelmemiş olabilir. Ancak biz Men’s Physique Olympia performanslarından şimdiden tatmin olmuş durumdayız. İlerde hatrı sayılır bir vücut geliştirici olacağına şüphe yok.

Lee Haney

8 kere Mr. Olympia ödülünü almış olan Lee Haney, estetiğin ön planda olduğu vücut geliştirme çağından kütlenin ön plana çıktığı modern çağa geçişin temsilcisi olarak görülüyor. Haney’nin fiziği hem estetik, hem de kas kütlesi anlamında iyi denilebilecek nadide fiziklerden.

Flex Wheeler

Hiç Mr. Olympia ödülüne layık görülmediği halde en iyiler arasında daima ismi anıan Flex Wheeler, gerçekten tüm zamanların en iyi vücutlarından birine sahip. Kaslarının keskin ve yuvarlak hatları, inanılmaz yağsız fiziği, kusursuz simetrisi ile çoğu vücut geliştiricinin kahramanı olmayı başarmış bir isimdir. Hiç Mr. Olympia ödülü alamamış olması vücut geliştirme fanları tarafından sıkça eleştirilir.

Frank Zane

Genetik olarak iyi olduğunuz alanlar yerine, iyi olmadığınız alanlarda ilerleme konusunda ısrarcı olmak oldukça zorlu bir yoldur. Michael Jordan’ın basketbolu bırakıp futbol ile ilgilendiğini düşünün…

Frank Zane vücut geliştirmede tam olarak bunu yaptı. Doğuştan çatısı geniş olmamasına rağmen sabırla kas kütlesini arttırarak estetik bir görüntü elde etti. 3 kere Mr. Olympia ödülüne layık görülmesi de müthiş estetik görüntüsü ve simetrisinin bir sonucu.

Arnold Schwarzenegger

Bir çok insana göre Arnold’un estetik görüntüsünün önüne geçebilen bir isim olmadı. 7 kez Mr. Olympia ödülüne layık görülen Arnold’un kas kütlesi, kaslarının estetik şekilleri, detaylılığı mükemmeli yansıtan cinstendi. Kusursuz göğüs kasları ve büyük biceps kasları ile Arnold en çok sevilen vücut geliştiricilerden biri olarak ismini tarihe kazıdı.

Phil Heath

7 senedir Mr. Olympia ödülünü kimseye bırakmayan Phil Heath, hep akıllarda bulunan o “kusursuz fizik” kurallarına bir bir uyuyuor. Kütlesi eski zamanların canavarları ile kıyaslanabilir iken, kaslarının bağlantı noktaları da bir o kadar göze hoş geliyor. Son Mr. Olympia’da Big Ramy’nin önüne geçtikten sonra uzun süre bu ödülü kimseye kaptırmayacak gibi duruyor.

Greg Plitt

Yakın zamanda üzücü bir şekilde kaybettiğimiz Greg Plitt, bir efsane oldu bile. Modern fitness trendinin kusursuz görünüşlerinden birine sahip olan Plitt, kesinlikle her erkeğin özeneceği bir fitness modeliydi.

Sylvester Stallone

Stallone; Rocky 3 filminin çekilmesi sonrasında, pek çok çocuğun poster kahramanı olmuştur. O zamanlardan bu yana yaşı dışında pek değişmedi diyebiliriz. 68 yaşında olsa dahi, aksiyon filmlerindeki 30’lu yaşlardaki oyunculara kafa tutabilecek bir fizğe sahip.

John Cena

182 boyunda ve 110 kilo vücut ağırlığına sahip 37 yaşındaki WWE yıldızı; hem vücut geliştirici, hem powerlifter hem de NFL’de linebacker. Bir çok kez dergi kapağı olmasının sebebini de buradan anlamak mümkün.

Terry Crews

Bugünün Hollywood’una baktığımızda Terry Crews’den daha etkileyici bir fiziği bulmak zor. 50’li yaşlara ramak kala, hem sporla çok yakından ilgileniyor hem de film çekmeye devam ediyor. Crews, adeta bir makine!

Jean-Claude Van Damme

Van Damme, 54 yaşında olmasına rağmen hala fit ve aksiyon filmlerinde başrol oynuyor. 1980’lerin Bruce Lee ile birlikte en çok dikkat çeken oyuncularından olan Van Damme, kesinlikle bir efsane olarak anılacak isimlerden.

Dolph Lundgren

1985’teki Rocky 4 filminde Ivan Drago rolünü oynayan Lundgren’in fiziği bir ikon haline gelmişti. Bir sporcunun mükemmel genetik ve Rus gücü ile neler yapabileceğini gösteren Lundgren, son maçta Rocky’e yenilse de gönlümüze taht kurmuş bir durumda.

Dwayne “The Rock” Johnson

Dwayne Johnson’ın fiziği yıllar geçtikçe çok değişti. Uzun süre Amerikan futbolu oynayıp güreşle devam eden Hollywood yıldızı, bir dönem geçirdiği inanılmaz değişimle iyice ünlendi. Canavara dönüştüğü son hali dahi bir çok erkeğin imrendiği cinsten. Aynı şekilde kadınların da çok beğendiği bir fizik olduğunu söylemeliyiz.

Sadık Hadzovic

IFBB’de bir Men’s Physique Pro olan Sadık Hadzovic’in ismi şu sıralar sıkça anılıyor. 2015’te Arnold Classic Men’s Physique kategorisi şampiyonu olan Hadzovic, şimdi de gözünü Mr. Olympia ödülüne dikmiş durumda.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!