Fit HubCelebrityOlimpiyata Doğru: Merve Tuncel

Olimpiyata Doğru: Merve Tuncel

Dünya Gençler, Avrupa Gençler ve Türkiye rekorlarını elinde tutan 2005 doğumlu milli yüzücü Merve Tuncel Tokyo Olimpiyatları’nda 400 m, 800 m ve 1500 m serbest yarışlarında Türkiye’yi temsil ediyor. 400 metre serbestte 19. olarak ilk yarışını tamamladı bile. 800 m – 1500 m performansını merakla beklediğimiz, genç yaşına rağmen 3 ayrı mesafede Olimpiyat kotası alan yüzücünün spor kariyerine kısa bir bakış atalım.

Merve güncel olarak antrenmanlarını Ankara’daki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde Gjon Shyti ile yapıyor. Aralık ayında yapılan Türkiye Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası ve Türkiye Uzun Kulvar Milli Takım Seçmesi’nde Merve Tuncel’in art arda yaptığı dereceler tüm dünyanın dikkatini çekti. Merve bir hafta içerisinde 1500 metre serbest kısa kulvar Dünya Gençler rekorunu kırdı, 3 kez Olimpiyat A barajı geçti ve 5 kez Türkiye rekoru kırdı. Bir hafta gibi kısa bir sürede alınan bu derecelerle beraber dünya rekorunun da kırılmasıyla dünyada tüm gözler Türkiye’ye çevrildi.

Olimpiyat A Barajının Ayak Sesleri

Merve’nin Olimpiyat A barajı geçmesi, Dünya ve Avrupa Gençler rekoru kırması tabii ki aniden olmadı. Merve 4 yaşından beri yüzüyor. Zaman içerisinde antrenman sayısı ve zorluğu arttı. Merve hiç sıkılmadan her antrenmanını özveri ile yaptı. 2019’da yaptığı derecelerden Olimpiyat A barajının ayak sesleri duyuluyordu. Aralık 2019’da İstanbul’da düzenlenen Türkiye Turkcell Milli Takım Seçmesi’nde 1500 metre serbestte 16:36.20’lik derecesi ile 14-15 yaş Türkiye rekorunu kırdı ve Olimpiyat A barajla arasındaki farkı 4 saniyeye düşürdü. Şubat 2020’de Fransa’da düzenlenen Camille Muffat Golden Tur yüzme müsabakalarında derecesini 16:29.04’e geliştirdi ve Olimpiyat A barajını geçmeyi başardı.

Rekor 2013’ten Beri Kırılamamıştı

2020’nin ilk yarışlarında Merve’nin gelişim ivmesi artmıştı. Ancak ne yazık ki araya COVID-19 girdi ve herkes gibi Merve de bir süre havuzlardan uzak kaldı. Bu dönemde birçok sporcu motivasyonunu kaybetti ama Merve bu dönemde de kendini geliştirmeye devam etti. Korona sebebiyle yarışlar bir bir iptal edildi. Karantina döneminden sonra ilk Türkiye şampiyonaları Aralık 2020’de İstanbul’da yapıldı. 2020’nin son günleri Merve için oldukça hareketli geçti. 20-24 Aralık 2020’de Türkiye Arena Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası, hemen ardından 25-27 Aralık 2020’de Türkiye Turkcell Uzun Kulvar Milli Takım Seçmesi düzenlendi. Merve, Kısa Kulvar Türkiye Şampiyonası’nın son gününde 1500 metre serbesti 15:45.29 yüzerek dünya gençler rekoru kırdı. Rekorun önceki sahibi Avustralyalı yüzücü Chelsea Gubecka 15:54.69’luk derecesini 2013’te yüzmüştü.

Merve’nin 15:45.29’luk derecesi kısa kulvarda dünyada bu zamana kadar yapılmış en iyi 10. Derece.

Kısa Kulvar Şampiyonası’nın ardından başlayan Türkiye Turkcell Uzun Kulvar Milli Takım Seçmesi’nin ilk gününde 1500 metreyi 16:03.23 yüzerek Türkiye rekoru kırdı ve Olimpiyat A barajını tekrar geçti. Devam eden günlerde 800 ve 400’de de Olimpiyat A barajını geçti ve 400-800-1500 metre serbestte Tokyo’da ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Burada Merve’nin 400 metre performansından özellikle bahsetmek gerekir. Merve’nin 4:06.83’lük derecesi dünyada gençler kategorisinde 3’ncü sırada. Dünyanın en iyi uzun mesafe yüzücüsü Amerikalı Katie Ledecky, Merve’nin yaşındayken uzun kulvarda 400 metreyi 4:04.35 yüzmüştü. İki derecenin yakınlığı Merve’nin ne kadar gelecek vadettiğini gösteriyor. Yaklaşık 1 hafta içerisinde art arda yapılan bu dereceler Merve’nin ne kadar iyi çalıştığının da bir kanıtı.

COVID-19’a Yakalanmak Merve’yi Durduramadı

Olimpiyatlara 3 ay gibi kısa bir süre kala başarılı sporcunun COVID-19 testi pozitif çıktı. Test pozitif çıktığında aynı zamanda Avrupa Şampiyonası’na iki hafta vardı. Avrupa Şampiyonası’nda herkesin Merve’den yana beklentisi çok yüksekti. Avrupa Şampiyonası’ndan önceki yarışlarda yüzdüğü dereceler, kürsüye çıkıp ülkeye madalya ile dönmesi için yeterliydi. Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar 400, 800 ve 1500 metre serbest yarışmalarında daha önce madalya kazanmamıştı. Merve bunu başarmak için hazırdı. Ancak korona olmasıyla beraber 15 gün karantinada kaldı ve hiç antrenman yapamadı. Avrupa Şampiyonası’na kadar hiç suya giremedi. Yüzücülerin su hissini kaybetmemek için günde 2 kez su antrenmanı yaptığı ve bir antrenman bile kaçırmanın performans kaybına yol açacağı düşünülürse genç sporcunun kondisyonu iyi durumda değildi. Bu durumdayken bile güzel bir mücadele verdi ve 400 metre serbest mesafesinde Avrupa 7’ncisi olarak yarışmayı tamamladı.

Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda Tarih Yazdı

Avrupa Büyükler Yüzme Şampiyonası’ndan sonra sırada Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası vardı. Korona testi pozitif çıktıktan sonra fazla zaman geçmemiş olduğu halde Merve Avrupa Gençler ’de tarih yazdı. Şampiyonanın ilk günü sabah seçme seansında 800 m serbestte şampiyona rekoru kırarak yarışa başladı. 800 m serbest finalinde 8:21.91’lik derecesi ile hem Avrupa Gençler hem şampiyona hem de Türkiye rekoru kırdı. 1500 m serbestte de 800m’de olduğu gibi sabah seçmelerinde şampiyona rekoru kırarak finale yükseldi. Finalde ise Avrupa Gençler, şampiyona ve Türkiye rekorları kırarak birinci sırayı korudu. Şampiyonayı 400 m serbestte aldığı altın madalya ile bireysel yarışlarda elde ettiği 3 altın, 2 Avrupa Gençler, 4 şampiyona ve 6 Türkiye rekoru ile tamamladı. Aynı zamanda Merve, bunları başaran ilk Türk kadın yüzücü oldu.

Şimdi sırada Olimpiyat var, yolun açık olsun Merve!

Hilal Zeyneb Saraç: Dünya rekoru kırabileceğini düşünüyor muydun? Hedeflerin arasında Dünya Gençler rekoru var mıydı?

Merve Tuncel: Hayır, Dünya Gençler rekoru kırabileceğimi düşünmüyordum. Uzun bir pandemi sürecinin ardından yarışa sadece kendi durumumu görmek ve Türkiye Rekoru kırabilmek için girmiştim. Benim için de sürpriz oldu.

1500’ü bitirip dereceni gördüğünde ne hissettin? Yarışı nasıl değerlendiriyorsun?

1500 serbest yarışına girmeden önce dünya gençler rekoru kırmayı hedefleyerek girmemiştim. Dolayısıyla yarışı bitirdiğimde rekor kırdığımı bilmiyordum. Yarış bitimi antrenörümün yanına gittiğimde öğrendim. Gerçekten çok mutlu olmuştum.

Üniversite eğitimin için yurt dışından teklifler geldi mi? Eğitim için yurt dışını düşünüyor musun?

Genel olarak yurt dışında üniversite teklifleri alıyorum. Gelen teklifler arasında dünyanın en iyi üniversiteleri de yer alıyor. Doğal olarak pek geri çevirmek istediğim teklifler değil.

Türkiye’de üniversitelerden gelen teklifler var mı?

Hayır.

Uzun mesafe yüzücülerinin çok tekrara dayanan, uzun ve yorucu antrenman programları olur. Antrenman esnasında motivasyonunu nasıl koruyorsun?

Çoğu zaman uzun mesafe yüzmek fiziksel olarak dayanıklılık dışında psikolojik olarak da güçlü olmanızı gerektiriyor. Antrenman esnasında hedeflerimi düşünerek, neden antrenman yaptığımı bir kez daha kendime hatırlatıyorum.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!