Fit HubBeslenmeDetoks Suyu ile İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler

Detoks Suyu ile İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler

Detoks suyunun son dönemlerde vazgeçilmez bir moda olduğu ortada. Son birkaç yıldır herkesin elinde şişe şişe limonlu salatalıklı detoks suyu ya da tarçınlı detoks suyu görmüşsünüzdür. Bu akımla birlikte detoks suyu tarifleri de interneti doldurmuş durumda. Birbirinden farklı içeriklere sahip sağlıklı beslenmeyi ve toksinlerden arınmayı vaat eden bu aromalı sular popülaritesini korurken; detoks suyu gerçekten de denildiği kadar vücuda faydalı mı yoksa bahsedilen faydalar birer efsane olmaktan öteye geçmiyor mu incelemek ve sizlerle paylaşmak istedik.

Su ve Detoks Suyu İkilemi

Yıllardır doktorların ve diyetisyenlerin hem fikir olduğu konuların başında su içmek geliyor. Su vücudun temizlenmesi ve tüm metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereken en önemli kaynaktır. Günde minimum 8 bardak su içilmesi ve harcanan efora, ilaç kullanımına, hava değişimine bağlı olarak bu rakamın arttırılması önerilmektedir.

detoks-suyu-nedir

Günümüzde özellikle birçok kişi yoğunluk dolayısı ile yetersiz su içtiklerine dikkat çekiyor ya da su içmeyi sevmediklerini dile getirerek detoks suyu içmeyi tercih ettiklerini söylüyor. Kabul ediyoruz ki detoks suyu, içine atılan bitki, sebze ve meyvelerden aldığı aroma ile çok daha lezzetli bir tada sahip oluyor. Ancak birçok kişi detoks yapmak için aromalı suları tercih ediyor olsa da detoks suyunun faydaları konusunda yeterli bilgiye sahip değil…

Detok Suyu Nedir?

İçine doğranarak ya da dilimlenerek atılmış meyve, sebze ve bitkilerden oluşan suya detoks suyu denir. Kullanılan içeriğe bağlı olarak bu suların tadı değişebilir.

Evde detoks suyu yapmak için sevdiğiniz malzemeleri doğrayıp su dolu bir şişeye atmanız ve birkaç saat bekletmeniz yeterlidir. Limon detoksu çoğu kişinin favorisidir ve detoks suları direkt meyve ve sebzelerden gelen kaloriyi içermedikleri için çok sık tercih edilir. En çok kilo vermek için ve vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılsa da detoks suyu gerçekten faydalı mı diye sormadan edemiyoruz…

Detoks Suyunun Faydaları

Kilo vermek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudun alkali dengesini korumak, sindirim sistemini düzenlemek, toksinleri vücuttan atmak ve enerjiyi arttırmak detoks suyunun faydaları olarak bilinmektedir.

detoks-suyu-nedir

Bu faydalar kulağa çok çekici ve çarpıcı gelse de tüm o renkli malzemeleri sulara katmadan önce su içmenin faydaları konusunda neler bildiğinizi hatırlatmak isteriz.

Acaba detoks suyunun faydaları aslında suyun faydaları olabilir mi?

Çok sevdiğiniz detoks sularının biraz şişirilmiş popüler kültür içecekleri olduğunu üzülerek belirtmek istiyoruz. (1) Bu sebeple de bahsedilen detoks suyu faydalarını bilimsel araştırmalar doğrultusunda inceliyor ve aşağıda sizler için listeliyoruz.

1.Kilo Vermek İçin Detoks Suyu İşe Yarayabilir mi?

Su kilo kontrolünüzü sağlamanızda her zaman size yardımcı olacaktır. İçtiğiniz suyun içine kattığınız limon, nane, zencefil gibi bitkiler değil… Su metabolizma hızınızı arttırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Çalışmalar yarım litre kadar su içmenin metabolizma hızını 1 saat süresince %30 arttırabildiğini göstermiştir. (2, 3) Başka bir çalışma yemeklerden önce yarım litre su içen kişilerin, su içmeyen kişilere göre %40 daha fazla kilo verdiklerini göstermiştir. (4) Yani kilo vermek için su tüketimini arttırmanız yeterlidir.

2.Sindirimi Düzenlemek İçin Limonlu Su İçmek Şart mı?

detoks-suyu-nedir

Kilo vermek gibi sindirimi düzenlemek de zaman zaman birçok kişi için oldukça önemli bir hâle getirir. Kronik susuzluk kabızlık, şişkinlik ve bitkinlik yaratabilmektedir. Bunun en önemli sebebi susuzluğun bağırsak rahatsızlıklarına sebep olması ve bağırsak fonksiyonlarının düzensizleşmesi ile ilgilidir. (5, 6, 7, 8) Bağırsak sağlığınız için içeriği fark etmeksizin mutlaka su içmenizi öneririz.

Toksinlerin vücutta yarattığı olumsuz etkiyi daha da azaltmanıza yardımcı olan deve dikeni ürününü incelemek veya satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

3.Enerjinizi ve Modunuzu Yükseltmede Detoks Suyu Rol Alır mı?

Susuzluk enerjiniz, ruh haliniz ve konsantrasyonunuz üzerinde de etkilidir.

Susuzluğun modunuzu düşürebildiği, konsantrasyonunuzu bozabildiği, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu yaratabildiği araştırmalarda ortaya konulmuştur. (9, 10) Ancak su içerisine kattığınız malzemeler bu etki üzerinde bir değişiklik göstermemektedir. Bu yüzden iyi hissetmek için bol bol su içmeye devam!

4.Detoks Suyu Bağışıklığı Güçlendirir mi?

Bağışıklık sisteminizi düzenlemek için her zaman en çok ve ilk ihtiyacınız olan kaynak sudur. Ancak detoks suyu bu konuda da faydalı olduğu iddia edilse de sınıfta kalmaktadır…

Meyve ve sebzelerin direkt olarak tüketilmeleri vücut için elzem vitamin ve minerallerin alınmasını sağlayabilir ancak su içerisine atılmış meyve ve sebzeler aromalarının dışında faydalı bileşenlerini yeterli miktarlarda suya aktaramaz. Bu sebeple bağışıklık üzerinde belirgin bir etkisi bulunmamaktadır.

5.Vücudunuzda Detoks Etkisi Yaratır

detoks-suyu-nedir

Detoks suyundan herkesin en büyük beklentisi vücudu toksinlerden arındırmaktır ancak detoks yani toksin atımı için meyve, sebze ve bitkilerdeki antioksidanları direkt olarak almak gerekmektedir. Tıpkı bağışıklık güçlendirme sorusunda belirttiğimiz gibi detoks suyuna atılan meyve ve sebzeler yeterli miktarda antioksidanın suya karışmasını sağlamayacaktır.

Detoks suyunda vücudunuzu temizleyecek asıl içerik sudur. Diğer tüm maddelerde belirttiğimiz gibi detoks suyu içerisindeki meyve ve sebzelerden güç alamamaktadır.

6.Detoks Suyu Vücudun pH Dengesini Korur mu?

Bu da detoks suyu ile birlikte popülerleşmiş bir konudur: vücudun alkali dengesi ya da pH dengesini düzenlemek. Ancak ne yazık ki bilim, henüz bu konu üzerinde net sonuçlar ortaya koyamamıştır.

Vücudun asit-alkali dengesini koruyabilmenin daha sağlıklı bir vücut oluşturacağı düşünülmektedir. Ancak kanınızdaki ve hücrelerinizdeki pH dengesini tükettiğiniz herhangi bir yiyecek ile koruyabileceğinizi bilim mümkün görmemektedir. Bu sebeple hem su hem de detoks suyu için pH dengesi konusunda kesinleşmiş sonuçlara sahip değiliz. (11)

Peki Tüm Bu Maddeleri Okuduktan Sonra Detoks Suyu İçmeye Devam Etmeyelim mi?

Bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bir anda birçok kişinin hayallerini yıkacak gerçekler ile karşı karşıya kalmasını istemezdik ancak burada şunu söyleyebiliriz; eğer detoks suyu daha fazla su tüketmenize yardımcı olan kaynaksa mutlaka detoks suyu içmeye devam edin. Çünkü su içmek içinde meyveler, sebzeler ya da bitkiler olsun ya da olmasın vücudunuzu korumak için yapabileceğiniz en iyi beslenme yöntemidir.

detoks-suyu-nedir

Su içmenin faydalarını sayarak bitirebilmemiz mümkün değil. Cilt sağlığında cildin nem dengesini ve yağ dengesini korumaya yardımcı olur, saçları kuvvetlendirir, organlarınızın temizlenmesi ve gerçek detoksun sağlanabilmesi için su içmek gerekir.

İdrar yollarınızda yaşayabileceğiniz hastalıkların engellenmesi, bağırsaklarınızın daha iyi çalışması, böbrekleriniz üzerinde oluşan baskının azaltılması ve böbreklerdeki taş oluşumunun engellenmesi için su en çok ihtiyacınız olan içecektir.

İlaç kullanımı sırasında yaşanabilecek oksidatif etkinin engellenmesi, mide ve bağırsak problemlerinin gerçekleşmesi de su ile hafifletilebilir. Ayrıca su içmek kilo kontrolünüzü sağlamanıza, daha aç açlık hissetmenize, daha az yiyecek tüketerek fazla kalori alımının önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Detoks suyu içmek su içme alışkanlığı kazanmanız için bir adım olabilir, suyun getireceği faydalar ile birlikte genel sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Bu sebeple iseterseniz limonlu, isterseniz tarçınlı, isterseniz elmalı salatalıklı detoks sularını tüketebilirsiniz. Çünkü detoks suyu içmek biz de kabul ediyoruz ki tadı ile hem daha lezzetli oluyor hem de kendinizi daha iyi hissetmeniz için yardımcı oluyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!