Fit HubBeslenmeDiyet Yaparken Uymanız Gereken Zayıflama Programı

Diyet Yaparken Uymanız Gereken Zayıflama Programı

Yazar: Yaren Özdemir

Her bireyin diyet listesi kendine özgü olmalıdır! Herkese uygun bir beslenme programı oluşturmak tabi ki mümkün değildir. Özellikle belirli sağlık sorunları olan bireyler diyetisyen hekimlere başvurmalıdır.

Kilo vermenin yolları çeşitlilik gösterebilmektedir, bizim hazırladığımız çok etkili 5 ipucu ile kısa zamanda diyetinizin sonuçları fark edilecek!

1. En Önemli Öğün Akşam Yemeği!

Genelde yapılan diyet listelerine tüm gün olduğu gibi uyulur ama akşam oldu mu başlar o atıştırmalar… Böylece “Aman zaten bu atıştırmalıkları yedim, şunu da yiyeyim” diyerek bitmeyen bir döngü içine girmeye başlarsınız ve önünüze gelen her şeyi yemeye devam edersiniz. Bunu yaparken kendinizi sorgulamazsınız, açlık derecenizi düşünmezsiniz ve sağlıklı bir yaşamı ertelemiş olursunuz! Çok geçmeden pişman olup “nasıl zayıflarım?” sorusunu kendinize tekrar sormaya başlarsınız. O yüzden öncelikle kararınızı net bir biçimde vermeniz gerekiyor. Sadece vücudunuzun değil aynı zamanda beyninizin de sizinle birlikte diyete girmesi büyük önem taşıyor.

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğünler hepsi besin değerlerine göre dengelenmeli, vücut tek bir besin ögesine bile aç kalmamalı! Vücut eğer aç kalırsa işte o zaman bu yeme atakları başlar.

2. İçeceklere Dikkat!

Gün içinde yemek yemekten daha masum olduğunu hissettiğimiz o içeceklere geldi sıra… Kremalı kahveler; asla kendimize dur diyemeden gün arasında, işlerimizin yanında, derslerimizde, özellikle de soğuk havada asla vazgeçemediğimiz o kahveler…

Ne kadar masum görünüyorlar değil mi? Hele de kremasız ve şekersizlerse gerçekten de çok masumlar! Ama vazgeçemeyip devamlı tükettiğimiz o kremalı kahveler müthiş tatlarını maalesef kalorilerine borçlu.

Aman dikkat! Çünkü birçoğunun kalorisi bir ana öğüne denk gelebilecek şekilde bile olabiliyor. Özellikle kilo verme sürecinde kaçınmanız gerekenlerin başında bu melek yüzlü içeceklerin geldiğini unutmayın!

Bu yüzden gün arasındaki tercihlerinizi sade kahve, maden suyu, su, taze meyve suları ile değiştirirseniz iki hafta içinde vücudunuzun size teşekkür etmeye başladığını hissedeceksiniz.

3. Aç Bırakılan Vücut Ne Yapar!

Zayıflama uğruna bedeninize ve beyninize yaptığınız kötülüklerin başında aç kalma gelmektedir. Sanmayın ki vücut aç kalınca zayıflar, göbek eritme kolaylaşır hatta basenler çok geçmeden erir… Tabi ki hayır! Bunların hepsinin şehir efsanesi olduğunu bilim defalarca kanıtladı.

Bedeninizi aç bıraktığınızda aslında olanlar şunlardır: vücut açlık moduna girer ve kendini kilitler. Metabolizmanız yavaşlar. Yani vücudunuz depolanmış yağlarınızı kullanmak yerine beyninizden depolama mesajı alır. Bu durumda beyin şöyle düşünür; “Beslenemiyorum o zaman yaşamak için elimde kalanları tasarruflu kullanmalıyım”.

İşte ara öğünler bu yüzden büyük önem taşır. Vücudunuzda kendinizden habersiz bir savaş başlatmak istemiyorsanız aç kalmaktan derhal vazgeçmelisiniz!

4. Akşam Atıştırmaları Nasıl Düzenlenmelidir?

Bu aslında kimi yaşam stiline göre doğru, kimine göre de yanlış bir beslenme düzenidir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; eğer siz gece çalışan biriyseniz veya gece boyunca uyumamanız gerekiyorsa. Vücudunuzun enerjisiz kalmaması için yemek yemeniz gerekir.

Belli bir saatten sonra bir şey yememe kuralı insana, günlük programa, uyku ve uyanıklık saatlerine göre değişim göstermektedir.

5. Su İçmek Neden Önemlidir?

Su içme durumunuz tüm gün uyguladığınız düzenli diyeti çöpe atıp atmayacağınızı belirleyen temel faktördür. Vücudunuzda su olmazsa, yağlar parçalanamaz. Ödem atılamaz. Ve ne kadar diyet yaparsanız yapın, yerinizde saymaya devam edersiniz.

Günde en az 2-2,5 litre su içmeye özen göstermeniz kilo vermeniz için büyük önem taşımaktadır.

Peki, zayıflama hedefinize ulaştıktan sonra ne yapmalısınız. Tabi ki “Sağlıklı Yaşamak!”

Sağlıklı Yaşam Devri

Tüm dünyada obezite oranı hızla artıyor. Gün geçtikçe toplumların sağlığını daha da tehdit eden bu hastalık aslında irade, düzenli spor ve beslenme programı ile çözülebilmektedir.

Zayıflamak için bir şeylerden ödün vermenize gerek yok. Kendinize yasaklar koyup, belli sınırlar çizerek iç sesinizle tartışmanız sorunlarınızı çözmüyor. Sağlıklı şekilde zayıflamanın yolları doğru anlaşıldığında kişilerin hayat kaliteleri de hızla yükseliyor.

Kişilerin diyet yemekleri ve diyet çeşitleri ile ilgili bilgi almaları ve kendi özelliklerine uygun bir beslenme planına sadık kalmaları önem taşımaktadır. Sağlıklı beslenme size sonuç olarak sadece zayıflığı sunmaz. Hatta zayıflamak birçok sonucun gerisinde kalıyor.

Mutlu ve uzun bir yaşam sürmek istiyorsanız bedeninize iyi bakmalısınız!

En İyi Sağlıklı ve Hızlı Zayıflama Yöntemleri“ni öğrenmek için tıklayın!

1. Dengeli Beslenin

Gün içinde aldığınız besin ögeleri dengeli ve düzenli olmalıdır. Tüm gün karbonhidrat veya protein tüketmek sizi asla sağlıklı yapmayacaktır. Gün içinde hangi besin ögesinden ne kadar yemeniz gerektiğini hesaplayıp buna uygun şekilde beslenmeye özen gösterin.

2. Düzenli Uyuyun

Uyumak da beslenmek gibi vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Ama bazen gereken değeri vermiyoruz. Tüm gün yorduğumuz vücudu gece 3-4 saatlik uykuyla dinlendirmeye çalışıp uyanınca tekrar işlere devam ediyoruz.

Oysa vücudumuzun da bağışıklık sistemini düzenlemesi gerekiyor. Ve bunun için uyuyup dinlenmek büyük önem taşıyor. Tabi ki azı karar çoğu zarar. Günde ortalama 8 saat uyku vücudunuza yetecektir!

3. Spor Yapın

Tamam, belki spor salonlarına gitmeye vaktiniz yok, masa başı işiniz var hareket etmeye zamanınız yok. O zaman araba ve toplu taşımaları bir kenara bırakıp yürümeye ne dersiniz?

Günlük 10 dakika yürüyüş bile haftada 70 dakika ediyor. Sporun kalp sağlığınıza ve daha birçok hastalığa faydası olduğunu biliyorsunuz değil mi?

4. Stresle Başa Çıkmanın Yollarını Bulun

Evet, stresi hayatınızdan tamamen çıkarmanız imkansız… Fakat unutmayın asıl önemli olan stresle başa çıkmanın yollarını bulmak!

Örneğin; yoga yapmak, açık havada yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, yapmayı sevdiğiniz aktiviteler ve hobiler sizin sağlıklı bir şekilde stresle başa çıkmanızı sağlar. Tabii bu arada gülmeyi de unutmamak gerekiyor!

5. Sudan Korkmayın

Su içmenin önemine yukarıda değinmiştik. Şimdi sıra temiz kalmakta. Sudan, sabundan, temiz kalmaktan çekinmeyin. Bu size özgüven verir ve kendinizle barışmanızı sağlar. Ayrıca suya dokunmanın da stresi azalttığını unutmamak gerekiyor.

Peki, zayıflamak ile bu maddeler neden bu kadar ilintili biliyor musunuz? Zayıflamak, tüm bedensel ve zihinsel mekanizmaların rol oynadığı zorlu bir süreçtir. Özgüveninizden, uyku düzeninize kadar her şey bu sürece destek olmalı ki kendinizi yıpratmadan istediğiniz sağlıklı vücuda kavuşun. En önemlisi de bu süreçten keyif alın, içinizdeki cevheri tekrar keşfedin!

Diyet yaparken zayıflamanıza yardımcı en iyi karnitin ürünlerini buraya tıklayarak inceleyebilir veya satın alabilirsiniz.

yaren-ozdemir

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!